دیسک کمر چیست؟

زمانی که در طی عمل لاپاروسکوپی گاز به داخل حفرهی شکمی تزریق میشود، در بسیاری از موارد باعث ناراحتی در اعصاب قاعدهی دیافراگم شده و پس از جراحی درد کتف و شانه بروز خواهد کرد. دستکاری ستون فقرات: به نظر میرسد دستکاری در زمان پوکی استخوان یا انجام کایروپراکتیک در طی ماه اول در افراد مفید است.

علائم دیگری که ممکن است با کمردرد تجربه کنید عبارتند از: محل درد ممکن است متورم به نظر برسد، اسپاسم عضله در ناحیه دردناک، بی حسی یا ضعف در یک یا هر دو پا (اگر درد به دلیل مشکل عصبی است). در اخذ شرح حال از بیمار علائمی چون ضعف عضلات، اختلال کنترل ادرار و مدفوع، تب و کاهش وزن اهمیت بسیار بیشتری دارند و اگر همراه با کمردرد هر یک از این علائم را داشته باشید لازم است به صورت اورژانسی و فوری به پزشک مراجعه نمایید و این موارد را به او اطلاع دهید تا علت آن تشخیص داده شود.

علائم کمردرد ممکن است شامل موارد زیر باشد. در اکثر مواقع درد کتف چپ مشکل نگران کنندهای نخواهد بود ولی در برخی از موارد ممکن است نشان دهندهی عارضههای جدیتری باشد. ورزش یا کار شدید بدنی: انجام فعالیتهای بدنی، به خصوص اگر به صورت اشتباه و غیرتخصصی انجام گیرد، ممکن است موجب ایجاد درد کمر شود. در برخی مواقع بهبود درد کتف تنها نیازمند استراحت خواهد بود به خصوص در صورتی که علت بروز این درد آسیبهای فیزیکی باشد. در این مورد، بهترین درمان، انجام تمرینات ورزشی به طور فعالانه و تحت نظر پزشک جهت اصلاح گودی کمر و بازگشت به وضعیت طبیعی است.

درد بالا تنه به خصوص در خانمها باید از نظر حملهی قلبی مورد بررسی قرار گیرد. افزایش قدرت عضلانی، به خصوص در افراد دارای مشکلات اسکلتی از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که درد قلب به خصوص در خانمها ممکن است تنها به صورت درد کتف بروز پیدا کند.

در صورتی که پزشک شما نگران منشأ قلبی درد باشد، تستهایی مثل نوار قلب یا تست ورزش برای شما انجام خواهند شد. محل درد در کتفها در اثر بیماریهای مربوط به دیسک میتواند به پزشک در تعیین محل ضایعهی عصبی کمک کند. مدیریت مناسب درد در مراحل اولیه باید به محدود کردن علائم در زمان و شدت کمک کند.

مدت زمان بهبودی نیز در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. همچنین سعی کنید که در زمان نشستن یا ایستادن حالت اندامی مناسبی داشته باشید. سردردهای ناگهانی غیرمعمول که در اصطلاح به آن سردردهای رعد و برقی نیز میگویند، میتواند در مورد شرایط تهدیدکننده هشدار دهد اغلب پزشکان توصیه میکنند این عارضه را جدی بگیرید و به دنبال بررسی علت سردرد ناگهانی باشید.

درمان درد کتف چپ به علت و شدت عارضه بستگی خواهد داشت. این عارضه به گونهای نیست که بتوان نسبت به آن بی توجه بود یا منتظر ماند تا خود به خود برطرف شود. این امواج به اعصاب آسیب رسانده و باعث قطع سیگنال درد به مغز میشود. پانکراس یا لوزالمعده بخشی از دستگاه گوارش بوده ولی پانکراتیت معمولاً باعث درد در کتف چپ میشود. ضمناً منجر به کوچک شدن دیسک پشتی نمی گردد ولی در دوره ی بی دردی ناشی از تزریق و به مرور زمان، بیرون زدگی دیسک به خودی خود و به آهستگی کاهش می یابد.

عارضههای ریوی مثل امبولی ریه (لختههای خونی در پا که کنده شده و به ریه میروند) یا پنوموتوراکس (کلاپه شدن ریه) نیز میتوانند باعث درد کتف شوند. بسیاری از افراد مبتلا به این سندرم، به ناپایداری مفصل شانه و درد شانه نیز مبتلا هستند. یکی از علل اصلی این درد در زنان تغییرات هورمونی است که زنان در طول دوران پریود، بارداری و یائسگی با آن روبرو میشوند. ازجمله علل شکستگی استخوان کتف میتوان به پرت شدن از ارتفاع یا تصادفات رانندگی با سرعت بالا اشاره کرد. ۳. پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین با خم شدن (بهتر است برای بلند کردن اجسام سنگین روی زانوها بنشینید و بعد جسم را برداشته به بدن خود بچسبانید و سپس بلند کنید).

در هنگام بلند کردن اجسام، آنها را نزدیک بدن نگه داریم. تیغه شانه خود را به سمت عقب ببرید و این موقعیت را برای ۵ ثانیه نگه دارید. این ماده التهاب را تشدید می دهد. همچنین توصیه می کنیم از مواد لبنی که دارای SDA بالا هستند مانند دوغ و شیر و هندانه بخصوص در هنگام شب پرهیز کنید.

در صورت آسیب فیزیکی و یا تحت فشار قرار گرفتن یک عصب، فیزیوتراپی توسط پزشک به شما توصیه خواهد شد. میشود. فتق دیسک در ستون فقرات گردنی تحتانی به احتمال زیاد باعث درد در ناحیه تیغه شانه یا نزدیک آن می شود.برای درمان و بهبود دیسک بیرون زده باید در اسرع وقت و برای جلوگیری از پارگی آن به پزشک ارتوپدی مراجعه نمایید. درد سیاتیکی دردی است که از کمر شروع و به پشت باسن و سپس به پشت ران و پشت یا قسمت خارجی ساق پا تیر می کشد. در برخی موارد، دیسک کمر دردی در کمر ایجاد نمیکند و بیشتر در قسمتهای مختلفی مانند باسن، ران پا، ساق پا تا کف پا دیده میشود.

آرتروز میتواند به روشهای مختلفی باعث درد در ناحیهی کتف شود. استخوانهای کتف عملکردهای مختلفی دارند که یکی از آنها حرکات محوری مفصل شانه است. توجه داشته باشید که عکس برداری عادی از قفسهی سینه ممکن است نتواند علت درد کتف را به درستی مشخص کند. ازجمله دیگر مشکلات عضلانی که باعث درد کتف میشوند میتوان به پارگی روتاتور کاف و عارضهای به نام سندرم کتف صدا دهنده اشاره کرد. دردهای طولانیتر ممکن است به عارضههایی مثل فیبرومیالژی یا سندرم درد میوفاسیال مربوط باشند.

احتمال این که شما به شکستگی کتف دچار شوید ولی علت آن را به یاد نیاورید بسیار کم است. بنابراین ممکن است فردی با بیرون زدگی کم دیسک گردن، تحریک پذیری شدید، علایم شدید و بی طاقتی شدید داشته باشد، در حالیکه فردی که فتق دیسک حادتری دارد (حتی با وجود فشار بر روی نخاع) ممکن است ابراز درد کمتری را عنوان کند وصد البته که مورد دوم بدتر و نیازمند مداخلات بیشتر است. البته این روش ها نیازمند صبر زیادی بوده و اغلب برای کسانی توصیه می شود که درد خفیفی در این ناحیه را تجربه می کنند و در مرحله اول تمایل دارند از روش های طبیعی قبل از مراجعه به دکتر ارتوپد استفاده کنند .

در این حالت نباید به کمر هیچ فشاری وارد شود و باید فشار کاملا به پاها منتقل شود. تومورهای پانکوست نوعی سرطان ریه هستند که بر روی قلههای ریه ایجاد شده و معمولاً به جای بروز علائم معمول سرطان ریه، باعث درد شانه، کتف و بازو میشوند. عضلانی که باعث کمردرد میشوند شامل سندرمهای درد میوفاشیال “myofascial” و فیبرومیالژیا “fibromyalgia” هستند. به طور کلی کشیدگیهای عضلانی معمولاً احساسی شبیه به خستگی عضلات داشته و در صورتی که برنامهی ورزشی جدیدی را شروع کردهاید احتمالاً آن را تجربه خواهید کرد. اگر جراحی ضرورت داشته باشد، فیزیوتراپی برای توانبخشی عضلات ستون فقرات و بهبود عملکرد مفاصل ستون فقرات لازم است تا به این ترتیب بیمار به طور کامل بهبود یابد و از فتق دیسک در ناحیه بالا و پایین جراحی پیشگیری شود.

در این عارضهها درد راجعه معمولاً در کتف راست احساس میشود. ممکن است استخوان کتف به طور مستقیم درگیر شده و یا شما درد راجعه از محل دیگری مثل ستون فقرات، شانه یا دندهها را احساس کنید. این درد همچنین میتواند به صورت راجعه از مناطق دیگر مثل سینه و شکم باشد. علاوه بر سرطان ریه، تومورهای دیگری که در قفسهی سینه ایجاد میشوند مثل لنفوما یا سرطانهای شکم مثل سرطان مری، سرطان معده، سرطان کبد و سرطان پانکراس میتوانند باعث درد در ناحیهی کتف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید