دندانپزشکی در دوران بارداری -سلامت دندان در بارداری

ضمانت قطعه : از مهمترین و تاثیرگذارترین عامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان ضمانت قطعات ساخته شده می باشد. 7. اگر بوی خمیر دندان باعث تهوع در زنان باردار میشود، بهتر است از خمیر دندانهای بدون بو استفاده کنند. اما نقطه ضعف اصلی سرامیک این است که پر کردن با آن گرانتر از پر کردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت است و به دلیل ماهیت حجیم آن در مقایسه با پر کردن با آمالگام بخش بیشتری از دندان سالم باید تراشیده شود. در مقابل، تسطیح ریشه مربوط به تمیز کردن عمیق تر دندان ها است که در آن یک بخش از عاج دندان یا سطح ریشه که به خاطر پلاک آسیب دیده اند، برداشته می شود.

به صورت کلی قیمت خدمات دندانپزشکی اگر برای زیبایی باشد تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرد اما اگر جنبه درمانی داشته باشد ، تحت پوشش بیمه است. بطور کلی انجام ایمپلنت دندان در دوران بارداری چه بصورت ایمپلنت تک دندان ، یا ایمپلنت دندان های جلو چه بصورت ایمپلنت کل دهان توصیه نمی شود. و بیمار نمی تواند تشخیص دهد که علت دندان درد چه می باشد. چه مشکلاتی هستند که باعث نیاز به ترمیم نمودن ایمپلنت می شوند؟ در مجموع این مشکلات نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان و خدمات دندانپزشکی در بارداری را افزایش میدهد. عمل جراحی فک بر روی استخوان فک صورت می گیرد بنابراین باید سن رشد استخوانها به پایان رسیده باشد. ایمپلنت به کمک عمل جراحی به استخوان فک متصل، و از آن برای نگه داشتن روکش دندان یا پل استفاده می شود.

پس از به دنیا آمدن نوزاد ، هرگونه عمل جراحی لازم برای ایمپلنت دندان و سایر معاینات منظم دهان و دندان می تواند ادامه یابد. در صورت امکان حتی تا بعد از به دنیا آمدن کودک نیز صبر کنید تا اطمینان حاصل شود که به هیچ وجه آسیبی به جنین وارد نمی شود. زنان باردار همیشه باید از خوردن هر نوع تنقلات شیرین پرهیز کنند زیرا کربوهیدرات ها باعث به وجود آمدن باکتری ها می شوند.

اگر خانمی در طول دوران بارداری دچار بیماری و استفراغ بیش از حد در هنگام صبح است ، توصیه می شود از خمیردندان های مناسب استفاده کند و برای شستشوی دندان های خود از دهانشویه استفاده کند تا از بروز بی رویه باکتری ها در دهان و افزایش احتمال عفونت جلوگیری شود. نمک به ویژه نمک دریایی حاوی خواص ضد باکتری طبیعی است که میتواند به درمان درد ناشی از بیماری لثه، درمان درد دندان عصب کشی شده، دندان کشیده شده، عفونت دندان عقل و آبسه لثه و دندان کمک کند. خانمهای بارداردر طی دوران بارداری مستعد ابتلا به مشکلات مختلف دندان مثل پوسیدگی دندان، بیماریهای لثه، مشکلات مربوط به رشد دندان عقل، ترک خوردن دندان، لق شدن دندان و…

گاهی بری درمان بعضی بیماری های لثه و شرایط خاص مانند ژنژیوت یا التهاب لثه، از جراحی پریودنتال استفاده می کنند. در این دوران ، حتما باید به علائم عفونت ایمپلنت دندان توجه شود و نیز از تاثیر بیماری لثه بر ایمپلنت دندان نباید غافل شد. هنگامی که یک دندان خرد، ترک خورده یا شکسته می شود، در درجه اول بر لایه بیرونی یعنی مینای دندان تاثیر می گذارد. یعنی اینطور نیست که تنها برای یک دندان بریس نصب شود. پر کردن موقت همانطور که از نامش پیداست قرار نیست دوام بیاورد و معمولا بعد از یک ماه میافتد.

روش درمانی استفاده شده بر روی دندان ترک خورده به این دلیل از اهمیت خاص برخوردار است که می­تواند درک را تسکین داده و احتمال شکستن یا بدتر شدن وضعیت دندان را کاهش دهد. در واقع کم خطرترین زمان برای انجام کارهای دندانپزشکی در زمان بارداری، سه ماهه دوم بارداری است. به دلیل احتمال بروز خطرات جانبی درمان های دندانپزشکی برای مادر و جنین در دوران بارداری، بهتر است مشکلات دندانپزشکی قبل از دوران بارداری حل شوند و یا به پس از زایمان موکول شوند. ستاره | سرویس مادر و کودک – در دوران بارداری به دلیل مصرف بیشتر مواد قندی توسط خانم باردار و اسیدی شدن بیشتر بزاق به خاطر استفراغ و تهوع بارداری، بیماریهای دندان و در پی آن نیاز به دندانپزشکی، بیشتر میشود و دندانها و لثهها به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

اما اگر دندان های مادر بیش از حد خراب شده باشد ، لازم است که دندان ها در اسرع وقت درمان شوند ، زیرا نگه داشتن آنها باعث می شود سیستم ایمنی بدن مادر بیش از حد کاهش یابد و احتمالاً این روند جنین را تحت تأثیر قرار می دهد. قیمت لامینت دندان (ونیر) از هزینه باندینگ رزین کامپوزیتی بسیار بیشتر است.

در بعضی از مادران تغییرات هورمونی باعث خشکی دهان میشود این خشکی با تغییر ترکیب میکروبی دهان باعث افزایش میزان پوسیدگی دهان میشود. 8. برخی معتقدند که تامین کلسیم بدن جنین از دندانهای مادر، باعث پوسیدگی دندانها میشود که این تصور غلط است. طول عمر پر شدگی دندان ها چقدر است ؟ پوسیدگی دندان و نیز بروز عفونت می تواند منجر به از بین رفتن دندان ها شود. بطور کلی در هر شرایطی بخصوص در دوران بارداری مسواک زدن دندان ها، نخ دندان کشیدن و ملاقات مرتب با دندانپزشک، از عوامل کلیدی و مهم سلامت دهان و دندان می باشند ، علاوه براین متخصصان دندانپزشکی و نیز پزشکان بصورت هماهنگ معتقدند که بطورکلی سلامت دهان و دندان شما به طور کلی بر بدن شما تاثیر می گذارد.

علاوه بر استقامت تیتانیوم در برابر ترکیبات اسید، نمک و اکسیژن شرایط کافی و لازم را برای استفاده در ساخت استخوان فک به صورت غیر مغناطیسی دارد. بیشترین دارویی که به عنوان ضد درد برای بیماران باردار توسط دندانپزشکان توصیه میشود استامینوفن است. برای بسیاری از افراد، چک آپ هر شش ماه بهترین زمان است، اما شرایط شما ممکن است حکم کند که شما باید مرتباً مراجعه کنید. هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است. اما در سه ماهه اول و دوم (و نه سوم) ایبوپروفن هم به عنوان داروی ضد درد و التهاب قابل استفاده است. برخی از بیمههای دندانپزشکی، هزینههای تاج را به طور کامل یا به طور جزئی پوشش میدهند اما اگر انجام این کار به عنوان خدمات زیبایی در نظر گرفته شود ممکن است آن را پوشش ندهند.

1. قبل از مراجعه به دندانپزشک میتوانید با پزشک معالج خود که در دوران بارداری تحت نظر او هستید (متخصص زنان و زایمان) مشورت کرده و توضیحات مکتوب او را برای آغاز درمان به نزد دندانپزشک ببرید. افرادی که به فلزات آلرژی دارند میتوانند به آسانی از این نوع تاج بدون هیچ گونه عوارض جانبی استفاده کنند. در مجموعه اولیه دندانها، دو نوع دندانِ نیش مرکزی و جانبی و دو نوع دندانِ مولر اول و دوم هستند. 6. اگر خانم باردار دچار افزایش حجم لثه شد نگران نباشد بعد از زایمان، لثهها معمولاً با رعایت بهداشت و جرم گیری به حالت اولیه بر میگردند.

باردار بودن خود را به دندانپزشک اعلام کنید. در صورت مشاهده هر کدام از این عوارض، با دندانپزشک خود صحبت کنید. از آنجا که دندانپزشک توانایی مشاهده پلاکها را ندارد، مجبور است از حس لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندانها استفاده کند. مشاهده می کنید که دندان سطوح مختلف دارد سطح اکلوزال (Occlusal) در واقع همان سطحی است که ما با آن غذا را می جویم. مهمترین و اولین نکته پیشگیری است.

سه ماهه اول و سوم بارداری مهمترین و سرنوشت سازترین دوره رشد جنین است. از مهمترین پیشرفت های دندانپزشکی در دهه های اخیر درمان ایمپلنت دندان می باشد. کارهای غیر ضروری دندانپزشکی خود را در سه ماهه دوم بارداری و یا بعد از زایمان انجام دهید. اعمال زیبایی دندان را بعد از زایمان انجام دهید. نه تنها لثه ها بیشتر از همیشه خونریزی می کنند بلکه دندان ها نیز می توانند پوسیده شوند. این پایه ها می توانند دندان های بیمار باشند که عصب کشی شده و کوتاه می شوند تا در زیر دست دندان قرار بگیرند و یا این پایه ها می توانند ایمپلنت هایی باشند که در فک بیمار قرار داده شده اند. در بیشتر موارد این درد با عصب کشی دندان درمان می شود.

تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. دندانپزشک با استفاده از لیزر، بدون نیاز به مته و سایر ابزارهای فیزیکی، بافت پوسیده دندان را میتراشد و از حفره خارج میکند تا برای پر کردن آماده شود. دانشجویان این رشته باید از دست هایی ماهر و توانمند برخوردار باشند، چون بسیاری از کارهای دندانپزشکی، از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان، نیاز به دستهایی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن، کارهای ظریف دندانپزشکی را انجام داد. البته در صورتی که مادر دچار درد دندان یا عفونت لثه باشد ناچارا باید درمان های لازم انجام شود چون درد دندان و عفونت لثه عوارض بدتری برای مادر و جنین به همراه دارد. همچنین چون آمالگام از فلز ساخته میشود، احتمال بروز حساسیت به سرما و گرما را نیز به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید