آموزش تصویری کاشت بذر گل در 8 مرحله داخل منزل به بیانی ساده و کاربردی

در ادامه مطلب نیز به برخی از سوالات پرتکرار شما در مورد نگهداری گل رز را آماده کردهایم که میتوانید پاسخ بیشتر سوالات خود را از آنها دریافت کنید. بهترین مکان برای نگه داری کاکتوس و ساکولنت در درون منزل در پشت پنجره های جنوبی و شرقی است که پنجره های جنوبی به دلیل دریافت نور بیشتر و طولانی تر ارجحیت دارند. بهترین مکان برای گیاهانی که در خارج از منزل نگه داری می شوند نیز مکان های سایه آفتاب مانند زیر درختان یا بالکن است که آن ها را از خطر آفتاب سوختگی در امان دارد. کاکتوس ها و ساکولنت ها از جمله گیاهانی هستند که نیازمند نور زیادی برای رشد و نمو بوده و بسیاری از آن ها به راحتی آفتاب مستقیم را نیز تحمل می کنند.

این گیاهان همچنین در مقابل سرما نیز مقاومت خوبی از خود نشان داده و در بسیاری از گونه های کاکتوس دمای زیر صفر را نیز برای مدت کوتاهی تحمل می کنند. همچنین بهتر است خاک کاکتوس ها به گونه ای ترکیب شود که وقتی خیس شد به هم نچسبد و در هنگام آبیاری هم به راحتی آب را از خود عبور دهد. همانگونه که قبلا ذکر شد کاکتوس ها و ساکولنت ها از رطوبت بیش از حد بیزارند و در صورت آبیاری بیش از حد دچار پوسیدگی ، ترکیدگی اندام ها و در نتیجه مرگ می شوند.

کاکتوس ها به جزء انواع جنگلی مانند کریسمس و اپی فیلوم ها، نسبت به رطوبت زیاد و طولانی مدت خاک حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه و ساقه می شوند. با استفاده از پرلیت میتوان میزان گردش هوا و اکسیژن رسانی به ریشه را افزایش داد که در نهایا باعث بهبود عملکرد ریشه در جذب مواد غذایی و رشد آن میشود. و سپس با روش جالب تکثیر رز در هوا آشنا می شوید. سپس پیوندک را از سر شکاف T شکل آهسته زیر پوست و به سمت پایین داخل کنید تا تمام پیوندک زیر شکاف جا بگیرد و فقط جوانه و دمبرگ بیرون باقی بماند. رنگ های تیره تر گرما را جذب می کنند و این گونه گیاهان می توانند در دمای پایین تر باقی بمانند.

دمای پایین نیز می تواند باعث تغییر رنگ در ساکولنت ها شود. • چاقوی کوتاه و تیز: هنگام برش جوانه در صورتی که چاقو به مقدار کافی برنده نباشد، زخم هایی بر روی شاخه یا جوانه ایجاد می شود که شانس موفقیت پیوند گل رز را کاهش می دهد. وجود منافذ کف گلدان به این معنی نیست شما هر مقدار آب به گیاهان بدهید آب اضافی خارج میشود و مشکلی برای گیاه پیش نمیآید آبیاری بیش از اندازه میتواند به گیاه آسیب برساند. از این رو هر فرد می تواند به راحتی و متناسب با اندازه گیاه خود از آن ها استفاده کند.

موضوع آب و هوای مناسب در کاشت، درست به اندازه کیفیت خاک اهمیت دارد و اصلا این دو، به نوعی با هم ارتباط دارند؛ چراکه آب و هوا، در تصفیه خاک، موثر است. نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که حفظ رطوبت نسبی در خاک با ماندن آب در خاک متفاوت است و ما با استفاده از ماسه آب اضافی در خاک را از گلدان خارج میکنیم. سلام خسته نباشید ، کاکتوس من بلندیش حدودا ۴۰ سانته چند روزه که سرش کج شده و چند تا از برگای پایینش زرد شده ، بنظر شما باید چیکارش کنم؟

سلام وقت بخیر من چنتا ساکولنت دارم یکیش اسمش جارویی هستش همرو گذاشته بودم کنار در اتاق نور مستقیم فکر کنم بهشون میخورده الان این جاروییه خراب شده شکسته شده نرم شده نمیدونم دلیلش چیه ابشو هر پنج روز یکبار میدم مشکلش چیه؟ سلام یکی از برگ های ساکولنتم پس از افتادن، یکی دیگه از تو برگ رشد کرد پس از مدتی اب کل برگ رو کشید و جدا شد و برای همین گزاشتمش توی خاک امروز دیدم قسمت های توی خاکش سیاه شده و با لمس من از قسمت سیاهش کنده شد کف دستم بود که یکی از برگ هایش افتاد . این نکته ی مهمی است زیرا ساکولنت ها می توانند رنگشان را به یکی از دلایل گفته شده عوض کنند. در صورتی که به این گیاه آفتاب مستقیم به مقدار زیاد بتابد، لبه ی برگ های آن به رنگ قرمز روشن در می آید.

برای کودهی به ساکولنت ها مقادیر موازنه ی یک کود مرغوب را به طور مثال فرمول ۸-۸-۸ یا ۱۰-۱۰-۱۰ را در یک گالن آب حل کنید همیشه نصف مقداری که روی بسته بندی کود توصیه شده برای ساکیولنت های خانگی خود استفاده کنید به طور مثال اگر روی بسته بندی کود پیشنهاد شده یک قاشق سوپ خوری را در یک گالن آب حل کنید شما یک دوم قاشق سوپ خوری را در همان مقدار آب حل کنید. پیله آ گیاهی همیشه سبز بوده و چند ساله است. دلو به جنون این عشق تو همیشه مبتلا کن! سپس مثل همون روشی که تو تکثیر برگ گفتیم بکارید! در بخش اول این مطلب انواع رایج ساکولنتها را معرفی میکنیم تا بتوانید ساکولنتهای مورد علاقه و متناسب با شرایط محیطی منزلتان را خریداری کنید و دربخش بعدی به معرفی نکات مربوط به نگهداری ساکولنتها و سپس پرورش ساکولنت ها میپردازیم تا با آشنایی بیشتر با روشهای مراقبت از ساکولنتها، ماندگاری آنها را در کنار خودتان بیشترکنید.

این ساکولنت ها همان گیاهانی هستند که می توانید جهت ایجاد تعادل در بین ساکولنت های رنگی و اضافه کردن رنگ آرام بخش تر استفاده کنید. مطالعه این بخش از نمناک به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با روش کاشت گل نرگس آشنا شوید و رایحه دلپذیر گل نرگس را در خانه استشمام کنید. این ساکولنت مناسب اقلیم سردسیر و کاشت در باغ و باغچه است. این گیاه رنگی تا حدی شبیه مرجان های دریایی است و با برگ و ساقه های انبوهش بافت متضادی را در باغچه به وجود می آورد. 2. reflexum ساکولنت سبزآبی دیگری است که تا حدی شبیه درختان صنوبر است.

در واقع کاکتوس ها نیاز خاصی به کود نداشته و بهتر است از کودهای غیر ارگانیک تا حد ممکن استفاده نشود. بدین منظور کاکتوس ها و ساکولنتهای جوان باید به طریقی از تابش مستقیم دور نگه داشته شوند و در واقع نور فیلتر شده به آن ها برسد. در تنظیم اسیدیته باید بسیار با احتیاط عمل کرد. کمی به آن آب دهید و با دست میزان خاک ها را تنظیم کنید .

اگر این ساکولنت ها در معرض نور کافی و مستقیم خورشید قرار بگیرند، کمی ته رنگ بنفش هم به دست می آورند. نور: این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد. 2- نتیجه دیگر اثر متقابل پایه و پیوندک مقاومت بیشتر درخت پیوندی به بیماریها و سرمای زیاد می باشد. هرگاه پسته معمولی بر روی درختی از گونه خود و یا از گونه آتلانتیکا پیوند زده شود، درخت پیوندی در حدود دویست سال عمر میکند. گونه هایی هم جوانه های زیادی تولید می کنند که می توان آن ها را جدا کرده و در گلدان دیگری کاشت ( اصطلاحا به این جوانه ها پاجوش می گویند). این ساکولنت های ضخیم هنگامی که رشد کافی داشته باشند، دارای برگ های گوشتی به رنگ قرمز روشن هستند و در فصل تابستان گل های سفید رنگ خوشبویی تولید می کنند که می تواند موجب زیبایی هر باغی شود.

بهترین روش اینست که اولا بدانیم گیاه کاکتوس است یا ساکولنت، در ثانی فصل رشد گیاهمان را بدانیم چون بعضی واریته ها در زمستان رشد می کنند آبیاری گونه هایی که در بهار و تابستان رشد می کنند در زمستان و در حالت خواب زمستانی باید به شدت کاهش یابد برای تشخیص زمان آبیاری هم می توان از چوب یا خلال دندان استفاده کرد به این صورت که با فرو کردن آن در خاک میزان رطوبت خاک را سنجیده و اگر سطح خاک تا عمق (معمولا) 3 سانتی متر خشک شده بود گیاه را آبیاری می کنیم. فصل رشد کاکتوس ها و ساکولنت ها ( به جز برخی واریته ها) اوایل بهار تا اواخر پاییز است.

دیدگاهتان را بنویسید