توسعه فردی چیست ؟

برای کمک به پیشرفت کودک در درک برنامه ریزی کارهای روزانه اش ضروری است یک جدول درست کنید. علاوه بر این، اهمال کاری میتواند منجر به ایجاد احساس گناه شود، که درنتیجه استرس و اضطراب و افسردگی را با خود به همراه خواهد داشت. هر دو اینها در ترکیب با یکدیگر منجر به پیشرفت یک جامعه و زیرساختهای آن میشود. عادت های احساسی که به آن احساسات می گوییم. عادت های رفتاری که به طور خلاصه به آن عادت می گوییم.

عادت های فکری که به آن باور هم می گوییم. به صورت انفرادی IDP خود را تنظیم نکنید. تصور کنید فردی در اهداف خود جایگاهی را در نظر داشته باشد که با پتانسیلهای موجود در فرد تطابقی ندارد، در این حالت بهتر است قبل از تدوین برنامه، اهداف و پتانسیلهای فردی با یکدیگر تطابق داده شوند. هرچه بیشتر کتاب بخوانید، دانش بیشتری در چنته خواهید داشت و زودتر به پیشرفت شخصی مد نظر خود می رسید.

پیش تر گفتیم که افرادی که به خودشکوفایی میرسند باید به سایر انسانها هم اهمیت دهند، اما این اهمیت دادن باید به اندازهای باشد که به زندگی خودشان لطمهای نخورد. در دورههای بعد با آمدن روانشناسان مثبتگرا این مسیر تغییر کرد .زیرا روانشناسی مثبتگرا برخلاف روانشناسی رایج که به بیماریها و اختلالات میپرداخت، به دنبال تجربههای ذهنی مثبت و احساس خوب انسانها بود.

اعتماد به نفس باور به توانایی ها، اعمال و تصمیمات خودتان است. عواملی اند که در اعتماد به نفس هر کسی تاثیر دارند. مدیتیشن یا یه روش جدید برای آروم کردن اعصاب یادبگیرین، نفس عمیق بکشین، برای خانواده و دوستاتون وقت بذارین و به دنبال پیدا کردن روش های مختلف برای جذب افکار مثبت باشین. توسعه فردی به افراد یاد میدهد به شکل درست هدفگذاری کنند و ارزش هر فعالیت را قبل از انجام آن در نظر بگیرند. به یاد داشته باشید که طوالنی ترین سفر ها با قدم های کوچک شروع شده اند.

درواقع تمام برنامههای توسعهی فردی نیاز به مشاور، مدیر و راهنما دارند. در واقع ارتقای مهارت ها حکم این را دارد که ما به سوال توسعه فردی چیست، یک پاسخ عملی داده باشیم. گام چهارم: برای تعهد خود به توسعه فردی، زمان و بودجه به آن اختصاص دهید. مهم نیست چقدر تلاش می کنید، شما با اختصاص زمان و تمرکز بر روی آن می توانید مطمئن باشید همیشه به خود ایده آل تان نزدیک تر می شوید.

همدردی به این معناست که ما خودمان را جای طرف مقابل می گذاریم و به عبارتی درد را برای خودمان می کنیم. اما همدلی به این معنی است که ما به صحبت های طرف مقابل گوش می کنیم. یکی از اهداف بهبود و رشد فردی توجه به سلامتی است. بهبود و توسعه فردی رو میتونیم به ۲ دسته ذهنی و جسمی تقسیم بندی کنیم اما جنبه های روحی و روانی رو هم باید جدی بگیریم که این موضوع به صورت تخصصی و فردی بر میگرده به کار روانشناسی که اگه بهش مراجعه کنین توسعه روحی و روانی رو بدون شک توی خودتون احساس میکنین.

این میتواند به یک مقایسه بسیار سالم تبدیل شود که شما را به جلو هدایت میکند تا بهترین عملکرد را داشته باشید و بنابراین همه تواناییهای مخفی شما را آشکار میسازد. افراد با طرز فکر ثابت یا ایستا (FIXED MINDSET) معتقدند که این کیفیتها (هوش و استعداد) ارثی، ثابت، و غیرقابل تغییر است و از سوی دیگر افراد با طرز فکر مبتنی بر رشد (GROWTH MINDSET) یا قابل تغییر، معتقدند که این تواناییها میتواند با تعهد و پشتکار توسعه یابد و تقویت شود. تسلیم نشین و فقط روی خودتون کار کنین چون شما میتونین خیلی چیزهارو تغییر بدین. شما با انجام دادن یه سری کارای مثبت با برنامه ریزی دقیقتون میتونین به راحتی به خواسته هاتون برسین پس دیگه هیچ بهونه ای برای دست کشیدن ازشون وجود نداره.

امروزه مدیریت زمان یا time management یکی از مهارتهای مهم در مسیررشد و توسعه فردی به شمار میرود و نداشتن این مهارت، موجب پسرفت و عقب ماندن در کار و زندگی است. بهبود فردی یا همون توسعه فردی یعنی بهتر کردن مهارت هایی که شمارو برای رسیدن به رویاهاتون کمک میکنه و باعث پیشرفت و رشد شما میشه. اینجا به شما آموزش داده میشود تا با بهبود کیفیت زندگی و افزایش بهرهوری فردی و سازمانی سریعتر به اهداف خود و در نهایت به موفقیت برسید. و اگر خودتان فردی بالغ هستید و هنوز در معرض آموزش چنین مهارتهایی قرار نگرفتهاید، تا دیر نشده باید اقدام کنید.

اگر ارزشهای اصلی اش مورد تهدید قرار گیرد، به جای تطبیق با عقاید و افکار دیگران، آنها را به چالش میکشد تا به نتیجه والا برسد. درست است، که این مهارت شامل خودیاری یا self-help هم میشود، اما محدود به آن نیست و دایره وسیعتری از مهارتها را دربرمیگیرد. بدانید چه موقع میتوانید مشاوره بخواهید یا در مورد سناریوهای مختلف تحقیق کنید. تعاریف مختلفی برای توسعه فردی و سازمانی وجود دارند و این به معنای چیزهای مختلف برای افراد و مشاغل گوناگون است.

این تغییرات میتواند اضافه شدن عادتها و رفتارهای مثبت باشد یا اصلاح برخی رفتارهای اشتباه، درهرصورت مسیر رسیدن به موفقیت را راحتتر میکند. در این زمان برنامهریزی نیز میتواند به شما کمک کند تا اهداف کوتاهمدت و بلندمدت خود را دقیق مشخص کنید و آنها را اولویتبندی کنید. وضعیت فعلی شغل خوب است، اما قصد شما حرکت به سوی متعالی شدن است. ما هر روز در زمینه های مختلف از انتخاب لباس تا انتخاب تمدید قرارداد با شرکت فعلی که در آن کار می کنیم و… بنابراین برای رسیدن به رشد فردی، بهترین کار این است که خود را در معرض تجربیات مختلف قرار دهیم و در مواجهه با مشکلات انعطافپذیر باشیم.

به آنها به عنوان دوستی نگاه کنید که تعدادی از کارهای روزانه را برای انجام دادن در طول روز پیشنهاد میدهند و زندگی را راحتتر و دلپذیرتر میکنند. استرس، زمانی خودش را نشان میدهد ،که نیازهای ما با پیشبینیهای ما هماهنگی ندارد و درنتیجه بدن در نتیجه افکار شروع به واکنش نشان دادن میکند. ازعقلانی نشون دادن کارهاییمون که خودمون هم از اون ها ناراضیم دست برداریم و سعی نکنیم با دلایل غیرمنطقی اون هارو درست جلوه بدیم.

شخص فقط باید تغییراتی که لازم است در زندگیاش ایجاد شود را شناسایی کند و از مهارت های پیشرفته خود برای اجرای آن ها استفاده نماید. توسعه فردی در روزگار ما هم از حکمتهای کهن همچون یوگا، مراقبه و تمرینات تنفسی و هم از دانش روز جهان در زمینه روانشناسی و مدیریت استفاده میکند، تا دریابد چگونه انسانها با همه استرسها و آشفتگیهای زندگی معاصر میتوانند برای خود زندگی بهتری خلق کند. چیزی که باعث شادی و لذت حقیقی می شود و باعث می شود روحیه ما بالا برود، رشد و پیشرفت کردن در زندگی است ( پیشرفت شخصی )، ما انسانها وقتی چیزی را خلق می کنیم لذت بسیاری می بریم، از یک کاردستی ساده بگیرید تا خلق یک زندگی رویایی، این خصلت ما انسان هاست.

بسیاری از بیماریهای جسمی و روحی و انرژی نداشتن در طول روز به علت سبک نادرست زندگی افراد به وجود میآیند. متاسفانه بسیاری از افراد برای جلب رضایت خانواده یا جامعه دست به انتخابهایی میزنند ،که با روحیات و استعدادهای آنها همخوانی ندارد و چنین تصمیمهایی موجب کاهش کیفیت و رضایت آنها از زندگی میشود. به طور کلی شخصیت ما مجموعه ای است از نگرش ها و عادت های ما، یعنی اینکه ما چطوری فکر می کنیم، چطوری احساس می کنیم و چطوری رفتار می کنیم. شخصیت هر انسان را مجموعه ای از اتفاقاتی که در گذشته برای او رخ داده است و اتفاقاتی که در لحظه حال رخ می دهد و همه مهمتر واکنش های فرد به این اتفاقات شکل می دهد.

احساسات : می توان گفت احساسات مجموعه ای از حالت هایی است به کمک آن می توانیم با دیگران، محیط و در کل با هر چیزی ارتباط برقرار کنیم و مهمترین ویژگی احساسات هم همین متغییر بودن آنهاست. هر چند وقت یکبار برای بررسی وضعیت سلامتتان به پزشک مراجعه میکنید؟

قطعا میدونیم که انجام هر کار با ارزشی، به زمان و تلاش زیادی نیاز داره، بنابراین اگه قصد تغییر توی زندگیتون رو دارین، باید بی وقفه تلاش کنین که قطعا خیلی هم راحت نیست. به خاطر همین هم ما باید اول هدف هامون رو توی زندگی خودمون مشخص کنیم و ببینیم می خواهیم به کجا برسیم و چه تصویری از آیندمون توی ذهنمون داریم . هوش معنوی ما را قادر میسازد همه چیز را آنطور که هستند ببینیم. قبول کردن مسئولیتهایی که نیازمند توانایی های خیلی بیشتر از شما هستند، ممکن است که برای شما مشکلاتی ایجاد کند.

چالش اصلی سازمان ها در کاشتن بذر انگیزه یادگیری و بهبود عملکرد در ذهن کارکنان است. این میتواند به معنی سفر به سرزمین های ناشناخته باشد که قبلا آن ها را ندیده اید. افراد خوشحال دستاوردهای بیشتری نسبت به افراد بدبین دارند. افرادی که اخلاق کاری خوبی دارند معمولا با بازده بسیار بالایی کار میکنند و برخوردی مثبت با همه دارند.

بهعنوان مثال زمانی که شما با مشکلی مانند پیدا کردن شغل روبهرو میشوید، اگر دارای طرز فکر مبتنی بر رشد باشید، مقاومت و پشتکار فوق العاده ای از خودتان نشان خواهید داد .در حالی که افراد با طرز فکر ثابت تمایل به رها کردن مشکل دارند. به برنامه روزانه خودتون، یک ورزش جدید اضافه کنین.

ورزش میکنید؟ امید به زندگی در شما چقدر است؟ یک مسافر میتواند بهطور همزمان در چند اتوبوس نشسته باشد و قوانین فیزیکی دنیای ما در این مثال برای او صادق نیست! اگر بخواهیم این بخش را در یک پاراگراف خلاصه کنیم میتوانیم اینطور بگوییم که: همه ما از اهمیت مهارتهای توسعه فردی در دنیای امروز آگاهیم و میدانیم که باید این مهارتها را هرچه سریعتر یاد بگیریم و در زندگیمان پیاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید