ترمیم دندان شکسته: چگونه دندان شکسته شده را ترمیم کنیم؟

در این دوران ، حتما باید به علائم عفونت ایمپلنت دندان توجه شود و نیز از تاثیر بیماری لثه بر ایمپلنت دندان نباید غافل شد. پایه ی ایمپلنت از یک ماده تیتانیوم که از نظر زیستی با بدن انسان سازگار است، تشکیل شده است به طوری که بدن انسان آن را رد نمی کند. در مورد زنان باردار ، اگر نتوان دندان پوسیده شده را نجات داد ، دریافت ایمپلنت می تواند گزینه مناسبی است ، با این وجود ، دریافت ایمپلنت دندان نباید در مراحل خاصی از بارداری انجام شود. 1. قبل از مراجعه به دندانپزشک میتوانید با پزشک معالج خود که در دوران بارداری تحت نظر او هستید (متخصص زنان و زایمان) مشورت کرده و توضیحات مکتوب او را برای آغاز درمان به نزد دندانپزشک ببرید.

درمان میتواند شامل تزریق مواد بیحسی که برای جنین صدمهای نداشته باشد، شود. باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است زیرا درصورتی که دندان پوسیده دچار عفونت شود، این عفونت از طریق عروق خونی موجود در لثه وارد جریان خون شده و به بدن جنین منتقل خواهد شد. در واقع کم خطرترین زمان برای انجام کارهای دندانپزشکی در زمان بارداری، سه ماهه دوم بارداری است. انجام ترمیم دندان به وسیله روکش دندان صورت می گیرد که باعث می شود دندان طبیعی به نظر برسد. کیست دندان در واقع کیسه ای است که توسط سلول های غیر طبیعی مجزا محصور شده است و عفونی نیست. ممکن است هنگام ترمیم مینای دندان طبیعی کمی تخریب شود.

زنان بارداری که دچار دنداندرد میشوند ممکن است قبل از مراجعه به متخصص دندانپزشک درباره این موضوع تردید داشته باشند که آیا درمانهای دندانپزشکی برای جنین داخل شکم او بیخطر خواهد بود. زنان باردار در طول دوران بارداری دچار تغییرات چشمگیر هورمونی می شوند. در این دوران در بدن مادر باردار تغییرات هورمونی رخ میدهد که باعث ایجاد مشکلات در لثه، درد دندان، خونریزی حین مسواک زدن و اشکال در جویدن غذا میشود.

در بعضی از مادران تغییرات هورمونی باعث خشکی دهان میشود این خشکی با تغییر ترکیب میکروبی دهان باعث افزایش میزان پوسیدگی دهان میشود. از سن ۳ سالگی معمولاً فواصل دندانی کودکان بسته میشود و باید با استفاده از نخ دندان نواحی بیندندانی را تمیز کرد. اگر باردار هستید، ممکن است خطر احتمال گرفتن عکسبرداری از دندان شما را از مراجعه به دندانپزشکی بترساند، زیرا مطمئن نیستید که اشعهی رادیولوژی چه تأثیری بروی سلامت کودکتان دارد. همچنین مطب های دندانپزشکی در مکان های کوچکی می باشد و هر نفر برای ورود به اتاق دندانپزشکی مجبور به برداشتن ماسک می باشد که همین باعث خطر ابتلا به ویروس کرونا می شود. 2. تجمع بلورهای کلسترول باعث تحریک بافت می شود. قبل از درمان و پرکردن دندان آسیب دیده لازم است که تمامی بافت های دندان آلوده که داخل دندان هستند برداشته و تمیز شوند.

برای دندان های بسیار آسیب دیده که توسط هیچ یک از روش هایی که در بالا ذکر شد ترمیم نمی شود کشیدن دندان آخرین راه حل به شمار می آید. رضایت از درمان ، زیبایی واستحکام آن در بین همه مراجعه کنندگان دیده میشود و لبخند زیبا بهترین هدیه ای است که این مراجعه کنندگان دریافت میکنند. 3. شناخت آناتومی دندان و نحوه فرم دادن به کامپوزیت دندان: هر دندان، شکل مخصوص به خود را دارد، در مواردی که همه دندانها عین هم فرم داده میشوند، شما نهایتا به یک درمان ایده آل نمیرسید.این همان درمانی است که در طی آن شما با دندانهای بیرون زده تری مواجه هستید. از آنجا که روشهای ایمپلنت دندان نیاز به معاینه با استفاده از اشعه قدرتمند ایکس دارند و همچنین در طول جراحی ایمپلنت بیهوشی انجام می شود ، بیشتر متخصصان دندانپزشکی به مادران توصیه می کنند تا برای درمان دندان های خود تا سه ماهه دوم صبر کنند.

