آموزش ثبت گوشی برای مسافران سفرهای خارجی در گمرک و همتا

پس از گرفتن مجوزهای لازم صادرات، باید محصول خود را در گمرک جمهوری اسلامی ایران ثبت کنید و اظهار نامه تنظیم کنید. بررسی در زمینه واردات کالا ، نشان میدهد که واردات کالاهای واسطهای بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص میدهند. برای محصولات وارداتی به ایران که جنبه خوراکی دارند، باید ابتدا، مجوزها و اطلاعات مربوط به آنها را دریافت کرد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب واردات کالا از چین را مطالعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب واردات کالا از کانادا را مطالعه کنید. مرحله بعد وارد کردن اطلاعات مربوط به کد کالا، وزن خالص، تعداد واحد کالا و ارزش قلم کالا است. واردات مراحل بسیاری دارد که باید به تمامی آنها توجه شود. با توجه به تمام توان کارخانه های تولید ماشین باز نیاز کشور به انواع ماشین ها جبران نمی شود و واردات ایران در زمینه واردات ماشین ها و لوازم فنی آنها به طور مستمر انجام می گیرد بسیاری از تولید کنندگان ماشین که در قدیم کار می کردند از کار کناره گرفته اند و اکثر افرادی که اخیر وارد بازار شده اند قطعات را وارد و به تولید ماشین اقدام می کنند.

البته در سازمان ها و مراکز مربوط به واردات و صادارت آمار مشخصی از کالاها ی وارداتی و صادراتی موجود است که می توان از این آمار استفاده نمود تا در این راه ضرری متوجه شرکت های وارد کننده و یا صادر کننده نشود. بنابراین ارائه یک لیست در زمینه تمام کالاها و یا کشورهای صادر کننده مربوط به این محصولات، به صورت کامل ناممکن است.

قطعات یدکی خودرو و کامپیوتر به دلیل عدم نظارت دولت بر نحوه فروش آنها، جزو پرسودترین کالاها محسوب میشوند. آن دسته از شرکت های صادر کننده زعفران که سال ها تجربه و تخصص در این زمینه دارند تقریباً به این مسیر آشنا هستند اما در این میان افرادی هستند که قصد دارند به تازگی وارد دنیای صادرات زعفران شوند یا تجربه کمی در این زمینه دارند.

دولت تعرفه خودرو را در اصلاحات تعرفهای سال ۹۹ بدون تغییر گذاشت و این نشان میدهد که دولت قصد آزادسازی واردات خودرو در سال ۹۹ را ندارد. متاسفانه به دلیل محدودیتها برخی نمایندگیهای فروش خودروهای چینی قیمت خودروها را هفتگی تغییر میدهد. در مجموع بررسی در زمینه محصولات وارداتی به ایران، نشان میدهد که واردات کالاهای واسطهای بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص میدهند. برای اقدام در زمینه اجناس خوراکی پر متقاضی، باید پیش از خرید به اخذ مجوز محصولات وارداتی به ایران از سازمان غذا و دارو اقدام کرد. لوازم دیگر مثل لپ تاپ، گوشی و دیگر ابزارهای الکترونیکی ارزش زیادی دارند و هزینه تولید آنها کم است، بنابراین با خرید این ابزار به قیمت ارزان و افزایش نرخ آنها، میتوان سود بالایی از فروش آنها به دست آورد.

برای شناخت محصولات وارداتی به ایران، باید شرایط را سنجید و سپس اقدام کرد. بازرگانانی که در کار واردات کالا هستند میدانند که محصولات وارداتی به ایران که سود داشته باشند در هر فصل متفاوت بوده و با شرایط مختلف تغییر میکنند. بازیهایی که در بازار ارائه میشوند از تنوع زیادی برخوردار هستند و با انتخاب و وارد کردن آنها میتوان سود زیادی را به دست آورد. برای فعالیت در بخش واردات و موفقیت در آن، باید علاوه بر شناخت محصولات وارداتی پر سود، شرایط اقتصادی و اجتماعی نیز سنجیده شده و تطبیق داده شود تا بتوان به نتیجه مورد نظر دست یافت. تصمیم گرفته شد که واردات با ارزهای غیرصادراتی باشد و از ایرانیان خارج از کشور استفاده شود، تا فشار ارزی بر کشور وارد نشود و به دست عدهای خاص نباشد.

علاوه بر آنچه که گفته شد محصولات وارداتی به ایران، زیاد هستند و برای بسیاری از افراد شناخته شده نیستند. علاوه بر امارات، کشورهایی مثل چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و دیگر کشورها در ردههای بعدی صادر کنندههای کالا به ایران هستند. امروزه ابزاری که در زمینه تکنولوژی کاربرد دارند از پر متقاضیترین محصولات وارداتی به ایران هستند. به طور کلی محصولات وارداتی به ایران را میتوان به کالاهای مصرفی، کالاهای واسطهای و کالاهای سرمایهای تقسیم کرد که هر یک در زمینههای مختلف تولیدی و مصرفی کاربرد دارند. متاسفانه در سال های اخیر شاهد آن هستیم که تنها چند برند خارجی اجازه واردات پوشاک به ایران را دارند. به این منظور تنها محصولات وارداتی به ایران که شناخته شده تر هستند مورد اشاره قرار گرفتهاند.

در ضمن از آنجا که تولید زعفران در شهرهایی که تولید بیشتری دارد؛ از لحاظ کشاورزی جانشین زرشک می باشد، این تضمین و حمایت قیمتی برای هر دو محصول زرشک و زعفران، می تواند کشاورزان را از گرفتار شدن به منحنی های تارعنکبوتی نجات دهد و زمینه با ثباتی از تولید و صادرات این محصولات ایجاد نماید. حال اگر در نظر بگیریم که واردات خودرو در سال ۹۹ آزاد باشد؛ تعرفه آن بین ۵ تا ۵۵ درصد لحاظ میشود. به طور کلی اگر بخواهیم واردات کالا از ژاپن را در ابعاد جهانی و در کشورهای کل دنیا بررسی کنیم؛ به محصولات و اقلام تولیدی مانند انواع خودرو به جز قطار و تراموا، جعبه دنده و قطعات آن، مدارهای مجتمع الکترونیک، انواع خودرو، ماشین آلات برای تولید نیمه هادی ها، مدارهای مجتمع الکترونیک، قطعات دستگاه های چاپ، انواع کشتی برای حمل بار و مسافر، طلا، روغن های معدنی، ابزار نوری، عکاسی، سینما، آهن و فولاد، مواد پلاستیکی، مواد شیمیایی ارگانیک، مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، کائوچو و محصولات ساخته شده از آن، دیگ های بخار و قطعات آن و ضبط کننده صدا و تلویزیون خواهیم رسید.

مشکل و ممنوعیت بعدی مربوط به قوانین و مقررات خاصی است که این دولت برای ارسال این محصول در نظر گرفته است. سهم دیگر کشورها از صدور کالا به ایران در حدود ۱۷.۴۹۱میلیارد دلار است. با انتخاب این نوع از اجناس و وارد کردن آن به کشور و فروش آن به قیمت بیشتر میتوان سود بالایی کسب کرد، زیرا در کشور ما متقاضیان این نوع از محصولات زیاد بوده و واردات این نوع محصول تجارتی موفق به شمار میرود. واردکنندگان از کشور امارات باید توجه داشته باشند، کالاهای که زیادی در این کشور عرضه می شوند باید از نظر اصالت کالا بررسی شوند. محصولات غیر اورجینال زیادی از کشور چین وارد این کشور شده و اگر توجه نشود موجب معامله کالاهای تقلبی در امر واردات و صادرات خواهد شد.

حجم قابل توجهی از زعفران صادراتی ایرانی کشور آمریکا، هند و آرژانتین صادر می شود. یکی از مهمترین موارد قابل توجه اطلاع از فروشنده و یا تولید کننده محصول مورد نظر شما در خارج می باشد. امارات در سالهای اخیر توانسته است عنوان یکی از مهمترین صادر کنندههای محصول به ایران را به خود اختصاص دهد. متأسفانه به خاطر نبود زیرساخت های مناسب برای صادرات زعفران ایرانی، این محصول به نام کشورهای همسایه مانند افغانستان به بازارهای بین المللی عرضه می شود. جالب است بدانید در سال های اخیر با حمایت سازمان ملل از کشور افغانستان برای کشت زعفران به جای خشخاش، بازارهای بین المللی نیز به کمک اقتصاد این کشور آمده و زعفران افغانستان را خریداری می کنند و متاسفانه زعفران ایرانی حتی با نام زعفران افغانستان نیز وارد بازار های مقصد می شود.

کشاورزان باید روشهای کاشت و برداشت مدرن را به جای روشهای سنتی به کار گیرند. برداشت سنتی زعفران باعث کاهش کیفیت آن میشود. زیرا ممکن است کالاهایی با قیمت پایین ارائه شوند که کیفیت خوبی نداشته و یا استاندارد لازم را نداشته باشند. محصولات وارداتی به ایران نظیر خودرو، از دیگر کالاهایی است که واردات آن، سود زیادی عاید افراد وارد کننده میکند. قبل از اینکه هر نوع کالایی را از دبی به ایران وارد کنیم، باید بازار ایران را بررسی کرده که چه کالاهایی و یا چه نوع محصولاتی در ایران دچار کمبود می باشد تا با این واردات به سود برسیم. آشنایی با کشورهایی که کالای مورد نظر و مورد نیاز مردم را تولید کرده و با قیمت مناسب عرضه میکنند از دیگر مواردی است که میتواند به فعالان حوزه بازرگانی در زمینه شناخت اجناس وارداتی یاری رساند.

واردات لوازم آرایشی یکی دیگر از اجناس پر متقاضی است که سود زیادی دارد. طبق گزارشات سازمان توسعه تجارت ایران، در سال 97 میزان صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش داشته است. نوع دیگر از محصولات، کالاهای ممنوع هستند که صدور و ورود آنها طبق شرع اسلام، به اعتبار خرید و فروش آنها و به موجب قانون ممنوع است. قبل از اینکه سرمایه خود را به خرید زعفران اختصاص دهید، درباره مراحل أخذ مجوزها و گواهینامه های استاندارد به طور کامل تحقیق کنید. بیشترین محصولات وارداتی به ایران، در سال گذشته را بین پنج کشور فوق مربوط به هند دانسته و میزان آن را ۱۱۰.۴۹ درصد دانسته است.

دیدگاهتان را بنویسید