انواع خاک؛ کدام خاک برای کدام گیاه مناسب تر است؟

گل نرگس به نوعی جزو کادر پزشکی محصوب میشود و در حد توان خود که بسیار چشم گیر است، از ما در برابر بیماری های تنفسی و ریوی محافظت میکند! بهترین محیط نوری برای حفاظت از گل سوسن محلی آفتاب گیر و نیم سایه است. این برش باید در نزدیکی ساقه باشد، سپس برگ ها را در خاک قرار دهید و آن ها را در محیطی نیم سایه نگه دارید. پیاز گل نرگس را همراه با کمی عسل و سرکه بکوبید و به عنوان ماسک بر روی کک و مک ها و یا لک های پوستی استفاده کنید و پس از مدتی شاهد بهبود آن ها باشید. در هفته اول در آبیاری گیاه با توجه به نیاز آن غفلت نورزید تا ریشهها بتوانند کمبود آبی را که گیاه از دست میدهد جبران کند.

نرگس گیاهی با ظرافت و لطیف است که در اواخر فصل زمستان شکوفه میدهد و دربهار، گل های زرد یا سفید رنگ آن نمایان میشوند. برگهای گیاه در مقایسه با شرایط گلخانه، آب بیشتری از دست میدهد و ریشه گیاه قادر به جذب سریع آب و جانشین نمودن آب از دست رفته نیست. سابقه تولید تجاری گل و گیاهان زینتی ایران به حدود ۹۰ سال پیش برمیگردد.پس از انقلاب اسلامی به دلایلی این صنعت مورد توجه بیشتری واقع شد، به گونه ای که ضمن تامین نیازهای داخلی،وارد عرصه صادرات شد.این روند به ویژه طی دهه گذشته با وجود افزایش مصرف داخلی به دلیل توسعه اقتصادی کشور همچنان روند صعودی طی کرده است.

نرگس اکثرا در ایران به رنگ زرد و سفید یافت میشود که گلبرگ ها سفید و تاج آن زرد رنگ است. روغن این گل را میتوان از عطاری ها تهیه کرد و یا در منزل تهیه کرد! گیاهان دارویی نیز مانند هر داروی دیگری باید تحت نظر پزشک متخصص مورد استفاده قرار بگیرند و در غیر این صورت، نه تنها موجب بهبود دردی نخواهند شد بلکه به درد های شما نیز اضافه خواهند کرد.

این گیاه دارویی دارای مزیت های بسیاری است که تنها در صورت استفاده زیر نظر پزشک متخصص و یا پزشک طب سنتی، نمایان خواهد شد. بهتر است برای این کار از سرکه سیب یا انگور خانگی استفاده کنید اما در صورت دسترسی نداشتن به سرکه خانگی، از سرکه های صنعتی استفاده کنید. بهتر است قبل از شروع به استفاده از نرگس، از طبع خود خبر دار شوید و اگر شما نیز طبع گرمی دارید، از استفاده زیاد از این گل خودداری کنید زیرا میتواند موجب سر درد و برخی مشکلات برای شما شود. اکنون همه ما میدانیم که شرایط زندگی با دو سال قبل بسیار متفاوت است. به یاد داشته باشید که این گیاه به خاکهای با PH کمتر از 7 تا 7 علاقه دارد. کافی است از ماساژ روغن نرگس بر روی قفسه سینه 2 یا 3 بار در هفته استفاده کنید تا علاوه بر تقویت ریه ها، به تقویت عضلات قفسه سینه و کمک به درمان تنگی نفس نیز کمک کنید.

این عمل باعث تقلیل فعالیت گیاه و در نتیجه، موجب کاهش تعریق و تبخیر آب میگردد و به سازگاری گیاه کمک میکند. روغن گل نرگس خاصیت مکش دارد و عفونت را از زخم خارج میکند. وجود خار یا خورده شیشه در پوست: به دلیل خاصیت مکندگی و کِشَندگی نرگس، میتوان از ترکیب پیاز گل نرگس و عسل برای خارج کردن آن از پوست استفاده کرد. زخم عمیق و عفونت: اگر زخم عمیقی دارید و یا زخم شما دچار عفونت شده است، کافی است روغن گل نرگس را با آب پیاز و مقداری عسل ترکیب کنید و روی زخم ببندید. مشکلات اعصاب: براین برطرف کردن این مشکل میتوانید از روغن نرگس و عسل استفاده کنید تا به مرور زمان مشکلات اعصاب، کمرنگ شده و از بین بروند. بهتر است آب دهی گل فردوس را تا زمان خشک شدن تقریبی خاک گلدان به تعویق بیندازید.

بهتر است از جوانه های میانی که رویشی هستند استفاده شود و برش در فاصله ۲ سانتیمتر از زیر جوانه و ۲ سانتی متر از بالای جوانه انجام شود. جهت انجام پیوند در اواخر زمستان دور تنه را به اندازه 20 سانتی متر از سطح خاک خالی می کنند و از همان محل، تنه اصلی را می برند. برای اینکه بدانید سطح نور درست است یا نه برگها را مشاهده کنید. همونطور که گفتیم ساکولنت بادامی به خاطر خاصیت گوشتی بودن برگهاش آب رو توی خودش ذخیره میکنه، پس نیاز به آبیاری زیاد نداره، پس توجه داشته باشید که توی فواصل آبیاری سطح خاک حتماً باید خشک شده باشه و اون وقت میتوانید گیاه رو مجدداً آبیاری کنید.

خاصیت دوم سمی بودن است! برخلاف بوی نرگس که خاصیت درمانی دارد و به تقویت سینوس ها کمک میکند، اگر شیره گل نرگس با پوست شما برخورد کند میتواند باعث بروز تحریکات پوستی و حساسیت شود؛ پس بهتر است که هنگام کار با این گل از دستکش استفاده کنید. نکته مهم: روغن گل نرگس تنها برای مصارف و درمان های موضعی کاربرد دارد و ماساژ آن بر روی عضو دچار مشکل، میتواند به بهبود آن کمک کند. وجود کک و مک و لکه های پوستی: اگر آرزوی پوستی صاف دارید گل نرگس به کمک شما میاید. پس از 1 ماه الی 1 ماه و نیم روغن را صاف کنید و از این دست سازه خود استفاده کنید. بعد از قرار دادن برگ ها بر روی بستر کاشت با اسپری آن را مرطوب کنید.

اگر میزان اسیدیته خاک شما از ۶ کمتر می باشد، بهتر است برای جبران کمبود میزان اسیدیته خاک را با کمپوست های اسیدی جبران کنید. ترکه های جدید بهتر از قدیمی ها رشد میکنند. از طرفی در اثر تغییر شرایط محیط، رشد گیاه قدری کاسته میشود و در نتیجه به مواد غذایی کمتری نیاز دارد. این گل با خواص درمانی و فوق العاده اثر بخش خود، به قدری مفید است که حتی در برخی روایات نیز بوییدن آن حداقل یک بار در سال توصیه شده است. پس فراموش نکنید که به طور سرخود و بدون مشورت با پزشک از گیاهان برای مصارف دارویی استفاده نکنید. بهترین و عاقلانه ترین کار این است که بنابر تشخیص خود از گل نرگس برای مصارف درمانی استفاده نکنیم و حتما با یک پزشک طب سنتی ماهر در این باره مشورت کنیم.

هنگامی که گیاهان آپارتمانی را مدتی در محیط خانه یا گلخانه (در شرایط یکنواخت) پرورش و نگهداری نمودهاید با توجه به اینکه گیاه با محیط موجود سازگاری نموده است تغییر محیط زندگی احتمالاً عوارض و صدماتی را بر آن وارد میسازد. این پیوند بیشتر به منظور تغییر ارقام درختان سیب، هلو، گیلاس، گلابی، گردو و … 2. ریشه گردو رشد بسیاری دارد و وسیع است؛ خاک نامبرده امکان گسترش بیشتری را برای آن فراهم میکند.

خاک، یک فاکتور اصلی در پرورش و رشد هر نوع گیاهی به حساب میآید و همین عامل میبایست با دقت و شناخت کافی انتخاب شود. سبزی کامل گیاهان آپارتمانی هماهنگی بیشتری با رنگ های دکوراسیونی داخلی منزل شما دارند؛ زمانی که تنها برگ های براق و پر فروغ شما را عاشق خود کرده اند. همچنین این گل زیبا و پر معنی در کشور ولز (Wales) به عنوان گل ملی آن کشور معرفی و شناخته شده است. گل نرگس از گیاهانی است که همه فقط برای ظاهر زیبا و بوی دلنشین، آن را میشناسند و به کار میگیرند؛ ولی این گل ظریف خواصی فراتر دارد. در صورتی که گلدان شما برگهای جدید ریز و رنگ پریده ای می دهد و گلهای آن ظاهر نمی شود.

معمولا از گلدانهای بزرگ در قالب مستطیل برای کاشت سبزیجات در بالکن استفاده می شود. مکان جدید باید دقیقا مطابق با نیازهای گیاه باشد مثلا گیاهی را که آب زیاد می خورد را نباید در کنار گیاهی قرار دهید که خشکی را ترجیح می دهد . با پیدایش کرونا (کووید-19) و همه گیری آن، سبک زندگی و دغدغه های همه به شکل دیگری تغییر کرده و نمایان شده است. در ایجاد فضای سبز هم، فواصل کشت با توجه به نوع گونه و شرایط منطقه و اهداف تغییر می یابد. پس از گل دهی، هر ساقه دارای 1 تا 20 گل و هرکدام دارای 6 گلبرگ خواهند بود و این تعداد به تناسب نوع گل، تغییر خواهد کرد.

بعد از سبز کردن بذرها میتوان دما را کاهش داد و تا ۱۵ درجه سانتیگراد رساند. گلدان را در روزهای اول در محیط نسبتاً خنک (۱۳ تا ۱۶ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید. یک خاک گلدان آماده را که مخصوص ساکولنت ها و کاکتوس ها باشد، خریداری کنید، تا نیازهای گیاهان شما را به خوبی تأمین کند. این گل ها همچنین میتوانند به صورت دو رنگ و یا به رنگ نارنجی، قرمز و صورتی نیز یافت شوند. استفاده خوراکی از گل نرگس به صورت مستمر تنها در صورتی ثمر بخش است که از دکتر خود بخواهید روش استفاده را با شما در میان بگذارد؛ در غیر این صورت میتوانید به خود صدمه ای جدی وارد کنید. در این روش شما میتوانید عصاره گل نرگس را در روغنی مانند روغن کنجد و یا روغن زیتون حل کنید و با یک تیر دو نشان بزنید.

چه دانه بکارید چه قلمه گل را بکارید، درهرصورت به نگهداری نیاز دارند، بنابراین گلی را انتخاب کنید که بیشتر به آن علاقه دارید و زیبایی باغچهتان را دوچندان کند. پس از آن اتفاق، یکی از خدایان یونان، نمسیس (Nemesis) برای انتقام، جوان را به رودخانه ای میکشاند تا او تصویر خود را در آب دیده و عاشق خود شود. از دادن کود به گیاه، تا سه ماه بعد از خرید خودداری نمایید زیرا در هنگام خرید به اندازه کافی کود در گلدان وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید