درمان دیسک کمر بدون جراحی چیست؟

بعد از عمل تا چند روز نباید حمام بروید و پس از آن میتوانید بهآرامی زخم را بشویید. تا حدود 5 روز زخم با پانسمان پوشیده میشود. اگر عمل سبک باشد، تنها چند روز اول برای کاهش درد استفاده میشود. پس از چند روز استفاده از کمپرس گرم باعث تسکین و راحتی میشود. کمپرس گرم یا سرد: در ابتدا با کمپرس سرد میتوان درد و التهاب را کاهش داد. تزریق اپیدورال : یک راه رایج برای درمان کوتاه مدت کمر درد و درد سیاتیک ناشی از التهاب می باشد.

از نشستن طولانی مدت پرهیز کنید. نشستن طولانی مدت با وضعیت بد ممکن است ستون فقرات شما را دچار تغییرات ساختاری کند که در نهایت باعث گرفتگی عضلات پشت کتف شود. این حالت در کار با ماشین آلات, که نیاز به قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت و نامتقارن به مدت طولانی دارد بسیار اتفاق می افتد و اگر اصلاح نگردد می تواند باعث درد قابل توجهی در ناحیه کمر شود. در زیر به برخی از دلایل احتمالی این درد میپردازیم. کمردرد یکی از شایعترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است. شش هفته پس از درمان دیسک ، حلقه دیسک قادر به مقاومت در برابر افزایش فشار هیدرواستاتیک داخل هسته دیسک می باشد بدون اینکه دوباره پاره شود.

با رعایت این نکات از بروز بیماری بیرون زدگی دیسک کمر بارداری می توان پیشگیری کرد. در صورتی که بیمار به درمانهای فوق جواب ندهد، دیسک را می توان با انجام عمل جراحی لیزر یا عمل آندوسکوپی یا روش های عمل جراحی باز دیسک کمر درمان کرد. در کنار درمانهای استاندارد توانبخشی مانند استفاده از روشهای مختلف فیزیوتراپی و با توجه به مقاوم بودن بسیاری از علائم درد به روشهای درمانی کلاسیک، درمانهای آلترناتیو و در راس آن طب سوزنی مورد توجه خاص می باشند. در مواردی که اختلالات یا آسیب کتف یا بافتهای اطراف آن بسیار شدید است و به هیچ یک از درمانهای دیگر پاسخ نمیدهد، ممکن است انجام جراحی مد نظر قرار بگیرد.

از یک سال پیش تا حالا تغییر زیادی توی تمریناتم ندادم ، به غیر از این که وزن و تعداد حرکات رو افزایش دادم. حتما باید یک شخص حرفهای کایروپراکتیک را انجام دهد. بهتر است اگر به صورت مکرر دردها حس میشوند، حتما برای تشخیص علت اصلی به پزشک مراجعه کرد. بسیاری از مشکلات مربوط به کمر بهخصوص دیسک کمر را میتوان با ورزش برطرف کرد. امآرآی یا سیتیاسکن: با استفاده از ام آر آی میتوان مشکلات مربوط به فتق دیسک، مشکلات استخوان، ماهیچهها، بافتها، تاندون، اعصاب و رگهای خونی را تشخیص داد.

از ترکشن در درمان مشکلات مختلف مربوط به کمر از جمله برآمدگی و فتق دیسک کمر استفاده میشود. امآرآی: امواج رادیویی با میدان مغناطیسی قوی است که محل فتق دیسک را مشخص میکند. کمربندی به نام کمربند طبی دیسک کمر وجود دارد که برخی پزشکان آن را توصیه میکنند. به آرامی به جلو خم شوید به طوری که بازوان و شانه هایتان بین زانوان و پاها قرار بگیرد. به آرامی نوک انگشتان یکی از پاها را به زمین بزنید. میلوگرام: یک رنگ به مایع نخاعی تزریق و با اشعه ایکس عکسبرداری انجام میشود.

کیفیت و محل درد بستگی به محل بیرون زدگی دیسک و وجود یا فقدان صدمه عصبی ( عصب سیاتیک ) یا نخاعی دارد. بیشتر افراد 35 تا 50 سال به این مشکل مبتلا میشوند. در بیشتر مواقع این اقدامات کافی است. در مواقع بسیار نادری انجام درمان کایروپراکتیک در ناحیه گردن باعث ایجاد انواع خاصی از سکته میشود. در مواقع بسیار نادر کاشت دیسک مصنوعی توصیه میشود.

اما اگر وضعیت فتق دیسک بسیار شدید باشد، نمیتوان با لیزر جراحی را انجام داد. درد کمر هم می تواند ناشی از برخی فعالیت های روزمره و یا وضعیت بد بدن باشد. دوره نقاهت بعد از جراحی کمر درد به عوامل مختلفی از جمله وضعیت بیمار قبل از جراحی، میزان گسترده بودن عمل جراحی و مهارت و تجربه جراح بستگی دارد.

سیگارکشیدن باعث کاهش اکسیژنرسانی به دیسک میشود. فتق دیسک میتواند ژنتیکی باشد و به برخی افراد به ارث برسد. آسیب و بیرونزدگی دیسک موجود بین مهرههای 5 و 6 و مهرهای6 و 7 رایجترین نوع فتق دیسک گردن در بین مبتلایان به این ضایعه می باشد. به این ترتیب توان عضلات را برای مراقبت از دیسک گردن و جلوگیری از بیرون زدگی آن تقویت می کنید. مدتهاست تصور میشود كه ورزش و شیوه زندگی سالم و طبیعی، باعث جلوگیری از كمردرد میشود. در بیشتر مواقع درمان شامل اصلاح حرکات برای جلوگیری از درد هنگام حرکت است. افراد با اختلالات خواب احتمالاً درد کمر را در مقایسه با دیگران بیشتر تجربه می کنند.

با گذشت عمر، تخریب و نوسازی طبیعی بافت ستون مهرهها در استخوان، مفاصل و دیسکها بهگونهای باعث تغییراتی میشود که سپوندیلوز نام دارد و بیشتر کمردردها با سپوندیلوز همراه هستند. زمانی که سر و شانهها به سمت جلو خم میشوند، روی استخوان، دیسکها و عضلات درد فشار زیادی وارد میشود که ممکن است منجر به درد شود. الکترومیوگرافی: پزشک یک الکترود سوزنی را از طریق پوست وارد عضلات میکند و فعالیت الکتریکی عضلات در زمان استراحت و انقباض اندازهگیری میشود.

برنامههای فیزیوتراپی شامل: انجام تمرینات کششی برای انعطافپذیری عضلات، یوگا و تمرینات هوازی مثل پیادهروی، ماساژ، اولتراسوند درمانی و تحریک الکتریکی عضلات است. در این آزمایشها میزان حرکت تکانههای الکتریکی در طول بافت عصبی اندازهگیری میشود و محل آسیب عصبی بهطور دقیق پیدا میشود. مطالعه هدایت عصبی: الکترودهایی روی پوست قرار میگیرد و تکانههای عصبی اندازهگیری میشود.

سعی کنید پاهایتان را به سطح باسن خود نگاه دارید و روی زمین صاف نگاه دارید و یا از یک چهارپایه استفاده کنید. ازسرگیری فعالیتها: پس از کاهش درد کمر بهمرور فعالیتهای خود را از سر بگیرید. در این شرایط بهتر است استراحت نکنید و فعالیتهای سبک را انجام دهید. سعی کنید فعالیتهای خود را بااحتیاط انجام دهید.

بدون اینکه اجازه دهید میان تنه تکان بخورد تیغههای شانهها را به طرف یکدیگر بیاورید. در طول این جلسات موقعیتها و تمریناتی به شما آموزش داده میشوند که درد فتق دیسک را به حداقل میرسانند. بهندرت فتق دیسک تمامی این اعصاب را تحت تأثیر قرار میدهد. فتق دیسک کمر چیست؟ در طول جراحی، جراح فقط قسمت بیرونزده دیسک را برمیدارد و بهندرت کل دیسک حذف میشود.

درصورتیکه علائم و درد بهشدت افزایش پیدا کرد، در عملکرد مثانه و روده دچار مشکل شدید یا در قسمت داخلی ران، پشتپاها و ناحیه اطراف راستروده دچار بیحسی شدید، باید سریعا به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. برخی از دردهای ناشی از دیسک میتواند به دلیل التهاب اعصاب و بافت نرم اطراف دیسک آسیبدیده ایجاد شوند.

با استفاده از تجهیزات تصویربرداری دیسک آسیبدیده مشخص میشود. در این روش بهجای برش بزرگ چندین تزریق در ناحیه آسیبدیده انجام میشود و عمل با استفاده از تجهیزات سونوگرافی انجام میشود. سپس متخصص داروی بیحسی را تزریق کرده و پس از آن ترکیب اوزون و اکسیژن را به دیسک تزریق میکند. استعمال سیگار با تاثیر خود بر روی تنگ شدن عروق مانع از رسیدن خون ، اکسیژن و مواد مغذی کافی به ناحیه در حال بهبود در بدن می شود. اصولا ترک در داخل دیسک مرتب بوجود می آید و جوش میخورد به همین جهت دیسک خاصیت خود ترمیمی دارد.

بسته به عارضه تشخیص داده شده در بیمار، برخی از روشهای درمانی ممکن است مؤثرتر از سایر روشها باشند. برای تشخیص پزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام میدهد تا میزان حساسیت کمر را بسنجد. از روی برخی از علائم و نشانهها میتوانید خودتان تشخیص دهید که دیسک کمر دارید یا نه.

سپس پاهای خود را در موقعیتهای مختلف حرکت دهید. کشیدگی زمانی رخ میدهد که ماهیچهای بیش از حد کشیده و پاره شده و به خود ماهیچه آسیب میرساند. این، بستگی به این دارد که کدام اعصاب تحت تاثیر قرار می گیرند. اما این احتمال وجود دارد که شخص دچار ضعف یا فلج دائمی شود. اما اگر واقعاً شجاع هستید، می توانید عصاره فلفل قرمز را مستقیماً به روی پوست خود بمالید.

دیدگاهتان را بنویسید