دکتر بیژن فروغ

اما مهمترین نکتهای که پیش از آغاز کار با کامپوزیت باید به آن توجه شود، ایزوله سازی و خشک ماندن دندان است. حال در ادامه این مقاله با روشهای مختلفی که متخصص ترمیم دندان برای ترمیم استفاده میکند را معرفی و روش کار هر یک را نیز توضیح خواهیم داد تا با روشهای مختلف آشنا شوید. ولى در حال حاضر با تغییر ترکیبات سیلرهاى پرکردگى ریشه و همچنین تمیز کردن ناحیه تاجى دندان از مواد پرکردگى ریشه (توسط متخصص عصب کشی یا متخصص روت کانال) تغییر رنگ دندانهاى قدامى بعد از روت کانال تراپى به هیچ وجه رخ نمىدهد.

خير، در گذشته به دلیل ترکیبات مواد مورد استفاده براى درمان ریشه و همچنین باقیماندن مواد پرکردگى ریشه در داخل تاج دندان، امکان تغییر رنگ تاج وجود داشت. مهمترین اشکالات کامپوزیت شامل موارد زیر است: مانند آمالگام خاصیت ضد پوسیدگی ندارد، در دراز مدت ثبات رنگ مناسبی ندارد (به مرور زیبایی اش را از دست میدهد)، نسبت به سایر مواد ترمیمی به سایش حساس تر است و نیز تکنیک کار با آن بسیار دقیق و حساس است و باید کاملا مطابق دستور و زمانبندی تعریف شده انجام شود، همچنین هنگام ترمیم کامپوزیت محیط باید عاری از هرگونه رطوبت و بزاق باشد. آیا دندان عصب کشی شده در ناحيه قدامى تغییر رنگ میدهد؟ درمان پر کردن برای ترمیم دندانهایی انجام میشود که آسیب چندانی ندیدهاند و دندانپزشک مطمئن است که مواد مخصوص استحکام لازم دندان را به دست میدهد.

جایگذاری پل دائمی: در ویزیت دوم، ارائه دهندهی مراقبتهای بهداشتی پل موقت را برداشته و پل دائمی را قرار میدهد. برای درمان حفره ، دندانپزشک قسمت پوسیده شده دندان را برداشته و سپس دندان را که پوسیدگی آن برداشته شده است ، “پر” می کند. ابتدا پوسیدگی دندان یا آمالگام قدیمی را برداشته و دندان را کاملا تمیز و عاری از پوسیدگی نموده و آنگاه با باندینگ نسل هشت GC که بهترین باندینگ دندانپزشکی می باشد به سطح دندان زده و پس از فیکس کردن آن کامپوزیت را داخل حفره قرار می دهیم . ۱-بعد از اینکه درمان لمینت پایان یافت ممکن است دندان های شما نسبت به سرما و گرما کمی حساس تر از قبل شده باشند.البته باید کمی صبور باشید تا پس از مدتی این مشکل برطرف شود.

البته حتی اگر نیاز به تهیه رادیوگرافی باشد دوز اشعه رادیوگرافی دیجیتال بسیار پایین است و از مقدار اشعه ای که شما به طور روزمره از محیط دریافت میکنید پایین تر است. خیلی وقت ها شکایت بیماران از این است که جویدن یک سیب یا آدامس یا … هر چند وقت یکبار برای معاینه و بررسی وضعیت دندان هایتان به پزشک مراجعه کنید.

آقای امامی تذکر میدهم که ادامه ندهید (همهمه نمایندگان) آقایان توجه بکنید از این به بعد طرح دوفوریتی را که مینویسید با دقت بیشتری بنویسید و با توجه به این مسائلی که در این جلسه برای ما درس بود بنویسید که وقت گیری کمتر داشته باشیم و اما طرح دوفوریتی بعدی را که میخوانند مربوط میشود به ترمیم نواقص در پاسگاهها و جاده های مرزی در غرب کشور که آن طرح قرائت میشود . دندانپزشک با توجه به میزان پوسیدگى، شکستگى دندان و ترمیم هاى فعلى موجود در این مورد تصمیم میگیرد.

1. ابتدا دندانپزشک بی حسی موضعی استفاده می کند تا در حین درمان دردی احساس نکنید. در نهایت، احتمال اینکه با وجود نیاز دندان به درمان ریشه دندان، بیمار هیچ سابقه دردی نداشته باشد، وجود دارد. البته امکان اینکه اصلا هیچ دردی بعد از درمان وجود نداشته باشد، هست. قابل بحث نیست که نگه داشتن هر یک از دندان ها بهترین گزینه است.

دندان هایی که ریشه های آنها تحلیل رفته و یا آسیب دیده اند، غالبا با روکش کردن قابل ترمیم نیستند. در صورت پیشنهاد کردن نخ دندان، بهتر است نوع نخ دندان هم مشخص کرد تا اثری بر روی دندان ها و همچنین ایمپلنت نگذارد. برای همین کاربرد به آن ارتودنسی فوری هم می گویند. همچنین حفظ دندان و انجام RCT و بعد آن ترمیم، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است چرا که هر جایگزینی مثل بریج یا ایمپلنت از نظر اقتصادی گرانتر است.

ما همچنین لیست دندانپزشکان تهران ، دندانپزشکی قم و… با این حال، پیشرفت در فناوری دندان و ترکیب مواد پرکننده کامپوزیت همرنگ دندان این امکان را برای دندانپزشکان اسمایل آرک فراهم کرده است که از پرکردگیهای همرنگ دندان روی دندانهای آسیاب نیز استفاده کنند، دندانهایی که سایش بیشتری نسبت به سایر دندانها دارند. آمالگام بهترین نوع از مواد پرکننده در دندانپزشکی است که طي تحقيقات مختلفي ميتواند تا ١٢ سال عمر کنند. بسیاری از خانم های بارداری که دچار مشکل در ریشه دندان هستند به دلیل ترس از آسیب رسیدن به بچه از انجام پروسه های دندان پزشکی خودداری میکنند زیرا فکر میکنند که ممکن است فلان آمپول باعث شود بچه دچار مشکلاتی شود. با این حال، بسیاری از مردم آسیبی که سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو به دهان، لثه و دندان ها وارد می کند، را نمی دانند.

شایعاتی زیادی درباره عصب کشی و درمان ریشه دندان وجود دارد که در ادامه به رایج ترین آن ها اشاهر خواهد شد. در غیر این صورت توضیحات کاملی درباره روند انجام و مراحل نصب لمینت دندان به شما ارائه خواهد شد. بلکه به دلیل اینکه دورتادور دندان تراش مى خورد، دیواره هایى که intact هستند نیز از بین مى روند. ترمیم لثه پیش از درمان دندان، برای متقاضیان اصلاح طرح لبخند اهمیت دارد.

اگر به پوسیدگی اهمیت داده نشود فرد دچار درد و عفونت در ریشه دندان میشود. اگر درمان عصب کشی موفق نباشد، دندان باید حتماً کشیده شود! این سیاستمدار معروف نسل قبل انگلیس، چرچیل – که ما ایرانیها با اسم چرچیل خیلی آشنا هستیم – یک حرفی دارد که در این حرف، طنز عجیبی نهفته است؛ او میگوید که «راستی» آنقدر عزیز است که باید انسان حتماً آن را در پوششی از دروغ بپیچاند و محفوظ بدارد!

تخصص دندانپزشک و تجربه او نیز در قیمت باندینگ دندان تاثیر گذار است. امروزه تنها تفكر دندانپزشک ترميم و درمان دندان نيست. گاهی اوقات والدین به دندانپزشک اطفال مراجعه نموده و با اطلاع یافتن از تعداد پوسیدگی های دندانی کودک خود متعجب می شوند و در این حین تعداد کثیری از سوالات پرسیده می شود تا علت آن را جویا شوند. اگر بنا به دلائلی نیاز به درمان ریشه دندان داشتید مراقبتهای لازم را قبل و بعد از درمان داشته باشید.

اما این کاملاً نرمال است که دندان در چندین روز اول بعد از درمان حساس باشد و نیاز به استفاده مسکن داشته باشد. حفظ دندان باعث جلوگیری از مشکلاتی می شود که در آینده قرار است رخ دهد. برای همهی دندانپزشکها مهم است که به بیمار خود متذکر شوند که برای اجتناب از شکسته شدن دندانها، پیشگیری نکتهی اصلی است! از خشکی دهانتان جلوگیری کنید تا باعث افزایش میزان باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی نشود. در واقع شکستن دیواره دندان چیزی نیست که در اثر جویدن ساده خوراکی خاصی ایجاد شود. برای این منظور هرچند ماه یکبار یک معاینه ساده انجام دهید تا اگر نیازی به درمان داشتید، راحتتر و زودتر انجام شود و نیازی به درمان ریشه یا عصب کشی نداشته باشید.

این در حالی است که اگر عفونت به موقع درمان میشد، بدون هیچ آسیب ماندگاری دندان نجات می یافت. اگر پیوند به موقع انجام شود، احتمال نجات دندان ۵۰ درصد است. چرا که RCT درصد موفقیت بالای 95 درصدی دارد. همچنین RCT درصد موفقیت بالایی داشته و دندان RCT شده به اندازه تمام عمر می تواند فانکشن function داشته باشد. همچنین واكنش هاى بافت شناختی كه در تاج دندان نسبت به پوسیدگی ایجاد می شود، در میزان احساس دندان درد نقش دارد که در این مبحث نمی گنجد. همچنین احتمال آبسه دندان بعد از درمان RCT وجود دارد که این نیز به مقدار زیادی بستگی به شرایط دندان قبل از شروع به درمان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید