خودشون رو قربانی شرایط خارجی نمیبینن

یکی از چیزهایی که باید بدانیم این است که به جای تلاش برای رسیدن به موفقیت هایی که رسانه های اجتماعی برایمان تعیین می کنند، به اهدافی که در ذهن برای خودمان تنظیم نموده ایم دست یابیم. در دسته توسعه فردی سایت ماهان تیموری سعی کرده ایم که مقالات را در جهت رشد هر سه جنبه توسعه فردی برای شما همراهان آماده کنیم. بنابراین ابتدا اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را در دفتر خود یادداشت کنید و سعی کنید بین آنها تعادل برقرار کنید و اولویتبندی درستی از آنها داشته باشید.

مهارتهای زندگی به شما کمک میکند تعادل را در همه جنبههای زندگی خود تجربه کنید. نادیده گرفتن ارزش ها و چهار چوب های شخصی زمینه را برای کاهش تاب آوری در برابر چالش های زندگی مهیا می کند. توسعه فردی شامل فعالیت هایی است که توانایی ها و پتانسیل های فرد را توسعه می دهد، سرمایه انسانی می سازد، اشتغال را تسهیل می کند و کیفیت زندگی و تحقق آرزوها را افزایش می دهد.

کیفیت زندگی را ارتقاء میبخشد. در ادامه قصد داریم برخی از مهارت هایی را به شما معرفی کنیم که با تقویت آنها میتوانید خودتان را در زندگی شخصی و کاری توانمند تر کنید. در حالی که در بسیاری از موارد این وابستگیها بی دلیل و بی مورد هستند. متاسفانه بسیاری از افراد برای جلب رضایت خانواده یا جامعه دست به انتخابهایی میزنند ،که با روحیات و استعدادهای آنها همخوانی ندارد و چنین تصمیمهایی موجب کاهش کیفیت و رضایت آنها از زندگی میشود. در حال حاضر داشتن یک برنامه توسعه شخصی ، برای بسیاری از سازمانهای موفق به مهمترین بخش آموزش تبدیل شده است.

در کنار تلاش، برنامه ریزی و یک باور قوی می توانید به آرزوهایی که دارید برسید و موفق شوید. شما قطعا از طریق خود کنترلی می توانید بخش مهمی از زندگیتان را توسعه بخشیده، و به باورها و احساسات اصلیتان دست یابید. شما می توانید با اتکا به خود و شرکت در کلاس های مختلف مسیر یادگیری را فراهم کنید. یک دشمن تنها تصویر واقعی شما را نشان میدهد که شما را از واقعیتهایی که درباره شخصیت خود نمیدانستید آگاه میکند. انتخاب این برنامه آموزشی توسط شما نشان میدهد که انسانی هدفمند هستید و برای رسیدن به هدفهای زندگی خودتان، راه دانایی و توانایی را انتخاب کردهاید.

مراقبه به شما کمک میکند از هیجانات خود، آگاه شوید و واکنشهای منطقیتری در برابر اتفاقات محیط اطرافتان از خود نشان دهید. توسعه فردی در روزگار ما هم از حکمتهای کهن همچون یوگا، مراقبه و تمرینات تنفسی و هم از دانش روز جهان در زمینه روانشناسی و مدیریت استفاده میکند تا دریابد چگونه انسانها با همه استرسها و آشفتگیهای زندگی معاصر میتوانند برای خود زندگی بهتری خلق کند. تمرینات ذهنی، مراقبه و انجام کارهایی نظیر یوگا و qi-qong، می توانند تمرکز و خود آگاهی ما را بهبود بخشیده و به نوبه خود باعث ایجاد آرامش ذهنی شوند.علاوه بر این درک ما از خود و دیگران را افزایش داده که به معنای افزایش بیشتر صلح و پذیرش زندگی است.

در این تکنیک نکاتی در باب تغذیه سالم، تمرینات جسمانی، خودداری از عمل جنسی، تفکر، عبادت و اقرار توصیه میشده است. ممکن است یک نفر شخصیت خیلی ضعیف و تنبلی داشته باشد و برعکس یک نفر دیگر یک شخصیت محکم و سخت کوشی داشته باشد، به نظر شما کدام یک از این دو نفر می توانند دستاوردهای بیشتر و بزرگتری کسب کنند؟

مثلاً تصویربالا چرخ زندگی فردی است که از لحاط مالی و رشد و یادگیری موقعیت مناسبی دارد .ولی از نظر خانواده، عشق، تفریح و دیگر موارد شرایط مناسبی ندارد. سناریو دوم این است که اگر راهکاری برای مشکل او داریم به او پیشنهاد می کنیم. اگر مسیر زندگی شما با استعدادهای شما هم راستا نباشد چیزی جز خستگی و فرسودگی نصیبتان نخواهد شد. احساسات : می توان گفت احساسات مجموعه ای از حالت هایی است به کمک آن می توانیم با دیگران، محیط و در کل با هر چیزی ارتباط برقرار کنیم و مهمترین ویژگی احساسات هم همین متغییر بودن آنهاست.

هنگامی که ما به مزایائی که در بالا ذکر شد نگاه کنیم در می یابیم که چه چیزی برایمان خوب است و چه چیزی نیست؛ داشتن روابط سالم و حمایت گر، کاهش استرس و بهبود سلامت، افزایش بهره وری و افزایش کنترل خود، محیطی را برایمان فراهم خواهند اورد که موفقیت مان را تضمین می کند. داشتن عطش و شور کافی برای رسیده به موفقیت عاملی تعیین کننده در توسعه فردی در محل کار است. رشد و توسعه فردی این باور را در شما ایجاد میکند که برای رسیدن به موفقیت باید در همه کارها هدفگذاری داشته باشید.

ما هر چقدر هم که تلاش کنیم تا زمانی که باورهای ثروت ساز در خودمان ایجاد نکرده باشیم، نمی توانیم انتظار خلق نتایج منحصر به فردی را داشته باشیم. اگر میخواهد واقعاً رخ دهد و به نتیجهی مطلوب و مورد انتظار برسد، باید در یک چهارچوب کلی، منظم و سازماندهیشده برنامهریزی گردد.

اگر کسی فقط در تئوری موسیقی دانش زیادی داشته باشد، اما نتواند قطعات موسیقی را به خوبی اجرا کند، نمی توانیم بگوییم که او موزیسین ماهری است، بلکه او می تواند مدرس ماهری باشد. نوشتن یک برنامه توسعه فردی دارای ۵ مرحله است که همه این مراحل برای آن که، یک «برنامه توسعه فردی » به درستی تدوین شده و معتبر و قابل ارزیابی باشد، ضروری است. دو مرحله آخر به شما در کسب و کارتان کمک می کند. مهمترین بخش توسعه فردی ( پیشرفت شخصی ) رسیدن به شناخت از خود و در مرحله بعد شناخت استعدادها و توانایی و شکوفا کردن آنها و رسیدن به بهترین ورژن از خود است.

کمالگرایی درواقع نوعی قفل ذهنی است که فرد در آن، خود یا دیگران را مجبور میکند ،که کار و وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد و انتظارات فرد فراتر از کیفیت عملکرد امکانات موجود است. چه کسی یا چه کسانی در این هدف مشارکت دارد؟ از این رو ارتقای ذهنیت و نگرش از مهم ترین وظایف هر کسی است که می خواهد در زندگی رشد کند. یک چالش انتخاب کنید (کاهش وزن، ورزش، چالشهای مالی و غیره) و با یکی از دوستان علاقمندتان قرار بگذارید تا ببینید چه کسی زودتر به هدف میرسد.

هرچه زودتر به فکر روی فرم آمدن باشید، بهتر است. با تلاش کردن فراوان در یک موضوع، باز هم ممکن است بعضی چیزها در نقطه کور باشد و ما متوجه آنها نشویم؛ به همین علت نظرخواهی کردن از دیگران، باعث اصلاح اشتباهات و داشتن دید بهتر میشود. زمانی که ما بر حسب ارزش هایمان تصمیم می گیریم در نهایت احساس بهتری نسبت به خودمان داریم و همین عوامل باعث می شود که بتوانیم انگیزه بیشتری نسبت به عملی کردن آن تصمیم ها داشته باشیم. یادداشت رویدادهای یک ماه آینده هنگام برنامه ریزی باعث میشود کارهایی را که میخواهید در یک بازه زمانی انجام دهید مشخص کنید.

دلیل اصلی استفاده از برنامه توسعه فردی آن است که همه افراد می خواهند در مهارتهای چندبعدی درزمینه های شغلی، تخصصی، فکری، تحصیلی و خانوادگی توانمند شوند. عادت های رفتاری که به طور خلاصه به آن عادت می گوییم. چیزهایی که حتی اگر در مسیر درست هم باشیم، مانع و کاهش دهنده سرعت ما در مسیر رشد و پیشرفت شخصی میشوند، که از جمله آنها میتوان به استرس، اهمال کاری، کمال گرایی، عدم مدیریت زمان و… هنگامی که زمان را میکُشید، فرصتهای خود را برای انجام کارهای بیشتر از دست میدهید.

رسیدن به اهداف سبب می شود ما بتوانیم هدف های بعدی را برای خود در نظر بگیریم و روزانه انسان بهتری نسبت به دیروز باشیم. وفاداری یک نوع سر سپردن به فرد و سازمان می باشد وفاداری ویژگی های غریزه ای است که در همه جانوران وجود دارد. از فرصتهایی که هنگام کار برای یادگیری و بهبود پیش میآید حداکثر استفاده را ببرید.

هنگام تلاش برای رسیدن به اهداف زندگی خود، خود کنترلی غلبه بر وسوسه ها، عادات و تمایلات را اسان تر خواهد کرد. گام سوم: اقدامات توسعهای مورد نیاز خود را شناسایی کنید. گام پنجم: در مورد IDP با مدیر مستقیم خود گفتوگو کنید. آن ها برای ارتقاء عملکرد خود تلاش خواهند کرد، چون کارشان زندگی را برایشان لذت بخش و معنادار می سازد و می توانند در مسیر شغلی شان مدام بهتر و توانمندتر شوند. صاحب آن خودروی گران قیمت، مدیر آن کارخانه صنعتی، رئیس آن هلدینگ بازرگانی و همه آنکسانی که موفق شدهاند، برای آنچه شما میبینید و آرزویش را میکنید سالهای طولانی تلاش کردهاند.

البته شما میتوانید چرخ زندگی مخصوص به خودتان را داشته باشید و عوامل دیگری را که اینجا ذکر نشده به چرخ زندگی تان اضافه یا کم کنید. به این نکته حتماً توجه داشته باشید که بهدلیل تحریمهای بینالمللی علیه ایران، صرافیهای خارجی کاربران ساکن ایران را از فعالیت منع کردهاند و خطر مسدودشدن حساب یا بلوکهشدن دارایی در این صرافیها کم نیست. افرادی که به موفقیتهای بزرگ رسیدهاند یا توانستهاند در توسعهی فردی مطالعات مهمی داشته باشند، نتایج حاصله را بهصورت کتابهایی تدوین و منتشر کردهاند. باید تا جایی که میتوانید اطلاعاتی دقیق و موثق جمع کنید، درباره کوتاه مدت یا بلند مدت بودن اهدافتان تصمیم بگیرید، موانع و مشکلات را شناسایی کنید.

شناسایی استعدادهای ما، گام مهمی در راه رسیدن به من مطلوب است، چه بسیار افرادی که بخش مهمی از عمر خود را در صرف کارهایی کردهاند، که در مسیر استعدادهای آنها نبوده است و همین امر موجب اتلاف انرژی و تحمل موقعیتهای سختی برای آنها شده است. با این کار میتوانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید و برخی کارهای خود را در راستای رسیدن به اهداف در این زمانها انجام دهید. با برنامه های بهبود و توسعه فردی، میتونیم زمان بیشتری رو به پرورش نقاط قوت و ضعفمون اختصاص بدیم. اولین کار برای اجرای برنامه توسعه فردی این است که مسئولیتپذیر باشید و دیگران را متهم نکنید.

در دورههای بعد با آمدن روانشناسان مثبتگرا این مسیر تغییر کرد .زیرا روانشناسی مثبتگرا برخلاف روانشناسی رایج که به بیماریها و اختلالات میپرداخت، به دنبال تجربههای ذهنی مثبت و احساس خوب انسانها بود. فقط با خود فکر کنید که اگر به بالاترین سطح بهره وریتان دست یابید زندگیتان چگونه خواهد بود. اگر یک کشاورز به سختی تلاش نکند، هیچگاه قادر نخواهد بود که بر گرسنگی مردم دنیا غلبه کند.

دیدگاهتان را بنویسید