آموزش دستیاری دندانپزشک – انواع ترمیم ها – پوسیدگی دندان را جدی بگیریم!

روکش دندان معمولا از جنس طلا، پرسلاین یا ترکیبی از پرسلاین و فلز ساخته می شود. زمانی می توان از این روش استفاده کرد که شکستگی در دندان های جلویی رخ دهد معمولا مواد به کار رفته برای آن می تواند مختلف باشد. مراحل ارتودنسی دندان معمولاً به یک صورت انجام میشود، اما در افراد مختلف و با توجه به جنس دندان و تعداد آنها و میزان بهم ریختگی فرم دندانها متفاوتتر خواهد بود. انواع مختلف براکت به صورت فلزی، سرامیکی و پشت دندانی تولید میشوند. لمینتهای سرامیکی برخلاف کامپوزیت، توسط پزشک ساخته نمیشود و تنها مراحل قالب برداری و نصب بر عهده دندانپزشک است.

زمان احتیاج به ارتودنسی را تنها دندانپزشک معالج شما مشخص می کند و او با استفاده از گذشته پزشکی شما و معاینه هایی که صورت گرفته تصمیم قطعی توسط دندانپزشک ارتودنسیت انجام می شود. پس از این که دندانپزشک به داخل دندان راه یافت، در درمان استاندارد، کف محفظه با استفاده از میکروسکوپ جراحی پالپ معاینه میشود. دستور جلسه بعد وزمان آن روز پنجشنبه پس فردا ساعت نه صبح خواهد بود وبا قراری که فی المجلس گذاشتیم اعتبارنامه آقای سلامتیان اینجا مطرح میشود (یکی از نمایندگان – شاید حاضر نشود ) بای برسد چون کمیسیون تحقیق مساله انتظاری ندارد باید این گزارش تهیه بشود وفرستاده بشود وآن پرونده مطرح است .

رئیس- آقایان جرا قبل از اینکه ما ختم جلسه را اعلام کنیم بلند شده اید . علاوه بر این، عوامل موثر در هزینه پرکردن دندان را هم بیان می کنیم. برای درک بهتر عواقب دندانهای شکسته شده، باید علل بروز آن را بررسی کنیم. درصورتیکه این التهابها لثه به صورت مخرب شوند و سبب ایجاد حفره های عفونی در دهان شود می توانند سبب ایجاد نوزاد کم وزن و یا در مواردی زایمان زودرس را به دنبال داشته باشند. متخصصین ما ممکن است از صاف کردن و صیقل دادن سطح دندان شیری لبپر شده در مواردی که میزان ترک و شکستگی کم باشد، از کامپوزیت باندینگ برای ترمیم شکستگیهای بزرگ مینا و عاج دندانهای شیری، از پر کردن با مواد همرنگ دندان برای ترمیم دندان شیری پوسیده و یا عصبکشی شده و از ونیر و روکشهای تمام سرامیکی برای پوشاندن سطح دندانترمیم شده استفاده نمایند.

لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم) : این لمینت دندانپزشکی از جنس سرامیک بوده و به آن «پرسلن ونیر» نیز گفته میشود. به علت نبود ساختار طبیعی دندان، خرابی و پوسیدگی در ایمپلنت دندان غیر ممکن است. اگر شما ترجیح میدهید چیزی غیر از روکش استفاده کنید، میتوانید از پرشدگی بیشتری استفاده کنید. در صورتی که سیم هنوز اتصال داشته باشد میتوانید موقتاً با کمی موم ارتودنسی، نگین براکت را به دندان خود بچسبانید و در اسرع وقت به پزشک حود مراجعه و با استفاده از چسب مخصوص آن را بچسبانید. اتصال این سیم معمولا از طریق شیاری صورت میگیرد که در نگین براکت قرار دارد.

عفونت در لثه ها : یکی دیگر از دلایل درد در دندان های جلویی ، عفونت لثه های جلویی یا لثه های دیگر است که معمولا به خاطر وجود جرم و باکتری در اطراف لثه یا دندان اتفاق می افتد. اجازه دهید بزاق دهان تان بعد از مصرف این خوراکی ها مسوولیت بازسازی مناطق ضعیف شده دندان های تان را برعهده بگیرد و بعد کار مراقبت از دندان ها را با مسواک زدن تمام کنید. بر این اساس لازم است برای انجام ارتودنسی با مراجعه به یک دندانپزشک مجرب اقدام به این کار نمایید. برای مثال طول مدت درمان ارتودنسی با براکت به طور میانگین یک تا دو سال میباشد، با این وجود به هر میزانی که عمل ارتودنسی پیچیدهتر باشد و یا به میزانی که دندانهای شما از انحراف بالاتری برخوردار باشند، طول درمان نیز احتمالاً بیشتر خواهد شد.

مشکلات بهداشتی را از این نظر می گوییم که وقتی دندان در جای درست نیست تمیز کردن و نگهداری از آن نیز سخت تر می شود و پوسیدگی دندان ها از عوارض آن خواهد شد. اگر یک ترک ریز است و موجب هیچ ناراحتی نمیشود هیچ درمانی ضروری نیست. اگر طی تصادف دندان از بین برود نیازی به درمان کانال ریشه نیست ولی نیاز به زمانی است تا زخم بهبود یابد. در ادامه ، مطالبی در مورد این سوال برای شما فراهم شده است. به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خود ادامه دهید و زبان خود را مسواک بزنید ، اما حتما از مسواک زدن محل استخراج خودداری کنید. در ادامه به این می پردازیم که ارتودنسی چه کاربردی دارد و چگونه صورت می گیرد.

در واقع اگر لثههای شما دچار عفونت یا تحلیل رفتگی باشند ابتدا لازم است عفونت آنها درمان شده و سپس اقدام به ارتودنسی دندان نمایید. حال پیوند استخوان یا بصورت همزمان با کاشت دندان صورت گرفته یا چند ماه قبل جراحی پیوند صورت گرفته سپس کاشت دندان انجام می شود. انواع ایمپلنت دندان بر اساس روش کاشت به دو نوع ایمپلنت فرورونده، ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی و ایمپلنت دارای چارچوب راموس تقسیم بندی می شود. به طور کلی در درمان ارتودنسی معمولاً یک سیم فلزی درون دهان و روی دندانها قرار گرفته تا به مرور زمان دندانها صاف و یکدست شوند.

همان طور که در بالا اشاره شد، ارتودنسی دندان یکی از روشهای بسیار مهم برای درمان انحراف دندانها بوده و سبب صاف شدن دندانها و ایجاد ترکیب زیبا و شکیل در آنها خواهد شد. همان طور که میدانید برای هر نوع درمان پزشکی نیاز به طی مدت زمان خاصی است. از سوی دیگر در صورتی که در زمان کودکی عمل ارتودنسی پیشگیرانه یا همان مقدماتی انجام شده باشد، درمان آن در بزرگسالی هم سریعتر و هم با موفقیت بیشتری انجام میشود. چون ممکن است در زمان بارداری خطر ابتلا شما به پوسیدگی دندان ، بیماری های لثه ای و انواع بیماری دندان بالا باشد. از آنجایی که دندان های کودکان هنوز در حال رشد هستند، ترمیم دائمی دندان های آسیب دیده معمولاً تا زمانی که به بلوغ کامل نرسیده اند توصیه نمی شود.

کامپوزیت دندان: اگر شکستگی در قسمت جلوی دندان باشد یا هنگام لبخند زدن دیده شود ، احتمالاً دندانپزشک برای برطرف کردن شکستگی و اصلاح ظاهر دندان از روش کامپوزیت استفاده می کند.کامپوزیت دندان یکی از روشهای دندانپزشکی برای برطرف کردن شکستگی، لب پریدگی، ترک خوردگی، تغییر رنگ و اصلاح شکل دندان و نیز اصلاح و درمان فاصله بین دندان ها و خط میانی نامتقارن دندان ها می باشد. مواد باند دندان میتوانند با گذشت زمان فرسوده، بریده یا تغییر رنگ دهند. زمان ارتودنسی چقدر است؟ هزینه روکش دندان چقدر است؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت این هزینه بسته به جنس روکش و دستمزد دندانپزشک و هزینه لابراتوار میتواند متفاوت باشد.

هر چقدر عمق پوسیدگی بیشتر باشد ما باید سطح بیشتری از دندان را برداریم و همینطور به عصب دندان نیز نزدیک میشویم. اینویزیلاین؛ این نوع ارتودنسی نیز همانند سایر انواع آن بوده و دندانها را به جایگاه مناسبتری هدایت خواهد کرد. همه ما میدانیم که امروزه هزینه های دندانپزشکی بسیار بالاست اما آیا میدانید بیمه دندانپزشکی برای عصب کشی و سایر خدمات دندانپزشکی میتواند شما را در تامین هزینه های گزاف دندانپزشکی یاری نماید؟ در صورتی که متوجه جدا شدن براکت از دندان تان شدید، بهتر است پیش از هر گونه اقدامی خونسردی خود را حفظ نموده، سپس وضعیت را بررسی کرده و ببینید آیا سیم ارتودنسی هنوز به نگین براکت وصل است یا از آن جدا شده است.

آیا می توانم در دوران بارداری دندان بکشم؟ از طرف دیگر، در دوران بارداری زن مجبور است که از هر نوع مواد غذایی مصرف کند و کمبودی های لازم را برطرف سازد. از سوی دیگر سعی کنید تا جای ممکن از جویدن برخی خوراکیهای چسبناک که به دندان می چسبند مانند: آدامس، پاستیل، تافی و کارامل و از این قبیل خوراکیها در تمام دوران ارتودنسی پرهیز نمایید و مراقبت های ارتودنسی را به خوبی انجام دهید.

یکی از گزینه هایی که به صورت ابتکاری توسط برخی بیماران کلینیک سیب سفید پیشنهاد شده است برای تاثیر کمتر سیگار و قلیان بر کامپوزیت دندان هایشان این است که بعد از کامپوزیت از همان دندانپزشکی بخواهید که برای شما قالب گیری کرده و نایت گارد بسازند. ابتدا متخصص ارتودنسی نگین براکت را به چسب مخصوصی آغشته کرده و سپس از همان چسب به سطح دندان مالیده می شود. البته اگر از الانیر استفاده کرده اید می توانید آن را درآورید و سپس اقدام به خوردن کنید.

استفاده از اینکه کدام مدل برای بیمار بهتر است را نوع شکل دندان و سن او مشخص می کند و بهترین نوع از دندان به او معرفی می شود. وقتی دندان ها در جای درست خود قرار نمی گیرند، علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی ندارند مشکلات بهداشتی را هم به دنبال خود دارد. پس از اینکه دندان با آمالگام پر شد نیازمند این هستید که روی آن روکش قرار بدهید. لازم است بدانید که درمان ارتودنسی توسط وسایل مختلفی انجام میشود که در اینجا به مهمترین آنها اشاره خواهد شد. چه زمانی دندان شما احتیاج به ارتودنسی دارد؟ در اثر استفاده از مواد غذایی بسیار سفت یا ایجاد فشار زیاد به ایمپلنت، امکان دارد بدنه ی ایمپلنت دچار شکستگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید