تاریخچه ورزش والیبال + تمام نکات و قوانین “والیبال”

محیط ۵۲ـ۵۰ سانتیمتر و وزن ۳۳۰ـ۲۹۰ گرم (اندازه ۱ فدراسیون جهانی هندبال) برای دختران جوان (۱۴ـ۸ سال) و پسران جوان (۱۲ ـ۸ سال). سایز II:در بازی زنان، پسران نوجوان بین 12 تا 16 سال و دختران بزرگتر از 14 سال:محیط توپ هندبال 54 تا 56 سانتیمتر و وزن آن 325 تا 375 گرم است.

تیمی که بر طبق قوانین بازی بیشترین تعداد امتیازات را بگیرد، برنده بازی است. از طرفی خاتم اردکان قصد داشت علاوه بر حفظ نوار پیروزیهای خود را در دور برگشت، انتقادم باخت 3 بر 2 مقابل این تیم در هفته نهم دور رفت را هم بگیرد که البته موفق نشد و این مسابقه با نتیجه 3 بر صفر به سود شاگردان اکبری تمام شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، مرحله نیمهنهایی مسابقات والیبال قهرمانی باشگاههای برتر مردان ایران، شب گذشته (یکشنبه 15 اسفندماه) با برگزاری دو دیدار دور برگشت به پایان رسید. اگر قبل از تماس با توپ دست ها دور شوند، توپ به وسط پیشانی برخورد خواهد کرد.

سید محمد موسوی 5 امتیاز برای اولشتین در این بازی کسب کرد. مورگان پس از این که دوستش، جیمز نایسمیت، در سال 1891 ورزش بسکتبال را درهمان کالج ابداع کرد، با تلفیق ورزش هایی همچون بسکتبال و تنیس، شالوده ورزشی نو و مفرح را برای دانشجویان خود ریخت که بازی آن با توپی شبیه به توپ بسکتبال از روی توری مثل تور تنیس انجام می گرفت. مورگان هم کنفرانس را در سالن ورزشی کالج تشکیل داد. پروفسور آلفرد.تی.هالستید در جریان همین کنفرانس و با مــشاهده نحوه این بازی، پیشنهاد داد که این ورزش از مینتونت به والیبال تغییر نام پیدا کند. از سال 1369 لیگ برتر والیبال با شرکت 10 تیم تحت عنوان جام فجر شروع شد و تا سال 1377 که با این نام انجام می شد هر سال تعداد تیم ها به صورت عجیبی زیاد یا کم می شد.

برای رزرو سالن هندبال تهران و ثبت نام در کلاس ورزش از طریق سایت آسان اسپرت کلیک نمایید. دست اندرکاران اداره کل تربیت بدنی آموزش و پرورش نیز که بر این امر واقف بودند، پیشنهاد (( دکتر امیرتاش)) را مبنی بر دعوت از یک مربی خارجی ، پذیرفتند و پیرو آن بلافاصله از ((لامیشل پائولینی)) فارغ التحصیل دانش سرای عالی تربیت بدنی و ورزش فرانسه و مربی تیم قهرمان هندبال فرانسه و عضو کمیته فنی فدراسیون هندبال آن کشور ، به طور رسمی دعوت شد تا برای تدریس در کلاس هندبال به ایران مسافرت کند . در امتیاز ۸، جای تیم ها در زمین عوض شده و استراحت فنی هم وجود ندارد و فقط هر تیم می تواند درخواست یک وقت استراحت نماید. تعویض ایگور و آوردن فرهاد قائمی به جای مجتبی میرزاجانپور هم نتوانست جلوی لهستان را بگیرد تا این ست هم ۲۵ بر ۱۹ به سود لهستان تمام شد.

در ادامه بازی دو تیم رقابت نزدیکی را به نمایش گذاشتند ولی هرچه به پایان ست نزدیک شدیم این لهستان میزبان بود که فاصله امتیازات خود را زیاد کرد و در نهایت این ست ۲۵ بر ۱۹ به سود لهستان به پایان رسید. چراکه حرکت و نمود اصلی این بازی در رد و بدل شدن توپ از روی تور است.

بطوریکه اکثراً اندازه قد- ابعادبدنی- جثه قوی- بلندی طول اندام بالائی – اندازه وجب دست پرتاب را جزء فاکتورهای اصلی و عمومی بازیکنان می دانند. بطوریکه بزودی دامنه توسعه آن به رده های سنی دیگر گسترش یافت. نتیجه گرفت متغیرهای آنتروپومتریکی ۷۹ بازیکن پسر جوان با میانگین سنی ۸/۱۷ سال و ۴۴ بازیکن زن جوان با میانگین سنی ۴/۱۷ درمتغیرهای وزن- قد – درصد چربی – خالص و نسبی بدن – توده خالص بدن دانسیته – چربی زیر پوست عضله سه سر بازو – تحت کتفی – شکم – لگن خاصره – زیر بغل- سینه – ساق پاوران.

در اطلاعات آنتروپومتری جمع آوری شده از ورزشکاران مرد پرتغالی در بعضی از رشته های ورزشی با دامنه سنی ۱۳ تا ۱۷ سال وررشکاران جوان بطور مشخصی دارای تیپ بدنی مزومورف بودند و بازیکن هندبال درجات بالاتری از اندومورفی را دارا می باشند. با وجود اينکه بطور آهسته و کند از Y.M.C.A آغاز شد ولي طولي نکشيد که درکليه شهرهاي ماساچوست و نيوانگلاند عموميت يافت.

در سال 1356 مسابقات با شرکت 10 تیم آغاز که به سال 1357 نیز کشیده شد و استقلال بار دیگر بر سکوی اول تکیه زد. به منظور آشنایی معلمان و مربیان ورزش کشور با ورزش هندبال هفت نفره و آماده کردن مقدمات لازم مسابقات هندبال در چهار چوب مسابقه های آموزشگاه های کشور که در دهه اول تیر ماه سال ۱۳۴۸ در تهران برگزار شد ، دو کلاس فشرده آموزش مربی و داوری هندبال ، جهت شرکت مربیان استان تهران در دهه دوم اسفند ، و برای مربیان ورزش منتخب از سایر نقاط کشور در دهه سوم اسفند ۱۳۴۷ ، به همت اداره کل تربیت بدنی آموزش و پرورش و با سرپرستی و تعلیم (( دکتر امیرتاش)) در تهران تشکیل و آموزش های لازم داده شد. این ورزش نه تنها یکی از بازیهای خوب محسوب می شود بلکه ورزش پرورشی جالبی برای ورزشکاران ، شناگران و بازیکنان سایر رشته های ورزشی می باشد و احتیاج به پرش، چابکی، سرعت، عکس العمل و تنظیم حرکات در وقت تعیین شده دارد.

لذا به جهت قابل بهره برداری بودن سامانه، شما فعال در حوزه ورزش والیبال در هر زمینه و رده و سمتی لازم است نسبت به ایجاد پروفایل و تکمیل اطلاعات آن اقدام نمایید. قابل توجه باشگاه های محترم، جهت ثبت قرارداد بازیکنان و کادر تیم های خود باید هریک از افراد دارای پروفایل کامل در سامانه باشند. این سامانه جهت متمرکز ، آنلاین و یکپارچه نمودن کلیه فرآیندهای ورزشی و اداری ورزش والیبال در حال آماده سازی است. به همین منظور مورگان با استفاده از تور تنیس روی چمن که به دو طرف دیوار سالن ورزش بسته می شد و با استفاده از توئی توپ بسکتبال که به دلیل سبکی وزن به دست ها آسیب نمی رساند ، بازی را شروع کرد و همین شروع کافی بود تا این ورزش به سرعت از یک کالج به کالج دیگر و از شهری به شهر دیگر معرفی و منتقل شود. در همین سال کمیته بین المللی ورزش کالج از مورگان دعوت کرد تا طی یک کنفرانس، قوانین و مقررات ورزش ابداعی اش را در حضور اساتید کالج تشریح کند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، تیم ملی والیبال ایران که خود را برای حضور شایسته در لیک جهانی ۲۰۱۷ والیبال آماده می کند و هم اکنون در اردوی برون مرزی به سر می برد، از ساعت 22 و 45 دقیقه امشب (شنبه شب) به وقت تهران در یک دیدار دوستانه به مصاف تیم ملی لهستان رفت. هم اکنون سعید معروف در چین، سیدمحمد موسوی و میلاد عبادی پور در لهستان، مرتضی شریفی در ترکیه و امیر غفور در ایتالیا لژیونرهای والیبال ایران هستند؛ اگر چه در نیم فصل اول پوریا فیاضی هم در لیگ لهستان حضور داشت و تصمیم به بازگشت گرفت و در ابتدای فصل هم علی شفیعی بعد از توافق با یک باشگاه فرانسوی از رفتن خود به این کشور پشیمان شد. قوانین ابتدایی بسیار ساده بود چرا که بیشر از آنکه شبیه ورزش باشد یک تفریح بشمار میآمد اما رفته رفته پس از آنکه این ورزش در کشورهای دیگر – بویژه فیلیپین – نیز بصورت جدی بازی شد لزوم تدوین آییننامه رسمی برای آن احساس شد.

جایی که تعدادی از دانشجویان را به دو گروه تقسیم کرده بود و در حالی که آنها مشغول بازی بودند نقطه نظرات خود را برای اساتید و اعضای کمیته شرح می داد. به گزارش “ورزشسه” و به نقل از ایران ورزشی، کمتر از شش ماه دیگر سعید معروف باید با 29 ورزشکار دیگر برای یکی از صندلیهای کمیسیون ورزشکاران کمیته بینالمللی المپیک رقابت کند اما گویا هیچ برنامهای برای حضور در این رقابت وجود ندارد. لیگ برتر والیبال ایران به همت استاد ابراهیم نعمتی اولین داور جهانی والیبال ایران در سال 1354 تحت عنوان جام پاسارگاد در زمان ریاست فرهاد مسعودی (رئیس وقت فدراسیون والیبال ایران) با شرکت 12 تیم در یک گروه آغاز و تیم دخانیات تهران، قهرمان شد. تیمی که در یک گیم برنده می شود، به طرف دیگر زمین منتقل می شوند، یعنی دو تیم در دو طرف زمین جابجا می شوند. منطقه 4:قسمت زیر تور طرف چپ.

ارتفاع تور برای مردان 43 / 2 و برای زنان 24 / 2 متر است. ارتفاع تور تا زمین:برای بزرگسالان در بخش مردان 43/2 متر و در بخش زنان 24/2 متر می باشد. ۱- در تیرماه سال ۱۳۷۲ ، دکتر علی محمد امیر تاش تحقیقی بر روی ویژگیهای بدنی و آمادگیهای جسمانی قهرمانان هندبال بزرگسالان در تهران انجام داد.

۹٫ آقای دنگ پیلینگ در سال ۱۹۹۰ در چین طی تحقیقی که بر روی بازیکنان برتر هندبال انجام داد پیشنهاد کرد. در صورتیکه ثبت رویدادها و وقایع علمی و تحقیقی بصورت تألیف ترجمه ، مقاله ، فیلم ، اسلاید… تیم ملی والیبال ایران در مسابقه ای تدارکاتی و دوستانه مغلوب لهستان شد. این دیدار در سالن اسپودک در شهر کاتوویتسه (کاتوویچ) در مقابل ۱۱ هزار تماشاگر لهستانی برگزار شد و ملی پوشان ایران سه بر صفر مغلوب تیم میزبان شدند. • 3. تیمی که بیش از سه بار با توپ تماس داشته باشد. در بازیهای زنان محیط توپ ۵۴ الی ۵۶ سانتیمتر و وزن آن ۳۲۵ الی ۴۰۰ گرم است . در یکی دیگر از حساسترین بازیهای این هفته، فولاد مبارکه سپاهان در خانه والیبال میزبان شهرداری ورامین بود. در حساسترین بازی هفته هفدهم، شهرداری ارومیه در سالن فدراسیون میزبان خاتم اردکان بود. به این ترتیب شهرداری ارومیه با امتیازات (25 بر 19)، (25 بر 22) و (25 بر 19) سیزدهمین برد خود را به دست آورد و 37 امتیازی شد تا با حفظ جایگاه خود در صدر جدول، برنده جدال غیرمستقیم با فولاد مبارکه سپاهان باشد.

رقابتهای لیگ برتر هندبال مردان با پیروزی تیم سپاهان مقابل صدرنشین پیگیری شد. پس از چهار سال انتظار ، این اولین پیروزی بود. تا جایی که پس از یک سال (1896) مردم اکثر ایالت های امریکا با آن اشنا شده بودند. بازی مساوی:نتیجه تساوی برای مسابقه والیبال وجود ندارد و اگر امتیاز هر دو تیم در یک ست 24 یا 14 شود، بازی ادامه خواهد داشت تا اینکه یک تیم با اختلاف 2 امتیاز برنده شود. بازی والیبال با سرویس زدن توپ توسط یک تیم شروع می شود. در کشور آلمان یک معلم ورزش زن بنام «ماکس هایزر» در شهر برلین تیم هندبال دختران را تشکیل داد. فدراسیون هندبال درسال ۱۳۵۴ تأسیس گردید و شخصی بنام مهندس هارون مهدوی بعنوان رئیس آن معرفی شد. در هنگام اجرای پرتاب آزاد یا پرتاب ۷ متر در صورتی که بازیکنان یا مسؤولین تیم، مرتکب تخلف یا رفتار خارج از روحیه ورزشی گردند با جریمه شخصی روبه رو می شوند.

اساسی ترین ویژگی بازیکن هندبال قد است که از نظر اهمیت در راس هرم خصوصیات بدنی بازیکنان قرار دارد و عامل مهمی در اجرای مهارتهای تدافعی و تهاجمی دارد و باعث افزایش کارائی تیم می شود. هر مسابقه دارای یک داور می باشد که در بالای تور ایستاده و ناظر بر اجرای مسابقه است. مثلاً اگر بازیکن شماره 5 به جای بازیکن شماره 8 وارد زمین شد، در تعویض بعدی حتماً 8 باید به جای 5 وارد زمین شود (یک رفت و یک برگشت).

3- بازیکنان یک تیم در جای خودشان قرار نگرفته باشند. والیبال یک ورزش تیمی و ششمین ورزش محبوب و گسترده ترین ورزش در بیشتر کشورهای جهان است که در آن بازیکنان در دو تیم شش نفره، در دو سوی توری قرار می گیرند و تلاش می کنند تا طبق قوانین بازی، توپ را از روی تور در زمین تیم مقابل فرودآورند. در آموزش اولیه هندبال باید بدانید ما به طور کلی دارای هندبال داخل سالن، هندبال روی چمن، هندبال ساحلی ، هندبال چکی، هندبال آمریکایی و هندبال گیلیک هستیم. او اظهار داشت: ما راهکار این مساله را بلد هستیم و اگر فدراسیون های دیگر هم بخواهند می توانیم مشاوره بدهیم و آنها نیز مشکلات شان حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید