بلیچینگ (سفید کردن دندان): انواع روشها، مزایا و هزینه 1400

دندانپزشک زیبایی با توجه به وضعیت و انتظارات شما از انواع لامینیت دندان که شامل سرامیکی، چینی و کامپوزیتی می باشد، بهترین را برایتان تجویز می کند و البته هزینه کامپوزیت دندان و انواع دیگر لامینیت متفاوت است. روکش کامپوزیت و لمینت چه زمانی بیشتر مشخص میشود؟ و در نهایت افرادی که هشت عدد لمینت یا بیشتر دارند ممکن است در لثه ها و شاید فک احساس درد کنند. دندانهای لکه دار یا بیرنگ وقتی که درمان سفیدکننده دندان کار نمیکند. با وجود این که ونیر دندان چینی در برابر لکه افتادن مقاوم هستند، دندان پزشک توصیه می کند با تقبل قیمت لمینت دندان از مصرف غذاها و نوشیدنی های بوجود آورنده لکه ای مثل قهوه، جای یا شراب قرمز خودداری کنید.

لمینیت دندان چینی در برابر لکه مقاوم هستند. ونیرهای چینی برای افراد مبتلا دندان قروچه مناسب نیست، زیرا دندان قروچه رفته باعث شکستن یا لب پر شدن ونیرها می شود. از روکش های لمینت می توان برای از بین بردن تغییر رنگ، اتصال دندان های فاصله دار، ترمیم دندان های ساییده شده یا درمان پر کردن تغییر شکل یافته استفاده کرد. اگر به دلیل فضاهای ناهموار بین دندانهایتان احساس راحتی نمیکنید، دیگر مشکلی حل نشدنی است.

دندان پزشک از شما می خواهد که چند هفته دیگر برای بررسی نحوه واکنش لثه ها به ونیر و بررسی مجدد نحوه قرار گیری ونیر بر روی دندان به دندان پزشکی مراجعه کنید. رنگ ونیر دندان را می توان با رنگ سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. اسنپ آن اسمایل برای برطرف کردن نواقصی که در ظاهر دندان وجود دارد، استفاده می شود. ظاهر دندانهای شما تأثیر قابل توجهی در عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. دندانهای شما نیز قبل از نصب روکشها به آماده سازی بیشتری نیاز دارند.

لمینتهای گلس سرامیکی، شفافیت بالا دارند و مقدار شیشه بیشتری دارند، ضخامت آنها کم است و دندانها تراشی کم نیاز داند و رنگبندی این لمینتها طبیعیتر است. لمینتها به طور متوسط 10-15 سال دوام می آورند، اگرچه وقتی بهداشت دهان و دندان را رعایت میکنید و دستورالعملهای دندانپزشک خود را دنبال میکنید، آنها میتوانند حتی بیشتر دوام بیاورند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. عدم رعایت بهداشت یا انجام فعالیت هایی که به روکش متحرک آسیب می شوند، می تواند منجر به شکستگی یا تغییر رنگ روکش شود و طول عمر آن را به کمتر از 2 سال کاهش دهند.

«لمینت دندان بدون تراش» یا «لومینیرز» نوعی از ونیرهای فوق نازک همرنگ دندان یا سفید هستند که برای درمان ناهنجاریهای دندانی استفاده میشود این نوع ونیرها همانند لنزهای چشمی دارای ضخامتی کمتر از سهدهم میلیمتر هستند که بدون درد و خونریزی و بدون تراش دندان میتوان آنها را روی دندان نصب کرد ولی اگر نیازی به تراش دندان هم باشد تراش به میزان خیلی کمتری انجام می شود. ونیرهای دندان به مراقبت خاصی نیاز ندارند. قبل از انتخاب نوع خاصی از روکش، ابتدا باید در نظر داشته باشید که آیا کامپوزیت دندان و لمینت دندان راه حل مناسب شما هستند. حرف آخر: در حالی که ظاهرا هیچ تعرفه خاصی برای انجام خدمات زیبایی دندان وجود ندارد، هر روز بر تعداد متقاضیانی که از هیچ کدام از عوارض این خدمات که شامل،سفید کردندندانها(بلیچینگ)،کاشت نگین مصنوعی،جواهر و طلا ،اصلاح طرح لبخند،روکشهای سفید،پکیج عروس شامل سفیدسازی دندان و کاشت نگین و روکشهای بلوری، اطلاعاتی ندارند و با صرف هزینههای میلیونی حاضر به دریافت این خدمات می شوند افزوده می شود.

پس از بررسی دقیق مزایا و معایب روکشهای دندان، میتوانید هرکدام از اینها را بررسی نمائید تا به نتیجه منطقی برسید. باندینگ: قبل از اینکه ونیر دندان به صورت دائمی روی دندان های شما قرار بگیرد، دندان پزشک به صورت موقتی آن را روی دندان شما قرار می دهد تا رنگ و انطباق آن با دندان را بررسی کند. به طور متوسط، لمینتها دو برابر کامپوزیتها گران هستند، با توجه به اینکه بیشتر درمانها توسط بیمه پوشش داده نمیشوند، برای برخی از افراد بسیار مهم است، به این معنی که به احتمال زیاد برای درمان خود هزینهی آزاد پرداخت میکنید. لمینت سرامیکی پوششی است از جنس نوعی سرامیک که بر خلاف ونیر کامپوزیت برای ساخت و تحویل آن زمان دو تا سه هفته ای نیاز است.

در اواخر دهه 20 میلادی دکتر Charles Pincus دندان پزشک مشهور هالیوودی از پوسته ونیر به عنوان وسیله ای برای زیبا سازی موقتی لبخند بازیگران استفاده کرد. تماس با ما افراد ماهر و دندانپزشکان با تجربه میتواند، شما را در جهت داشتن لبخندی زیبا یاری کند. لبخند زیبا یکی از اجزای اصلی زیبایی است. گاهی اوقات ممکن است پدر، مادر و یا یکی از اقوام شما به یک مرکز تخصصی لمینت دندان مراجعه کرده باشد. وقتی به خوبی روی دندان قرار داده شد، دندان پزشک یک پرتو نور مخصوص را روی ونیر دندان مورد استفاده قرار می دهد که مواد شیمایی سیمان را فعال سازی می کند و باعث می شود که سیمان به سرعت به عمل آید یا سفت شود.

با کامپوزیت ونیر سطح دندان های بد رنگ پوشانده می شود. روکش کامپوزیت اغلب میتواند در یک قرار ملاقات تکمیل شود. اما به عنوان یک دندانپزشک که مدتها در این زمینه فعالیت میکنم، باید بگویم مسائل پزشکی اصلا و ابدا شوخیبردار نیست که بخواهیم با عجله، کاری را انجام دهیم.کمترین اشتباه حتی در هنگام اجرای کار زیبایی دندان، ممکن است صدمات جبرانناپذیری به بافت دهان و دندان بیمار وارد میکند. در صورتی که لمینتها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین رفته باشد، بیمار میتواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. در صورتی که بر اثر فشار یا ضربه ای محکم لمینت دندان از روی دندان ها جدا شد و افتاد بدون فوت وقت آن را بر روی یک دستمال تمیز قرار دهید، سپس سریعاً به مطب دندانپزشکی بروید تا جهت درمان این عوارض گامی برداشته شود.

دوام این روشها به این صورت است که در روش ارتودنسی اگر خوب انجام شود نتیجه همیشگی است، اما در روش باندینگ کامپوزیت و لامینت چینی در صورتی که خوب نگهداری و مراقبت شوند دوام خوبی دارند. لمینت به صورت لایه نازکی روی سطح دندان قرار گرفته و عیوب دندان را می پوشاند.الیته شما نباید از لیمنت دندان ارازن قیمت توقع لیمنت های چند میلیونی را داشته باشید که همان لیمنت های چند میلیونی هم امکان تغییر رنگ بعد مدت ها استفاده یا حتی شکستگی را دارند. قیمت لمینت دندان نسبت به قیمت کامپوزیت دندان بالاتر است.

هزینه روش باندینگ کامپوزیت برای پرکردن هر فاصله بین ۲ دندان ۳۰۰ هزار تومان است. همچنین، فاصله بین دندان ها یا دندانی که افتاده و جای آن در دهان شما خالی است، با این ابزار، قابل پوشش داده شدن است. کاور دندان یا اسنپ آن اسمایل هم چنین برای کسانی مناسب است که فرصت کافی برای درمان دائمی دندان های خود ندارند، مثلا عروس خانم هایی که برای عکس و فیلم یا مراسم ازدواجشان می خواهند دندان های سفید و براق داشته باشند.

مراحل پایانی شامل جداسازی هر گونه سیمان اضافی، ارزیابی روی هم قرار گیری دندان ها و انجام هر گونه تنظیمات نهایی بر روی لمینیت دندان در صورت ضرورت می شود. وقتی نوبت به کامپوزیت میرسد، حداقل کار آماده سازی روی دندانهای طبیعی شما لازم است، به این معنی که آنها بطور دائمی تا حدی تغییر نمیکنند که مواد کامپوزیت در صورت لزوم حذف و جایگزین نشوند. در طول این جلسه مشاوره، دندان پزشک دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود که قرار دادن ونیر دندان برای شما امکان پذیر و مناسب است یا خیر و در مورد نحوه قرار دادن ونیر و عوارض کامپوزیت دندان با شما صحبت می کند.

دندان های کج ، کج یا تغییر شکل یافته ، به عنوان مثال دندان هایی با حفره یا برآمدگی. روکشهای کامپوزیت مستقیم (که به آنها به عنوان چسبندگی کامپوزیت نیز گفته میشود) در واقع بیش از آنکه در یک آزمایشگاه خارج از سایت باشد، روی دندانهای شما تراشیده میشود. سپس رزین با استفاده از یک نور شدید سخت میشود و در آخر روکشهای شما جلا مییابند. روش لمینت طولانیتر میباشد، زیرا نیاز است که روکشهای شما در آزمایشگاه دندانپزشکی آماده شده و قبل از انتصاب بعدی به دندانپزشک تحویل داده شود.

البته طبق گفته دندانپزشکان دیگر این روشها در مدت زمانی چند ساله نیاز به ترمیم دارند و جرم گیری باید سالانه انجام شود که البته جرمگیری مداوم دندانها هم می تواند برای لثه مشکل ایجاد کند و جدا از این موارد همان طور که دکتر رجالی اشاره کرد میزان هزینههای دریافتی در هر مطبی متفاوت است. روکش های دو طرف هم خارج و برای ساخت مجدد به لابراتوار ارسال شد. در همان جلسه، دندانپزشک شما مدلی از هر دو دندان فک را میسازد حتی اگر برای انجام لمینت فقط یک دندان باشد. این در حالی است که ممکن است کامپوزیتها نیمی از پورسلینها قیمت داشته باشند، اما آنها فقط نصف لمینت ها دوام میآورند.

دیدگاهتان را بنویسید