ایمپلنت دندان بهتر است یا بریج دندان؟

چه کسی باید از انجام عمل تاج دندان خودداری کند؟ ترمیم دندان یکی از آشنا ترین نوع درمان دندان های پوسیده است که هر فردی در طول زندگی خود با آن برخورد می کند. امروزه از این ماده با دیگر آلیاژهای فلزی برای افزایش استحکام دستگاه های دندانپزشکی مثل تاج ها استفاده می شود. به همین دلیل ما این مطلب را برای شما هموطنان عزیز محیا کرده ایم تا اطلاعات مناسبی در خصوص هزینه ایمپلنت در سال 1401 در اختیارتان بگذاریم. آمالگام تفاوت رنگ قابل توجهی با رنگ بخش طبیعی دندان که آن را احاطه کرده است دارد بنابراین توجه ها را به خود جلب میکند. از آرام بخش وریدی برای جراحی های ناخوشایند و طولانی مدت یا در صورت ترس بیمار استفاده می شود.

در چنین شرایطی برای درمان دندان باید بخش های پوسیده و عفونی تخلیه شود. در چنین شرایطی وجود درز و حفره مانند وجود فاصله بسیار کم بین دندان و مواد پر کننده میتواند کمک زیادی به تجمع پلاک و باکتریهای عامل پوسیدگی دندان نماید. این فرایند اغلب بین سه تا شش ماه طول میکشد. بنابراین حتی اگر کامپوزیت تنگاتنگ به دندان چسبیده باشد، باز هم ممکن است کمی انقباض یافته و احتمالا فاصله میکروسکپی بین دندان و مواد ترمیمی ایجاد شود. فرایند ایمپلنت دندان بهطور معمول یک درمان سهمرحلهای است که ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. این زمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

یکی دیگر از عوامل ایجاد زیبایی وجود تناسب در اجزا می باشد. یکی از روش هایی که می توان با استفاده از آن این تناسب و زیبایی را ایجاد کرد ترمیم دندان می باشد. اکثر افرادی است که کاندید مناسبی برای ایمپلنت هستند، این ترس را تجربه میکنند. در ابتدا کانال ریشه و حفره مغز دندان که شامل بافتهای عصبی و رگهای خونی و بافتهای سلولی دیگری می باشد به طور کامل برداشته و تخلیه میشوند و سپس تمیز میشوند و آنگاه به وسیله یک سوهان کوچک (فایل های اندو)، شکل دهی و با محلول شستشو، عفونت زدایی میشوند و سپس آن را با مواد ویژه نرمی مثل گوتاپرکا پر میکنند. کامپوزیت ها ابتدا تنها برای دندان های قدامی (جلویی) به کار می رفت تا هم رنگ دندان باشد اما هم اکنون انواع مختلفی از آن برای همه نواحی دندانی از جمله انواع مخصوص دندان های خلفی (عقبی) نیز ارائه شده است.

قبل از ترمیم دندان چه کار هایی باید انجام داد ؟ قبل از اینکه بفهمید که برای پر کردن دندان بهترین ماده چیست باید چند نکته مهم در نظر گرفته شود. تاج و روکش دندان انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و با توجه به کلیه ی عوامل از قبیل کاربردها، دوام، زیبایی، قیمت و غیره یکی از آنها توسط بیمار انتخاب می گردد هر چند که میتوانید از دندانپزشک خود نیز بخواهید بهترین گزینه را برای شما مشخص کند. هزینه کاشت ایمپلنت دندان یا قیمت آن به عوامل زیر بستگی دارد. یکی از عوامل اصلی عدم موفقیت ترمیم های دندانی ترک خوردن و شکستن است. بریج معلق (یکطرفه یا کانتیلور) بهتر است یا ایمپلنت؟

در حالی که تحت شرایط خاصی امکان بازگرداندن دندان های از دست رفته در محل خود وجود دارد، اگر ضربه بیش از حد زیاد باشد یا خود دندان ها ترک خورده یا ریشه آن ها آسیب جدی دیده باشد، درمان های جایگزین مورد نیاز است. بسیاری از بيماران در مورد درمان ریشه و مراحل آن با ابهامات زيادی روبرو می شوند.

در این خصوص لازم به ذکر است که کلینیک های دندانپزشکی تجهیزات و امکانات مختلفی را در اختیار بیماران قرار می دهند که خدمات ارائه داده شده توسط کلینیک ها به بیمار نیز در هزینه مورد نیاز برای ایمپلنت کردن تاثیرگذار واقع می شود. لازم به ذکر است تفاوت ترمیم کلاس دو و کلاس 3 در میزان تخریب دیواره ها و اینکه در کدامیک از دندانها اتفاق بیفتد است. ضعف دندانها یا لثهها میتواند باعث خونریزی و تورم غیر ضروری پس از قرارگیری تاج شود.

در صورتی که این کار را به عقب بیاندازید، می تواند باعث شکست کاشت دندان شود . پل ها شامل استفاده از برخی از دندان های طبیعی شما هستند و این می تواند باعث شود پل شما به مرور زمان خراب شود. روکش ایمپلنت از نوع PFM: قسمت خارجی این نوع روکش ها، از جنس سرامیک میباشد و پایه آنها نیز از آلیاژهایی میباشد که ضد حساسیت میباشند. یکی از شایع ترین دلایل از دست دادن دندان ها، ضربه های تصادفی به استخوان فک است. اندوستال (در استخوان): ایمپلنت اندوستال رایجترین نوع ایمپلنت است.

کار پین ها در واقع تقویت مواد پرکردگی است. در مرحله آخر هم دندان مصنوعی روی اباتمنت وصل میشود و کار ایمپلنت تکمیل میشود. از این قالبها برای ساخت روکش یا تاج ایمپلنت استفاده میشود. نوع فرایند ایمپلنتی که دندانپزشکتان استفاده میکند هم بر مدت زمانی که این درمان طول میکشد، تأثیر میگذارد. بسیاری از مواقع ما به یک دو راهی درباره لزوم پر کردن دندان برای درمان پوسیدگی های ایجاد شده بر روی دندان های شیری و کاشت ایمپلنت دندان کودکان میرسیم.

در بسیاری از مواقع این مساله پیش می آید که بسیاری از افراد برای انجام ایمپلنت دندان و ترمیم دندان های خود دست دست می کنند و دائما زمان انجام این کار را تعویق می اندازند. در این مواقع والدین اغلب فکر می کنند با توجه به این که دندان های شیری موقت هستند، می توان آنها را به راحتی کشید.

بعد از این عمل، دندان میمیرد و اگر بعد از این، دندان عفونی شود باید تحت عمل جراح انتهای ریشه قرار گیرد. برای این کار ابتدا برش کوچکی در لثه ایجاد می شود که استخوان فک را در معرض دید قرار می دهد. در واقع ابتدا ریشه های ایمپلنت درون استخوان فک قرار میگیرد و پس از جوش خوردن استخوان و ترمیم لثه، اباتمنت ها بر روی ریشه نصب میشوند و در مرحله آخر روکش ایمپلنت و یا همان پروتز روی آن قرار میگیرد. محافظت از دندان های کودکی که به شدت در معرض پوسیدگی دندانی قرار دارد، به خصوص زمانی که یک کودک مشکل زیادی برای رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان های خود دارد و علاقهای به این موضوع نشان نمی دهد.

بهطور معمول، تاج موقت از مواد پایه اکریلیک یا فولاد ضد زنگ ساخته میشود و میتواند تا زمانی که تاج دائمی توسط آزمایشگاه ساخته شود، به عنوان یک تاج موقتی روی دندان قرار رگیرد و از دندان محافظت کند. تاج دندان: بخشی از یک دندان است که بالای خط لثه قرار گرفته و هنگام مشاهده داخل دهان دیده میشود. در صورتی که فقط روکش دندان افتاده است و یا تاج دندان آسیب دیده باشد، نیاز است تاج را برداشته و مجددا تاج دندان جدید را جایگزین نمود. شما می توانید دندانی را که بر اثر پوسیدگی آسیب دیده و نمی تواند فقط با پر کردن به حالت اولش باز گردد، توسط تاج دندان نگه دارید و همچنین از دندان های کودک خودتان در برابر پوسیدگی دندان محافظت کنید.

در حین اولین ملاقات در مطب دندانپزشک، وی یک تاج دندان موقت نیز طراحی می کند که تا آماده شدن تاج دندان دائمی از دندان شما به صورت موقت محافظت کند. عده ای از افراد امکان پرداخت هزینه ایمپلنت به صورت نقد را ندارند و از این رو برای این دسته از افراد که نیاز به ترمیم دندان با ایمپلنت دارند اما از عهده هزینه آن بر نمی آیند، این سوال به وجود می آید که آیا می توان هزینه ایمپلنت را به صورت اقساطی پرداخت کرد و یا خیر. اساساً سه تا دندانپزشک هستند که به صورت تخصصی و حرفه ای کار ایمپلنت دندون رو انجام میدن. در صورت تمایل می توانید برای انجام امور دندانپزشکی خود به کلینیک ایران ایمپلنت مراجعه نمایید و انجام امور لازم را به دست متخصصان ما بسپارید.

بنابراین لازم است تا حد امکان به توصیه های جراح عمل کرده و مراقبت های ضروری و لازم را انجام دهید. در ترمیم Class IV پوسیدگی علاوه بر دیواره به تاج دندان نیز سرایت کرده است. اگر دندان به حدی تراشیده نشود که فقط لبه های آن باقی بماند، می توان از روش ترمیم دندان بدون تاج استفاده کرد؛ ولی گاهی اوقات ممکن است پوسیدگی دندان شدتش به حدی بالا باشد که نیاز باشد تمام سطح داخلی دندان تراشیده شود و فقط دیواره ی نازکی از آن باقی بماند. در موارد نادری پیش می آید که بیمار نیاز به ترمیم ایمپلنت دندان پیدا می کند. طبق اظهارات آکادمی ایمپلنتهای دندانی آمریکا (AAID)، حدود ۳ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا ایمپلنت دندان دارند و این تعداد هرسال حدود ۵۰۰,۰۰۰ نفر افزایش پیدا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید