مراحل، مزایا، روشها، عوارض و سوالات

پولیش کردن دندان بعد از ارتودنسی همچنین باکتری سطح دندان شما از بین می برد. چگونه از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنیم؟ گفته میشود که سفید کردن با لیزر باعث شده تا درجه سفیدتر شدن دندان نسبت به سایر روشها افزایش یابد. در نتیجه سایر قسمت های بدن دچار عفونت نمیشوند. بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است كه معمولا این املاح در جاهایی از دهان و قسمت هایی از دندان ها كه كمتر مسواك می شوند رسوب می كند. در صورت پوسیدگی شدید یا در صورت آسیب دیدن دندان، معمولاً روکش یا کلاه توصیه می شود که جایگزینی مصنوعی برای قسمت قابل مشاهده دندان در بالای خط لثه است.

پولیشینگ دندان ها هیچ مزیتی برای سلامتی ندارند و هیچ تأثیری بر پوسیدگی، سرطان دهان یا بیماری لثه ندارند. جرم گیری که با قلم های جرم گیری به صورت دستی انجام می شد که این ها بین طوق دندان یعنی بین لثه و دندان و با فشار و نیروی دست دندانپزشک این جرم ها از آن محیط خارج می شوند .

دندانپزشک پس از شستشوی دهان شما ممکن است دندان شما را نخ دندان بکشد سپس فلوراید تراپی انجام دهد که با جذب مواد معدنی توسط دندان باعث قویتر شدن آنها می شود. راه حل آن نیز استفاده از خمیر دندان ها و دهانشویه های ضد حساسیت است. یکی دیگر از عوارض سیگار کشیدن که بر بهداشت دهان و دندان تأثیر می گذارد و چندان قابل حل کردن نیست می توان به بوی بد دهان اشاره کرد. تنها راه حل این مشکل ترک سیگار است زیرا رعایت کامل بهداشت دهان و دندان نیز نمی تواند این مسئله را حل کند.

استفاده کم از مسواک: یکی از مهمترین دلایلی که باعث تشکیل سریع جرم روی دندان میشود؛ استفاده کم از مسواک است. امروزه یکی از رایج ترین دلایل مراجعه افراد به دندانپزشکی جرم گیری دندان هاست؛ اما اولین سوالی که پیش می آید این است که آیا جرم گیری دندان درد دارد؟ در گذشته این روش باعث آسیب به مینای دندان و حساسیت دندان ها می شد، اما با جدیدترین روش های موجود نه تنها این مشکلات برای بیمار به وجود نخواهد آمد، بلکه بیمار دردی را هم حس نخواهد کرد. بیشتر افراد این تصور را دارند که جرم گیری به مینای دندان آسیب زده و باعث پوسیدگی دندان ها شده ولی باید ذکر شود که وجود جرم هایی که روی دندان و لثه ها هستند به بافت دندان ها آسیب جدی وارد می کنند و با تجمع میکروب ها در دهان به تکثیر هم ادامه می دهند.

در نتیجه دندان نیاز به پر کردن و یا عصب کشی پیدا می کند. دندان پزشکان دهان فرد را به طور کامل معاینه می کنند که مطمئن شوند جرم گیری دندان به دندان ها آسیب نمی زند. اگر چه در اغلب موارد این خمیر دندانها تاثیری در تغییر رنگ دندانها نداشته است و جرم گیری بر اثر استفاده از این محصولات مشاهده نشده است، اما به احتمال زیاد در از بین بردن لکهها و پلاک به وجود آمده روی دندان که حاوی میلیونها باکتری است، موثر باشند.

پذیرش هر تغییر کوچکی در زیبایی دندان ها می تواند برای اولین بار برایتان سخت باشد و شاید بر روی صحبت کردن شما هم تاثیرگذار باشد و در برخی مواقع ممکن است باعث حساس شدن بافت های دهان و لثه شود و چاره ای ندارید تا زمانی که بدن شما به این تغییرات عادت کند. تقبل هزینه جرمگیری دندان و جرم گیری عمیق لیزری دندان هم به منظور پیشگیری و هم به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار میگیرد.

آیا جرم گیری باعث سفید شدن دندان میشود؟ در واقع این تصور اشتباه که جرمگیری مینای دندان را از بین میبرد ناشی از همین تدریجی جرم دار شدن دندانهاست. بنابراین روی دندان طبیعی جواب دهی دارد. ولی برخی از افراد نیز مینای دندانشان به طور طبیعی نازک تر از بقیه افراد است. وقتی پلاک روی دندان تشکیل شود و سبب شود که هزاران باکتری روی دندان تجمع کند، بر اثر عدم رسیدگی به دندان به جهت از بین بردن پلاک، این عامل آلوده با گذشت زمان به مادهای سخت تر به نام تاتار تبدیل خواهد شد که مادهای بسیار سخت تر از پلاک بوده که سطح دندان را لکه دار میکند و از بین بردن آن به سادگی پلاک دندان نیست.

تانن مادهای است که در هر گیاهی باشد رنگدانههایی دارد که آن گیاه را تیره تر میکند. در واقع عملکرد دستگاه به اینگونه است که با ایجاد ضربه های کوچک و پی در پی سعی در تخریب جرم ها میکند.همچنین اسپری حاوی آب سرد در دستگاه باعث تمیز شدن دهان و خنک کردن دستگاه میشود . روغن نارگیل همچنین حاوی اسید لوریک بسیاری است به همین جهت دارای توانایی کاهش التهاب و از بین بردن باکتریها میباشد.

جرم دندان حاوی مقدار زیادی باکتری است که باعث مشکل فلبی میشود . تعبیر خواب دندان چیست ؟ 8- روش درمان خانگی برای جرم گیری دندان چیست؟ با توجه به اینکه که مواد سفید کننده دندان فقط میتواند رنگ دندانهای طبیعی موجود را چند درجه روشن کند. همانطور که همه ما نسبت به پوست و موی خود نگران هستیم و روشهای متعددی را به کار میبریم تا پوستی سالم و بدون چین و چروک و یا موهایی سلامت داشته باشیم، پس با توجه به اینکه دندانهایمان نیز عضوی از بدن میباشد که در معرض دید قرار دارد و زمان صحبت کردن و خندیدن کاملا پیدا میشود، لازم است که رسیدگی به این مرواریدهای ارزشمند و جرم گیری آن برایمان بسیار با اهمیت باشد.

ضرورت انجام جرم گیری با توجه به مضرات تجمع میکروب ها و تشکیل پلاك ها در دهان اجتناب ناپذیر است، چرا كه جرم نه تنها بافت لثه را از بین می برد، بلکه موجب پوسیدگی دندان نیز می شود. برخی دیگر ادعا دارند مالیدن پوست میوههایی همچون پرتقال، لیمو و یا موز روی باعث جرم گیری دندان میشود ولی این روشها از لحاظ علمی به اثبات نرسیده است. فرآیند جرمگیری، رسوبات روی دندانها (از جمله لکههای بیرونی) را از بین میبرد.

جوش شیرین میتواند به آرامی لکههای موجود در سطح دندان را پس از مدتی استفاده از بین ببرد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم، از مینای دندان محافظت کرده و همچنین از پوسیدگی لثه جلوگیری خواهد کرد و لکههای روی دندان را از بین میبرد. میتوان از خمیر دندان مخصوص سفید کردن دندان استفاده کرد. به همین خاطر بهتر است مانع از بروز چنین مشکلی شوید. اگر به صورت منظم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید، چنین تارتار هایی به راحتی از بین می روند و احتمال بروز پوسیدگی های دندانی به حد زیادی کاهش پیدا می کند. پوسیدگی ریشه دندان: جرم ها همچنین میتوانند آسیب جدی به ریشه دندان شما وارد کنند.

زمانی که سطح دندان و یا بین دندان سیاه دیده شود، نشانه ای از پوسیدگی دندان می باشد که باید در سریع ترین زمان مورد ارزیابی قرار بگیرد. دندانپزشک شما از وسیله ای به نام جرم گیر دندان برقی برای از بین بردن سخت ترین تارتار استفاده می کند. معمولا برداشتن جرم دندان باید توسط دندانپزشک و با کمک تجهیزات لازم انجام شود تا امکان جدا کردن جرم از سطح تاج و ریشه بدون آسیب دیدن آنها وجود داشته باشد. در طول جلسه بعدی، دندان پزشک مجددا لثهها را معاینه میکند تا میزان بهبودی پاکتهای لثه را بررسی کند.

هنگامی که فرد برای مدت طولانی تحتفشار استرس یا اضطراب باشد، سیستم ایمنی او ضعیف میشود و مبارزه با بیماری پریودنتال برای بدن دشوارتر میشود که این وضعیت ممکن است منجر به خونریزی لثه شود. در صورت عدم حذف پلاک دندان در طولانی مدت، ساختار پلاک تغییر کرده و سفت و سخت می شود که در ین صورت به آن جرم دندان گفته می شود. همین امر منجر به بروز ماده چسبنده پلاک یا همان جرم دندان می گردد.

این ماده چسبنده پر از باکتری است و زمانی که با قند موجود در غذای ما واکنش نشان می دهد، تبدیل به اسید می شود. از آنجایی که دندان های پوسیده ممکن است زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد، توصیه می شود به محض شروع این علائم به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک تشخیص خواهد داد که آیا نیاز به لیزر جهت انجام جرم گیری دارید یا خیر. به طور مرتب جهت معاینه دندان و چکاب سالانه به دندانپزشک خود مراجعه کنیم. با این حال این روش یک راهکار مطمئن و ایمنبرای دندان است و قطعاً ارزش امتحان کردن دارد. این سوء تفاهم که جرم گیری بد است اشتباه است.

از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری کرده، از جرم گرفتن دندان ها جلوگیری کرده، بوی بد دهان را برطرف می کند، ظاهر دندان ها را زیبا و سالم نگه می دارد، اشتها را در فرد برای خوردن غذا زیاد می کند، از بروز بیماری های لثه جلوگیری می کند، و هدف کلی از مسواک زدن کندن پلاک میکروبی و همچنین پاک نمودن سطح دندان ها و شیارهای لثه می باشد.

بیشتر مردم تصور می كنند كه جرم گیری دندان موجب نازك شدن مینای دندان و پوسیدگی آن می شود، اما در واقع هنگامی كه جرم روی دندان ها تشكیل می شود لایه ای روی دندان ها قرار گرفته و آن را از تحریكات سرما و گرما حفظ می كند. علائم و نشانه های پوسیدگی دندان چیست؟ در بعضی افراد با یک مرتبه جرمگیری و رعایت بهداشت دهان و دندان امکان دارد تا مدت ها نیازی به جرمگیری دوباره نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید