سنگ تراورتن – وبلاگ گروه سنگ برادران قاسمی

چشمههای آب معدنی وزوویوس و روم با همان گرمای زمین در محله Bengi di Tivoli یک لایه عظیم از سنگ تراورتن ایجاد کرده است که ضخامت آن بیش از 300 فوت است و از 200.000 سال پیش شروع به شکل گیری کرده است. این سنگ هیچ گونه نقطه ضعفی ندارد و بسته به انواع مواد معدنی موجود در آن به همگام شکل گیری سایههای ظریف بسیاری از رنگهای مختلف در آن مشاهده میشود.

رنگهای سفید و روشن بیشترین توزیع را در میان رنگهای دیگر سنگ تراورتن دارند و به همین علت، از قیمت پایینتری نسبت به سایر رنگها برخوردار هستند. ضمن اینکه مقاومت شیمیایی و حرارتی بالایی نیز دارند و بهویژه در ضخامتهای بالاتر برای محیطهای سرد مناسب هستند. حفرههای فراوان موجود در بافت این سنگ، همانطور که عنوان شد، ناشی از گازهای محبوس در آبهای گرم هستند و باعث میشوند سطح سنگ، صیقلی و لیز نباشد و گزینهای مناسب برای کف مکانهایی باشد که رطوبت بالایی را تجربه میکنند. سنگهای مرمریت مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی ندارد و از این رو استفاده از این سنگ برای نمای بیرونی ساختمان پیشنهاد نمیشود زیرا ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ در آن ایجاد شود.

حتما سنگ مرمر را علاوه بر یکدست بودن، گاهی با رگههایی به رنگهای مختلف هم دیدهاید که عموما این تنوع رنگی در سنگهای طبیعی دیگر دیده نمیشود. کانی اصلی این نوع تراورتن ها آرگونیت از نوع فیبری است و کانی کلسیت جزو کانی های فرعی می باشد که به همراه سایر کانی های مثل هماتیت ، لیمونیت و کانی های رنگین در ترااونیکس دیده می شوند. تراورتن شکلاتی آقا محمدی معمولا به صورت بی موج و سنگ تراورتن شکلاتی یزد به صورت موج دار برش داده می شود و رنگ هر دو این سنگ ها بسیار تیره است. معادن سنگ تراورتن عمدتا در ترکیه، مکزیک، چین، پرو، و ایران وجود دارد.

رنگهای خاص و پرطرفداری همچون قهوهای، طلایی و خاکستری نیز وجود دارند که در قیمتهای بسیار بالا به فروش میرسند و خریداران خاص خود را دارند. زمانی که از تراورتنهایی که منفذ های باز دارند به عنوان پوششی بر روی دیوارها استفاده میکنند با تغییر تابش نور خورشید جلوهای متفاوت ایجاد میکنند.

زمانی که از چشم انداز معدن به طاق ورودی معرف پارک یلوستون نگاه میکنید چشمههای بزرگ آب گرم را میبینید که با رنگ سفیدشان منظره چشم نوازی را ایجاد میکنند. سنگهای تراورتن معمولا مسافتهای طولانیرا طی میکنند تا به مقصد برسند و اغلب در این مسیر نیز آسیب چندانی نمیبینند.

اگر از سنگ تراورتن برای کف استفاده میکنید، بافت پر شده و پر نشده سنگ تراورتن در گردگیری روزانه آن تفاوت ایجاد میکند. از خصیصه های بسیار مهم این سنگ ها وجود موج هایی با نظم و ساختاری یکپارچه در بافت آن هاست. رنگ هر سنگ، معلول املاح و عناصری است که در آبهای گرم منشا سنگ وجود دارند. برخی تراورتنهای مدرن پس از برش خوردن به شکل کاشی با اپوسکی رزین پر میشوند که این عمل باعث مسطح شدن و سخت شدن سطح سنگ میشود و درنتیجه آن صفحاتی ساخته می شوند که سطحی صاف دارند و به راحتی تمیز می شوند. ایده ساخت سنگ مصنوعی از آنجا شکل گرفت که طراحان و معماران به منظور هرچه زیباتر و چشم نوازتر کردن فضاها اعم از فضاهای درونی و بیرونی ساختمان ها و کفپوش ها و محوطه های بیرونی، نیاز به سنگ هایی با فاکتورهای مورد نظر خویش را احساس می نمودند.

هرچه میزان املاح و عناصر محلول در این آبها کمتر باشد رنگ سنگ روشنتر خواهد بود و عناصر بیشتر، سنگرا تیرهتر و گرانبهاتر میسازند. در دوران روم باستان ، سنگ تراورتن تیوولی به دلیل اینکه در دسترس بود و برش و شکل دهی آن نسبتاً آسان بود ، به مصالح ساختمانی محبوب مردم تبدیل شد. اما سنگی به این شکل جلوهای روستایی به فضا میدهد. در عین حال، این خلل و فرج، علاوه بر کاربردی بودن زیبایی مضاعفی نیز به سنگ بخشیدهاند.

نمای رومی همانطور که از نامش مشخص است برگرفته از یونان باستان میباشد که از زیبایی خاصی برخوردار است و ابهت خاصی به ساختمان میدهد. همانطور که عنوان شد، سنگهای تراورتن حاصل فعالیت چشمههای آب گرم هستند. سنگ گرانیت نسبت به سنگهای تراورتن سنگینتر بوده و مقاومت بالاتری دارد. سنگ گرانیت نطنز اصفهان را می توان ارزان ترین سنگ، موجود جهت استفاده در سنگ مزار قلمداد کرد و به دلیل اینکه دارای رگه های سفید و هاله دار بر روی سطح خود می باشد جهت چاپ عکس لیزری توصیه نمی گردد. از این سنگ بیشتر برای واحدهایی که گران قیمت و لوکس هستند استفاده می شود. برای خرید سنگ تراورتن بهتر است اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. دلیل استفاده از سنگ تراورتن در کف استخرها دقیقا همین موضوع است.

معدن کوچکی که اکنون غیر فعال است به شما اجازه میدهد تا یک نگاه اجمالی به بافت سنگها و عملیات استخراج آن بیندازید، دیوار های صافی که تراشیده شدهاند و نمایی از برشهای لایه لایه جلوه زیبایی از سنگ تراورتن را به نمایش میگذارد. استخراج لایه های خیلی با ارزش نازک و با شیب تند ممکن است از طرفین به موازات امتداد لایه یا به صورت عمودی بحالت بریدگیهای عمیق انجام گیرد که معمولاً در گیر استخراج زیرزمینی خواهد گردید.

این عامل ، معدن کاوی آن را بسیار مقرون به صرفه کرده و می توان طی عملیات استخراج ، سالیانه میلیمون ها تن از این کانی معدنی را استحصال نمود. معدن ای سنگ در استان فارس شهرستان صفاشهر واقعشده است. معادن سنگ مرمریت آباده در استان فارس شهرستان آباده واقعشده است. در همین حال عبدالجلیل الیاس رییس اداره معادن ولایت هرات گفت که اداره معادن هرات نیز نشستی با انجمن معدنداران هرات داشته است و تمام مشکلات آنان را بررسی خواهند کرد. در صورتی که منافذ سنگ با رزین پر نشود با گذر زمان پر از خاک میشود، به همین دلیل است که مردم اغلب سنگ تراورتن را برای استفاده در کف ترجیح میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید