بارزترین نشانه آسیب­دیدگی دیسک کمر، کمردرد است

قدم اول برای تقویت عضله ورزش استاتیک می باشد که همه می توانند انجام دهند اما افرادی که کمردرد و خصوصا دیسک کمر دارند و یا دردهای سیاتیک با انتشار به پا دارند باید ورزش را زیر نظر پزشک متخصص آموزش ببینند چه بسا بعضی از ورزش ها مشکل سیاتیک و فتق را تشدید می کنند. درد در ناحیه کمر (ناحیه ساکرال یا ساکروایلی) که هنگام بلند شدن از حالت نشسته و نیز هنگام قدم زدن بدتر میشود، ممکن است با این روش درمانی تسکین یابد.

به علت فشاری که برآیند نیروهای وزن آدم روی مرکز ثقل وارد میکند و فشاری که روی آن ناحیه از مهرههای تحتانی کمر وارد میشود، ستون فقرات بار بیشتری را نسبت به سایر قسمتها تحمل میکند و علت این که ما بیشتر بیماریهای دیسک را در این نواحی میبینیم همین میباشد. اگر این درد تا بیش از 3 ماه باقی بماند به آن درد کمر مزمن می گویند. در برخی افراد تا چندین ماه درد حس میشود و در تعداد کمی درد بسیار شدید است. خوشبختانه چندین راه برای درمان کمر درد وجود دارد.

درد شدید و ناگهانی در کشاله ران که می­تواند به کمر تابش کند. بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بیش از سایر افراد، مستعد ابتلا به عفونت در ستون فقرات هستند. بسیار مهم است که پاهای خود را قبل از بلند کردن صاف نکنید و یا از پشت خود برای اغلب کار استفاده کنید. انجام دادن اقدامات پیشگیرانه برای کاستن از شدت علائم در افرادی با کمر آسیب دیده هم بسیار کمک کننده خواهد بود. مشکل فتق زمانی رخ می دهد که یک بافت از جایی که باید در حالت عادی قرار داشته باشد خارج شود. زمانی که مواد و بافت های جدا شده با ریشه های عصبی، عصب فقرات و یا نخاع برخورد می کنند؛ برای بیمار درد ایجاد خواهد شد؛ با این حال تمام بیماران درد را احساس نمی کنند.

یکباره پایین پریدن یا دولادولا راه رفتن به تنهایی باعث کمر درد نمیشوند اما اگر کمر شما دچار کشیدگی عضلانی شده یا آسیب دیده است، وضعیتهای نامناسب بدنی میتوانند درد را تشدید کنند. همانطور که قبلا شرح داده شده است، در پشت ستون فقرات دو مفصل وجود دارد که فاست نامیده می شود. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که از بیماری دیسک کمر رنج می برید و به دنبال درمان قطعی دیسک کمر می گردید ، اگر فردی هستید که در گذشته جنب و جوش فراوانی داشته اید و اکنون به دلیل درد دیسک کمر قادر به انجام ساده ترین فعالیت ها هم نیستید ، باید به شما بگوییم که چاره کار شما مطالعه مطلب زیر است، پس لازم است برای تسکین درد دیسک کمر خود چاره ای بیاندیشید.

NSAIDها دارای عوارض جانبی احتمالی، از جمله سوزش معده و آسیب کلیوی با مصرف طولانی مدت هستند. کَژپُشتی یا اسکولیوز، گوژپُشتی یا کایفوزیسو لوردوز از جمله اختلالاتی هستند که باعث انحنای غیر طبیعی ستون فقرات میشوند. منظور درمان دیسک کمر با داروی گیاهی یعنی استفاده از داروهای گیاهی که می تواند التهاب در بدن از جمله در دیسک کمر را کاهش دهد. کمر انسان، ساختار پیچیدهای از ماهیچهها، رباطها، تاندونها، دیسکها و استخوانها است که با همکاری یکدیگر از بدن حمایت میکنند و از اینرو، بدن ما قادر به حرکت است.

ام آر آی یا سی تی اسکن: این اسکنها تصاویری تولید میکنند که میتوانند فتق دیسک یا مشکلات مربوط به استخوانها، ماهیچهها، بافتها، رگهای خونی و… در موارد شدید امکان تکه تکه شدن نیز وجود دارد که در این شرایط بافت فتق می تواند از جای خود جدا شده و وارد ستون فقرات فرد شود.

همچنین از آن به عنوان اسپوندیلوز یا بیماری مفصل دژنراتیو یاد میشود. کلینیک دکتر میر در زمینه ی بیماری های ارتوپدی ، انواع تست های تشخیصی و درمان عضلات پشت کتف و هرگونه اختلال در این حوزه همواره در رتبه ی اول رضایتمندی بیماران قرارگرفته است. در مواردی که شدت فشار و التهاب عصب زیاداست علائم دیگری نظیر بی حسی ، ضعف و اسپاسم عضلات در پاها به علت اختلال در عملکرد عصب رخ می دهد.

روی صندلی بنشینید، در حالی که به جلو خم شده اید و وزن بدن توسط پاها نگه داشته می شود. یک صندلی خوب برای کار کردن باید پشتیبانی کمر خوبی داشته باشد، دست بر پایه صندلی قرار داشته باشد. اگر شما درد شدید یا مزمنی در کمر خود احساس میکنید باید به یک پزشک مراجعه کنید تا دلیل ناراحتی شما را مشخص کرده و تشخیص دهد که آیا طب سوزنی برای شما مفید خواهد بود یا نه.

سوزن سوزن شدن استخوانها و احساس خستگی و ناراحتی اغلب در افرادی که به این درمان نیاز دارند دیده میشود. پس از ۲۴ ساعت، اگر هیچ گونه ناراحتی و تحریکی اتفاق نیفتد، میتوانید با اطمینان بالایی روغن را روی سطح وسیعی از پوستتان (مانند کمرتان) استفاده کنید. از بیماری های شایع که در سنین بالا ممکن است برای افراد پیش بیاید دیسک کمر می باشد.کمر از پنج مهره استخوانی تشکیل شده است که بین ساختار این مهره ها غضروف هایی وجود دارد که به آن ها دیسک کمر می گوییم. این بیماری که با نام سندرم cauda equina معرفی میشود، در صورت عدم درمان به موقع، میتواند باعث آسیب شدید عصبی در ستون فقرات در طولانی مدت شود.

مشکل پارگی دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مواد مرکزی دیسک نخاعی به شکل کامل از جای خود خارج شده و به داخل ستون فقرات حرکت می کنند. البته ممکن است از نظر شدت و وضعیت جسمانی ممکن است بیمار نیاز به جراحی دیسک کمر به صورت باز داشته باشد. در هنگام ایستادن یا راه رفتن وضعیت بدنی صحیح خود را حفظ کنید. گاهی مسکنهای بدون نسخه و ایجاد گرما در کمر باعث بهبود وضعیت کمر میشود.

بعد از کاهش درد یکی از مهمترین ورزش های ایزومتریک در بیماران مبتلا به دیسک کمر ورزش تیلتینگ می باشد. البته بهتر است از آنها بخواهید که به شما ملحق شوند.- تمرین را در آغاز صبح شروع نکنید چرا که عضلات در این زمان ممکن است دچار گرفتگی شوند. علاوه بر کشش عضلات همسترینگ، خم شدن به جلو برای رسیدن به انگشتان پا به شل شدن ماهیچه های کمر کمک خواهد کرد. داروهای شل کننده عضلانی مانند باکلوفن و تیزانیدین هم در درمان اسپاسم های کمر نقش مهمی دارد. با وجود انتخابهای زیاد موجود و در دسترس از اسانس های روغنی، دانستن این که کدام یک واقعا میتواند در درمان کمر درد موثر باشد، گیج کننده خواهد بود.

شرح حال کامل و معاینه ی فیزیکی در تشخیص علل درد بسیار کمک کننده هستند. ۱- استفاده از خرمای بدون هسته بدون هسته و با قطر حدود ۲ سانتی متر موجب اثرات ضد اتهابی شدید و بسیار موثرتر از پماد های موجود در بازار می شود. سر خود را به سمت پایین خم کرده، کمر را از وسط بالا بیاورید. در مراحل اولیه این درد فقط در کمر ایجاد میشود و به جاهای دیگر زیاد انتشار نمییابد و اگر به آن توجه نشود و این فشارها ادامه پیدا کنند، به علت این که قسمت مرکزی مهرهها بیرون زدگی پیدا میکند و روی ریشه عصب فشار میآورد، آزردگی ریشه عصب به وجود میآید و به دنبال آن درد و سایر عوارض ایجاد میشود.

در سی تی اسکن (توموگرافی رایانهای) اشعه ایکس از طریق ستون فقرات ارسال میشود، که رایانه آن را میگیرد و به شکل یک تصویر سه بعدی در میآید. روی ناحیهی کوچکی از پوستتان، تست پوستی از روغن رقیق شده را انجام دهید. این حرکت را به آرامی انجام دهید و از فشار به بدن جلوگیری کنید. یک مطالعه حتی ثابت کرد که یک دوره زمانی کوتاه اما شدید یوگا می تواند انعطاف پذیری نخاع را بهبود بخشد و ناتوانی مرتبط با درد را در افرادی که از درد های مزمن پایین کمر رنج می برند، کاهش دهد.

افراد باید برای 30 ثانیه یا تا زمانی که احساس راحتی داشته باشند، هر کشش را ادامه دهند. ورزش چهارم دیسک کمر، پای خود را مطابق شکل در شکم خود جمع کنید و هر طرف را ۱۰ ثانیه بکشید و ۱۰ مرتبه تکرار کنید. این تمرین کمر را 10 بار و هر بار 10 ثانیه تکرار کنید. فشار دیسک کمر بر روی عصب های اطراف آن می آورد به دو شیوه ی التهابی و مکانیکی می باشد .بنابراین درمان قطعی دیسک کمر که همان درمان کامل کنترلی دیسک کمر در شرایط پارگی کامل می باشد برداشته شدن فشار دیسک از روی عصب می باشد .اما اگر لایه روی دیسک کمر پاره نشود می تواند درمان قطعی و کامل ئیسک کمر بشود.

حدود دو درصد از افرادی که مشکل درد کمر مزمن دارند، فتق دیسک کمر را نیز تجربه خواهند کرد. فیزیوتراپیست میتواند حرکات زیادی را به شما آموزش دهد تا در مواقع نیاز برای تسکین درد خود از آنها استفاده کنید. برای مثال، کرم ضد درد رزماری و آرنیکا با بهره گیری از خواص درمانی گیاه آرنیکا و رزماری موجب تسکین دردهای عضلانی و کشیدگی، رفع کبودی، التیام درد ناشی از روماتیسم مفصلی، آرتروز و آسیب دیسک کمر میگردد. احساس سوزن سوزن شدن در یک پا که ممکن است از باسن تا پشت زانو ادامه داشته باشد. درست است که برخی از علل سردرد رعد و برق شاید خطری به همراه نداشته باشد، اما این موضوع را فقط یک پزشک متخصص میتواند تشخیص دهد، بنابراین در هر صورت باید به پزشک مراجعه کرد.

دیسکهای ناحیه پشت به طور غیر منتظره ای نسبت به دیسکهای ناحیه کمر و گردن پایداری بیشتری دارند این امر ناشی از احاطه شدن آنها توسط قفسه سینه و اثر محافظتی غضروفهای دنده ای است که به آنها اتصال دارند. در مراحل اولیه این درد تنها در ناحیه کمر ایجاد می شود و اگر در اولین فرصت نسبت به تسکین درد دیسک کمر با مراجعه به متخصص ارتوپد اقدام نشود ، این فشار ها ادامه پیدا کرده و آزردگی ریشه عصب رخ می دهد و به قسمت های دیگر نیز منتشر می شود.

منظور از بیماری دیسک کمر ، بیرون زدگی قسمت مرکزی یا همان هسته دیسک می باشد که با پارگی هایی به صورت شیار اطراف آن ایجاد می شود . این کار باعث کاهش فشار بر روی قسمت پایین کمر شما میشود. معمولا بیماری دیسک کمر با دردی در ناحیه کمر شروع میشود. بروز مشکل پارگی دیسک کمر بیشتر در ناحیه ستون فقرات کمری افراد رایج است. به عبارتی دیسک ها، فشارهایی را که به ستون فقرات وارد میشود را جذب میکند و همچنین کمک در بهبود حرکت بین مهرهها می نماید. کمر انسان از ساختار پیچیدهای از ماهیچهها، رباطها، تاندونها، دیسکها و استخوانها تشکیل شده است که برای حمایت از بدن با هم کار میکنند و ما را قادر به حرکت در اطراف میکند.

دیدگاهتان را بنویسید