درمان پوسیدگی و خرابی دندان – کلینیک تخصصی دندانپزشکی و ارتودنسی دکتر یگانه

واژه رایج درمان ریشه دندان در بین عوام، عصب کشی دندان یا عصب کُشی می باشد، که در اصل هر دو این واژه ها میتواند درست باشد. در اصل بافت همبند داخل دندان که شامل اعصاب هم می باشد هم خارج می شود و هم کشته می شود. داخل ريشه دندان، كانال دندانى وجود دارد. چرا دندان من نیاز به عصب کشی دارد؟ خوب شکایت خیلی از بیماران ما این است که دندان من هیچ دردی نداشته، چطور به عصب رسیده؟ متخصص روت کانال با احاطه به آناتومی ناحیه، تزریقی انجام می دهد که شما حین کار هیچ احساس دردی ندارید. خیلی از مراجعه کنندگان وقتی روی یونیت مینشینند و دندان آنها دچار پوسیدگی شده و در اثر پوسیدگی شکسته می گویند: دندان ما هیچ دردی نداشته و هیچ ناراحتی نداشته و یهو در اثر خوردن مثلاً یکتکه نان این دندان دچار این شکستگی شده است.

همچنین دندان قروچه و فشار دادن دندان ها به هم در هنگام خواب،ضعیف و شکننده شدن دندان ها در اثر افزایش سن، تغذیه نامناسب، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا داشتن مشکلات بایت دندان ها نیز ممکن است منجر به شکسته شدن دندان ها شود. این ماده یک آلیاژ فلزی با خواص نسبتا مطلوب از نظر دندانپزشکی می باشد که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفته اما اخیرا به دلیل وجود جیوه در آن و خطرات ناشی از آن، استفاده از آن کمتر شده و جای خود را به مواد دیگری مثل کامپوزیت ها داده است. اگر در کشیدن و پر کردن دندان در دوران بارداری آن مشکل دارید، میتوانید از یک برس کوچکتر استفاده کنید. این متخصص به جرم دندان نیز به عنوان یکی از عوامل موثر در خونریزی از لثهها اشاره میکند و میافزاید: جرمگیری و حفظ بهداشت مناسب دهان طی بارداری ضروری است و بنابر تاکید دندانپزشکان در صورتی که جرمها به ایجاد ضایعههای خونریزی دهنده منجر شود یا جویدن را با مشکل روبهرو سازد، باید از طریق جراحی یا لیزر برداشته شود.

پس از مشاهده این بافت، متخصص با ابزار های متنوعی که در دسترس دارد مثل فایل های دستی و فایل های روتاری و مواد شستشو، آن را به دقت برمیدارد. ممکن است دندان پزشک از شما بخواهد چند هفته پس از نصب لمینت، برای چکاپ به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید. پالپ دندان، بافت همبندی است که در مرکز دندان قرار میگیرد و شامل اعصاب و عروق خونی و سلول هایی بنام ادنتوبلاست می باشد.

اگر دندان شما همیشه دچار آسیب و ترک برداشتن می شود، ممکن است یک آسیب عصبی یا مشکل در رگ های خونی دندان وجود داشته باشد. یک انسان بالغ نیاز به پالپ ندارد ولی در دوران بچگی، وجود پالپ برای تکامل دندان و ریشه آن لازم است. اغلب انسان ها در طول زندگی، دندانشان دچار مشکلاتی می شود که در نهایت نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی است، بنابراین بسیار توصیه می شود درباره فرایند درمان ریشه دندان و نکات مهم برای پیشگیری از آسیب به ریشه دندان و نحوه مراقبت از دندان عصب کشی شده، اطلاعات لازم را کسب کنید، در ادامه نکات کلیدی درباره عصب کشی ارائه خواهد شد.

دندانپزشک برای تمیز کردن تمام مسیر کانال دندان شما باید دقت بسیار بالایی به خرج دهد. در این مرحله کانالی که شکل دهی و تمیز شده است با موادی به نام گوتاپرکا پر میشود. تمیز کردن صحیح تاج و استفاده از آنتی بیوتیکها میتواند عفونت را از بین ببرد. با این حال ممکن است در بعضی موارد این عفونت هیچ علائمی نداشته باشد و در ظاهر خودش را نشان ندهد.

بعد از گذشت مدتی اثر دارو های بی حسی از بین میرود و شما ممکن است دچار درد در ناحیه دندان و لثه شوید. بعد از آن دندان شما به صورت موضعی بی حس شده و شما فرایند عصب کشی را اصلا احساس نخواهید کرد. دندان پزشک قبل از شروع به کار، چه برای ترمیم دندان و چه برای روت کانال تراپی، مقداری ماده بی حسی را به شما تزریق میکند که ممکن است یه کم درد جزئی داشته باشد که به سرعت برطرف میشود. اگر دندان شما صدمه دیده است ، تغییر رنگ داده ، یا به گرما حساس است ، احتمالاً پالپ آسیب دیده یا بیمار است.