بعضی ها معتقدند که افزایش پوسیدگی دندان ها در دوران بارداری به این دلیل است که جنین کلسیم مورد نیاز خود را از دندان های مادر تامین میکند اما این تصور و باوری غلط است، کلسیم بدن جنین از استخوانهای مادر تامین میشود نه از دندان ها! هرچند، ترجیح داده میشود که این درمانها بیشتر در سه ماهه دوم صورت گیرند. اگر در این شرایط تیزی لبه های شکسته شده ی دندان، کودک را اذیت کند، باید نسبت به برطرف کردن لبه های تیز دندان مذکور، اقدامات لازم را مبذول کرد. برای داشتن دندان های قوی تر و سالم تر در مادر و کودک در حال رشد بهتر است از لبنیات استفاده شود.

اما اگر دندان های مادر بیش از حد خراب شده باشد ، لازم است که دندان ها در اسرع وقت درمان شوند ، زیرا نگه داشتن آنها باعث می شود سیستم ایمنی بدن مادر بیش از حد کاهش یابد و احتمالاً این روند جنین را تحت تأثیر قرار می دهد. البته در صورتی که مادر دچار درد دندان یا عفونت لثه باشد ناچارا باید درمان های لازم انجام شود چون درد دندان و عفونت لثه عوارض بدتری برای مادر و جنین به همراه دارد.

روکش از دیگر روش های به کار رفته برای درمان دندان های شکسته است. گاهی اوقات این درد بخاطر رسیدن پوسیدگی به مغز دندان و ریشه آن ایجاد می شود و نیاز به عصب کشی یا درمان ریشه دندان است. فعلاً در حال حاضر در موارد دندانهای نکروتیک و حتی پالپیت غیرقابلبرگشت، بهترین درمان و علمیترین درمان همان درمان ریشهٔ استاندارد است.

در سه ماهه اول بارداری، چون جنین در حال شکل گیری است، مصرف داروها و احتمال بروز عفونت روی روند رشد و تکامل اثر میگذارد؛ لذا به زنان باردار توصیه میشود در صورتی که مشکلات دهان و دندانشان اورژانسی نیست ترجیحاً در سه ماهه اول هیچ اقدامی نکنند. با این حال استیل بسیار مقاوم و محکم است و کارایی خوبی دارد.

به علاوه، در هنگام آمادهسازی دندان برای لمینت دندان، معمولاً بخشی بسیار اندکی از مینای دندان تراشیده میشود. در مواردی که دندان دچار ترک خوردگی، لب پر شدگی و یا شکستگی شده و ساختار آن به شدت تضعیف شده است با استفاده از روکش (تاج مصنوعی) از دندان محافظت میشود. ، جایگزینی برای ریشه های دندان هایی است که بصورت کامل از بین رفته اند و نمی توان آنها را ترمیم کرد.

در این روش از محلول رزین کامپوزیت استفاده می شود. اگر نخواهیم آمالگام را برای ترمیم دندان انتخاب کنیم میتوانیم به سراغ پر کردن دندان با مواد سفید یا کامپوزیت برویم. ایمپلنت ها را می توان به عنوان جایگزینی برای یک دندان ، جایگزینی برای چند دندان و یا کل دهان، و نیز پشتیبانی برای پل و یا پروتز های دندانی استفاده کرد. اگر دچار دنداندرد هستید یا یک مشکل دندانی اورژانسی دارید، باید به این موضوع فکر کنید که دندانپزشک شما به طور معمول برای تشخیص علت مشکل، نیاز به انجام عکسبرداری رادیولوژی خواهد داشت. 3. کارهای غیر ضروری دندانپزشکی خود را در سه ماهه دوم بارداری و یا بعد از زایمان انجام دهید. 4. موقع نشستن روی صندلی دندانپزشکی، برای حفظ جریان خون سالم، پاهای خود را روی هم نیندازید.

هنگام نشستن روی صندلی دندانپزشکی، برای حفظ جریان خون سالم، پاهای خود را روی هم نیندازید. اگر خانمی در طول دوران بارداری دچار بیماری و استفراغ بیش از حد در هنگام صبح است ، توصیه می شود از خمیردندان های مناسب استفاده کند و برای شستشوی دندان های خود از دهانشویه استفاده کند تا از بروز بی رویه باکتری ها در دهان و افزایش احتمال عفونت جلوگیری شود. زنان باردار همیشه باید از خوردن هر نوع تنقلات شیرین پرهیز کنند زیرا کربوهیدرات ها باعث به وجود آمدن باکتری ها می شوند.

6. از میان وعده های غذایی مکرر و نوشیدنی ها استفاده نکنید.هر زمان که شما چیزی میخورید یا چیزی به غیر از اب مینوشید شما به باکتری ها کمک میکنید که اسید تولید کنند و مینای دندان شما را تخریب کنند.اگر شما از میان وعده ها و نوشیدنی ها در طول روز استفاده میکنید دندان های خود را در معرض حملات مداوم قرار میدهید. چنانچه قصد کشیدن دندان شکسته خود از طریق جراحی دندان شکسته در لثه را دارید، بهتر است که این مقاله را که مربوط به همین عنوان می باشد را مطالعه کنید، تا اطلاعات کافی قبل از انجام جراحی را کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید