سفید کردن دندان به سبک هنرپیشهها یا روش خانگی؟

معمولا نیاز است که هر 6 تا 9 ماه این معاینه را انجام دهید. جرم گیری دندان در طی چند جلسه انجام می شود و باید بیمار در فاصله بین جلسات، طبق دستورات دندانپزشک عمل کند و بهداشت را کاملا رعایت کند و از دهانشویههای مخصوص استفاده کند. دندانپزشکان با آغشته کردن دندانها به خمیر مخصوص و استفاده از وسیلهای چرخشی که یک برس به سر آن بسته شده است، اقدام به بروساژ سطوح دندانی میکنند، این کار معمولا بعد از جرمگیری دندان و برای به وجود آوردن سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگها و لکههایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده میشود. بیمار مبتلا به عفونت دندانی به علت درد و تورم همراه با عفونت دچار کاهش مکانیسم های دفاعی می گردد.به علت درد موجود،این بیماران دریافت مایعات و تغذیه و استراحت کافی ندارند.بعد از انسیزیون و درناژ لازم است بیمار مقدار زیادی آب،آبمیوه و غذای با کالری بالا دریافت کند.

جدای از این موارد، بیمارانی که دندان پوسیده دارند ممکن است از عوارض دیگری نیز رنج ببرند که ممکن است شامل موارد زیر باشد: عفونت و التهاب لثه (ژنژیویت)، قادر به لذت بردن از غذا نیست، سیستم ایمنی ضعیف شده، کاهش انرژی، سپسیس (موارد شدید و نادر)، مننژیت. در زیر اطلاعاتی در مورد دلیل اینکه دندانپزشک شما ممکن است جرمگیری دندان را برای شما توصیه کند، آورده شده است. اگر زمان زیادی بین جلسات درمانی وجود داشته باشد، اثربخشی این روند بسیار به خطر میافتد و ممکن است بهبودی مورد نظر محقق نشود. اما بهتر است بدانید بزرگترین خطر وجود جرم در دهانتان است که باعث ایجاد آسیبهای جدی و انواع عفونتها میشود.

خوراکیهای شیرین حاوی کربوهیدرات بالایی هستند بنابراین خوردن آبنبات و کوکیها، خطر شکلگیری جرم و پلاکهای دندانی را افزایش میدهند. پلاک دندانی یا پلاک باکتریایی دشمن شماره یک دندانهای شما است و اگر به طور مرتب بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنیم با شکلگیری پلاک و نهایتا سخت شدن آن و تشکیل جرم، بیماریها و مشکلات زیادی برای ما پیش خواهند آمد. حساسیت به مواد سفیدکننده بیشتر از یک یا دو روز طول نمیکشد، اما در برخی شرایط ممکن است تا یک ماه ادامه پیدا کند. زیرا باکتری هایی که در پلاک و جرم دندانی تجمع کردهاند، میتوانند به داخل جریان خون نیز راه پیدا کنند و از این طریق منجر به بیماریها و عوارض خطرناکی از قبیل اندوکاردیت شود.

گاهی اوقات تاثیر خوراکی ها و بعضی داروهاست که لکه هایی را روی دندان باقی می گذارند. در صورت امکان برای نوشیدن این نوشیدنیهای نام برده شده و به جهت جلوگیری از لکه دار کردن دندانها از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم این مواد با دندان خود جلوگیری کنید. این نکته را هم خاطرنشان کنم که اگر بعد از جرم گیری از نخ دندان و مسواک مرتب استفاده نکنید.

اگر به بیماری لثه پیشرفته مبتلا هستید، ممکن است دندانپزشک توصیه کند که شما پریودنتیست تحت درمان قرار بگیرید. آیا دندانپزشک رابطه خوبی با کارمندان و بیماران دارد؟ در طی این معاینه، دندانپزشک هرگونه مشکلی را که در حال حاضر در دهان و دندان شما وجود دارد بررسی میکند، حفرههای دندان شما را شناسایی کرده و سپس به شما توصیه میکند که درمان مناسب خود را انجام دهید.

نخست اینکه دندانپزشک باید بررسی کند استخوانی که دندان ها را در بر گرفته است از تراکم و سلامت کافی برخوردار است، در غیر اینصورت براکت ها موجب از دست رفتن دندان ها خواهند شد! برای آگاهی بیشتر قبل از انجام جرم گیری دندان، اطلاعات کافی را از بیمه درمانی خود به دست آورید. مراقبت از دندان، بدن شما را نیز سالم نگه خواهد داشت. دندانپزشکان میتوانند در معاینات منظم دندان، پلاکهایی را که روی دندان شما ایجاد شده است بردارند و این کار میتواند از بیماری لثه جلوگیری کرده و دهان را سالم نگه دارد. برای بزرگسالانی که لثه های سالم دارند، یا حتی کسانی که در مرحله ابتدایی ورم لثه قرار دارند و استخوان آنها از بین نرفته است، جرمگیری منظم امری ضروری است.

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از نخ دندان فاصله بین دندانهای شما را بهطور کامل تمیز کرده و هر گونه لکه یا جرم باقیمانده در این قسمت که ممکن است باعث خونریزی از لثههای شما شود را حذف میکند. این بدان معنی است که هزینههای یک روش درمانی یکسان ممکن است در شرایط مختلف متفاوت باشد زیرا انجام آن برای برخی از بیماران ممکن است بیشتر طول بکشد، یا دندانپزشکان ممکن است از تکنیکهای مختلفی استفاده کنند، یا میزان دشواری آن میتواند در بیماران مختلف متفاوت باشد. در واقع بهترین راه برای از بین بردن پلاک پشت دندان ها شستشوی حرفه ای یا جرم گیری آن ها است.

در صورت ضروری بودن اشعه ایکس برای تعیین بهترین برنامه درمانی شما، هزینه بیشتری را متحمل خواهید شد. عادتهای خوب دندانپزشکی را در خانه تمرین کنید: حداقل دو بار در روز به مدت دو تا سه دقیقه مسواک بزنید. در مقابل اگر در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن سهل انگاری کنید، ممکن است نیاز داشته باشید چند بار در سال برای جرم گیری ایمپلنت دندان اقدام کنید. حساسیت دندان طی چند روز آینده برطرف می شود. برای از بین بردن این حساسیت های دندانی بیمار باید به مدت یک ماه از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کند و این حساسیت قطعا برطرف خواهد شد.

ماده ای که در بلیچینگ مطب مورد استفاده قرار می گیرد قوی تر است لذا سرعت عمل بسیار بالایی دارد. هزینه جرمگیری دندان در سال 99 به به سن بیمار و نوع جرمگیری مورد نیاز دارد بستگی دارد. نوع جرمگیری مناسب شما بستگی به سن و سلامت دهان شما دارد. هزینه دندانپزشکی به طیف وسیعی از عوامل بستگی دارد از جمله مکان، هزینههای اصلی و تفاوت در روش مورد استفاده. اگر مشکلی وجود داشته باشد، در مورد ارتودنسی نیز صحبت خواهند کرد. اگر بیمار علائم بیماری زودرس لثه را داشته باشد، دندانپزشک ممکن است توصیه کند که به جای یک یا دو بار در سال، سه یا چهار بار جرمگیری دندان را انجام دهید.

بیهوشی موضعی میتواند هزینه درمان را افزایش دهد و اگر تزریق آنتیبیوتیک برای تسهیل روند بهبودی لازم باشد، میتواند هزینه بیشتری را برای هر دندان به همراه آورد. اگر مجبور به انجام عمل جرم گیری دندان هستید حتما این عمل را با تشخیص و مشورت پزشک انجام دهید و در مطب یا کلینیک انجام دهید. جرمگیری عمیق یا اسکیلینگ پریودنتال و صاف کردن سطح ریشه معمولاً در چندین جلسه انجام میشود زیرا درمانها به طور همزمان بر روی یک بخش از دهان شما انجام میشوند. اسکیلینگ و صاف کردن سطح ریشه، همانطور که در بیشتر روشهای درمانی دندانپزشکی انجام میشود، هزینههای مضاعفی دارند که آگاهی از آنها ضروری است.

اگر مدتی بدون مسواک زدن،کشیدن نخ دندان و جدا کردن ذرات ریز غذایی از لای دندان هایتان، نسبت به بهداشت دهان و دندان هایتان بی توجه باشید، بدون شک به مرور دچار جرم گرفتگی دندان ها می شوید به گونه ای که لایه ای زرد و بد رنگ روی دندان هایتان را خواهد گرفت که توسط مسواک از بین نخواهد رفت. اگرچه پیشگیری از زرد شدن و جرم گرفتن دندان ها امری مهم تلقی میشود اما در صورتی که این اقدامات انجام نگیرد فرد محبور خواهد شد به جرم گیری دندان اقدام نماید. اگرچه ممکن است یک متخصص پریودنتیست برای انجام این روش هزینه بیشتری دریافت کند اما لازم است به یاد داشته باشید که این حوزه تخصص آنهاست و بهترین درمان و مراقبت ممکن را به شما ارائه میدهند.

قطعاً مراقبت و پیشگیری راه سادهتری برای حفظ سلامت و جلوگیری از بیماریها است تا ابتلا به بیماری و سپس در پیش گرفتن درمان. آیا کاری میتوانم انجام دهم تا هزینه مراقبت از دندان را کاهش دهم؟ همچنین بسیار مهم است که روشهای منظم نگهداری پریودنتال (معمولاً هر 3 ماه پس از اتمام مراحل جرمگیری عمیق) برای کنترل بیماری پریودنتال و جلوگیری از عود آن انجام شود. جرمگیری باعث بهبود بهداشت دهان و دندان میشود که برای جلوگیری از بوی بد دهان مهم است. ظاهر زخم ها نیز بد فرم نخواهد بود و درصد ابتلا به عفونت دهان بسیار کاهش پیدا می کند. این مواد می توانند در زیر خط لثه تجمع پیدا کرده و سبب آسیب رسیدن به لثه ها شوند.

گاهی اوقات علت این حساسیت ها را می توان در ریشه و خرابی دندان پیدا کرد. از انجام عمل جرم زدایی دندان ها در مطب هایی که به صورت تجربی اعمال به مربوط به دندان را انجام میدهند و هزینه کمتری را دریافت می کنند به شدت خود داری نمایید زیرا ممکن است به لثه و دندان شما آسیب برسد. می توانید در مراحل اول پلاک را به اصطلاح در نطفه خفه کنید و دچار دیگر عارضه هایی که گفتیم، نشوید. سلامت لثه را میتوان با مراقبتهای صحیح و تخصصی در منزل حفظ کرد.

دیدگاهتان را بنویسید