سلولهای بنیادی به همان اندازه که هیجان انگیز و بحث برانگیز هستند، میتوانند پزشکی و داروسازی را برای همیشه تغییر دهند و موجب پدید آمدن روشهایی برای از بین بردن بیماریها یا حتی افزایش طول عمر انسان شوند. تغییرات هورمونی و ویار حاملگی میتواند در رژیم غذایی فرد در طول دوران بارداری تغییراتی را ایجاد کند. با توجه به زمان شروع رویش دندان ها که در دوران بارداری مادر رخ می دهد ، رفتار های مادر نقش بسزائی در سلامت دندان های جنین ایفا می کند . اگر در زمان درست این عمل صورت نگیرد منجر به از دست دادن دندان خواهد شد. این عادت ناسالم همچنین می تواند منجر به ریزش دندان و حتی سرطان دهان شود. اگر میخواهید به دندانهای شما آسیبی نرسد و از پر کردن دندانها در آینده جلوگیری کنید ، این عادات را کنار بگذارید .

پس جدا از مساله زیبایی اگر میخواهید بدنی سالم داشته باشید باید به سلامت دهان و دندانتان اهمیت دهید. خونریزی خفیف تا ۶ ساعت پس از جراحی طبیعی است . در مرحله نصب لمینت کامپوزیتی، هیچ تراشی بر روی دندان صورت نمیگیرد، در نتیجه، میتوان اینطور گفت که این روش درمانی، برگشتپذیر است. هم لمینت سرامیکی و هم لمینت کامپوزیتی، روشی برای زیباسازی هر چه بیشتر دندانها محسوب میشوند.

لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی، ظاهر طبیعی تری دارد و در نتیجه، هزینه آن نیز بیشتر است. بریج یک فرایند ارزان قیمتتر و سریعتر نسبت به ایمپلنت است. کودک دست کم تا سه ساعت پیش از درمان نباید چیزی بخورد و یک تا دو ساعت پیش از درمان هم چیزی ننوشد. به طور مثال کودک خود را از شکستن تنقلاتی مانند پسته و فندق منع کنید . ترجیح داده می شود شب پیش از درمان کودک خواب راحت داشته باشد واگر که کودک داروی خاصی مصرف می کند حتما به پزشک او در میان گذاشته شود. اگر به هر دلیلی مثل التهاب پالپ دندان، بیحسی حاصل نشد، متخصص درمان ریشه با احاطه به تکنیک های مکمل حصول بی حسی حتما به بی حسی دندان می رسد.

معمولا اگر شما در مجموع بهداشت دهان خود را خوب رعایت میکنید ولی باز هم لثه اطراف روکش شما قرمز و خون چکان هست، باید جهت درمان لثه و اصلاح روکش و در بسیاری موارد تعویض روکش حتما به دندانپزشکتان مراجعه کنید. ولی ترجمه درست و علمی این واژه (Root Canal Therapy) “درمان ریشه” است. تفاوت دیگر این دو لمینت، در هزینه آنها است.

اما تفاوت بین لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی چیست؟ اما آمادهسازی و نصب لمینت سرامیکی، ممکن است چند هفته زمان لازم داشته باشد. با اینکه معمولا برای نصب لمینت سرامیکی، تراشی بر روی دندان صورت نمیگیرد؛ اما تحت شرایطی که فرم و ظاهر دندان غیر عادی باشد، ممکن است دندان پزشک لازم بداند که برای داشتن ظاهری طبیعی و موفقیت در چسبیدن لمینت، کمی از سطح دندان را تراش بدهد. یکی از روشهای موفق و شناختهشده که میتوان با استفاده از آن دندانهای ازدسترفته را به شرایط عادی برگرداند، ایمپلنت دندان است. اگر همه دندانهای شما داخل کف دستتان ریخته است به این معنی است که شما معامله ای انجام داده اید و پول خوبی به دست آورده اید .

بافت تاج دندان از خارج به داخل شامل مینا enamel، عاج dentın و مغز دندان یا پالپ میشود. باید بدانید که پوسیدگی یکروندی است که یک سال تا یک سال و نیم طول میکشد تا ایجاد حفره داخل دندان بکند؛ و درست است که دندان یک شبه شکسته است ولی شروع پوسیدگی برای خیلی زمان پیش است که در رادیوگرافیهایی که از بیمار میگیریم مشخص میشود. هر دندان یک یا چند ریشه دارد. در برخی مواقع، شرایطی وجود دارد که بهتر است فرد برای افزایش مقاومت دندان یا جلوگیری از هزینههای اضافی آینده، از روشهایی غیر از لمینت سرامیکی استفاده کند.

بهتر است قبل از انتخاب روش زیباسازی دندان، با دندانپزشک متخصصی که در این زمینه مهارت کافی دارد، مشورت نمایید. در مواردی که درد زیاد است میتوانید با دندانپزشک معالج تماس بگیرید. نزدیک بودن و رسیدن پوسیدگی به عصب دندان بیانگر 3 سطحی بودن ترمیم است. خیلی وقتها این پوسیدگیها بین دندانی است که بهظاهر هم دیده نمیشود؛ و بیمار هیچ موقع شک نمیکند که اصلاً پوسیدگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید