هزینه بلیچینگ دندان ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ آنقدر هست که بتوانم بپردازم؟

یعنی نشه دندون رو داخل دهان خشک نگه داشت . ولی بطور کلی در دندانهای جلو کنترل بزاق و ایزوله کردن دندان راحت بوده و در اغلب موارد جهت یک پرکردگی زیبا و کامپوزیتی ، مشکلی وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال اگر دندون خیلی عقب باشه و ترشح بزاق مریض هم زیاد ، بهتره از همون اول بریم سراغ آمالگام. چون اگر سطح حفره پرکردگی با بزاق مرطوب بشه ، دیگه چسبندگی کامپوزیت و دندان پیش نمیاد و ترمیم بزودی کنده خواهد شد.

سوال: چند روز پیش یکی از فامیلامون رفت دندونشو با سرب پر کرد خیلی هم راضیه ؟ اگر شما دچار تغییر شکل اساسی در دندانهای خود باشید، پیش از کامپوزیت دندان، حتماً باید فرم کلی دندان را در ابتدا اصلاح کرده و سپس در صورت نیاز و یا علاقۀ شخصی اقدام به کامپوزیت دندان نمایید. مواد کامپوزیت، خمیری شکل و همرنگ دندان میباشد که لایهای از آن بر روی دندان قرار میگیرد و به دندان فرم میدهد. ازاینرو زیبایی دندانها و داشتن لبخند جذاب میتواند بر روی چهره شما بسیار تأثیرگذار باشد.

در حال حاضر هم کامپوزیتهایی با استحکام بسیار زیاد ساخته میشه مخصوص دندونهای آسیا که حرف نداره. کامپوزیت ها ابتدا تنها برای دندان های قدامی (جلویی) به کار می رفت تا هم رنگ دندان باشد اما هم اکنون انواع مختلفی از آن برای همه نواحی دندانی از جمله انواع مخصوص دندان های خلفی (عقبی) نیز ارائه شده است. مورد ویژه درباره ایمپلنت دندان این است که بعد از قرارگیری آن در فک در صورتی که به درستی از آن مراقبت کنید، تا سال های زیادی دوام می آورد.

یک دندانپزشک متبحر میتواند با مواد اولیهای با کیفیت متوسط کاری کند که کامپوزیت دندان بتواند سالهای سال بدون نیاز به تغییر و با همان کیفیت اولیه برایتان کار کند. اصلاح طرح لبخند میتواند ظاهر شما را بهبود ببخشد و اعتمادبهنفس شما را افزایش دهد.

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، در مواردی که تنها فاصله بین چند دندان جلو دیده میشود میتوان از لمینیت برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد. از دیگر عوارض کامپوزیت دندان می توان به زرد شدن و تغییر رنگ آن اشاره کرد. برندهای زیادی برای خمیر دندان وجود دارد که از آن ها برای از بین بردن لکه روی کامپوزیت می توان استفاده کرد. رزینی که برای اتصال کامپوزیت به دندان استفاده می شود به دندان های زیر رزین آسیب نمی رساند. همچنین در صورتی که بیمار مبتلا به بیماری های لثه و یا آسیب های دندانی باشد، ممکن است رنگ کامپوزیت تغییر کند.

تراش برای کامپوزیت سیستم خودش رو داره و پوسیدگیها بدون آسیب رسیدن به بافت سالم دندان برداشته میشوند… سوال : کامپوزیت خودش به دندون میچسبه یا چسب میزنن زیرش ؟ تکنیک کار هم که جای خودش رو داره … ماهیچه ای که لب بالا را به لثه ها وصل میکند، لب ها را در جای مناسب نگه می دارد.

البته نوع دیگری از کامپوزیت وجود دارد که برای اصلاح طرح لبخند بر روی دندانهای فرد چسبانده میشود و باعث میشود دندانها مرتب و خوشرنگ به نظر برسند. برای دندان های خرگوشی این بهترین روش است تا طرح لبخند زیبایی ایجاد شود.

امروزه توسط کامپوزیت دندان میتوانید علاوه بر طرح لبخند خود، بدشکلی، بدرنگی و فاصله میان دندانهای خود را اصلاح نمایید. بعد از اینکه مواد بر روی دندان تثبیت شد، دندانپزشک آن را توسط نور آبی سفت میکند. مواد فلزی : آمالگام ، طلا ، اینله های فلزی و … البته در گذشته های دور که ترمیم همرنگ نبود ، دندانهای جلو رو هم با آمالگام یا طلا پر میکردن. جواب : مواردی که نشه دندون رو ایزوله کرد .

مواردی که در تعیین قیمت کامپوزیت دندان موثرند را در اینجا با توضیحی مختصر نام می بریم. رنگ ونیر های کامپوزیتی را چگونه تعیین می کنند؟ در واقع بین دندانها هم باید مثل سطح رویی دندان خوب پالیش و صاف شود تا بعدها دچار رنگ پذیری نشود. درحالیکه این مورد معمولا منجر به مال اکلوژن معروف به «اپن بایت» میشود، اما گاهی میتواند باعث اوربایت و خرگوشی شدن دندانها نیز شود.

لبخند زدن میتواند بر روی چهره شما تأثیر شگفت انگیزی بگذارد و باعث میشود دید دیگران نسبت به شما تغییر کند و شما را فردی جذاب، آرام و حتی قابلاعتماد ببینند. اضافه بر آن از کامپوزیت دندان برای بلندتر کردن دندان ها و نیز بعنوان جایگزینی برای آمالگام جهت پُر کردن دندان بهره گیری میشود. کامپوزیت باندینگ به معنی بهره گیری از یک ترکیب رزینی «پلاستیکی» همرنگ دندان برای ترمیم دندانهای پوسیده , شکسته , ترک خورده یا سیاه شده میباشد. مواد پرکردگی موقت : پانسمان ( هیدروکسید کلسیم در ترکیب با مواد دیگر جهت پانسمان موقت دندان ) ، زونالین و …

از اونجایی که بحث ترمیم دندان هم مثل عصب کشی ( درمان ریشه ) بسیار مفصل هست و نوشتن یک مطلب جامع هم بسیار سخت ، سعی میکنم این نوشته رو در مراحل بعد آپدیت کنم تا به مرور زمان به یک مطلب کاملاً جامع در زمینه مواد و روشهای ترمیم دندان با کامپوزیت و آمالگام تبدیل بشه. این مرکز در محیطی بسیار آرام مجهز به ۳ یونیت دندانپزشکی زیبایی با کادری مجرب خدمت رسان مراجعین محترم می باشد. مشکل اصلی آمالگام که باعث شده در بعضی کشورها استفاده نشه ، اینه که نمیدونن چطوری باید اضافه این ماده رو بعد از کار در مطب دندانپزشکی دور بریزن تا وارد سیستم فاضلاب شهری نشه.

استفاده از دایکال برای کف بندی اگر ترمیم عمیق هست. اگر حفره عمیق هست باید اول کف بندی بشه . تحقیقات نشون داده که ممکنه میزان بسیار کمی جیوه در دهان آزاد بشه ولی این میزان کم هیچ سمیتی برای بدن نداره . اون هم سفید نیست بلکه در محدوده رنگ طبیعی دندونه و در رنگهای مختلف ساخته میشه تا بشه با ترکیب چند رنگ ، همرنگ دندون درآورد. استحکام آمالگام همینطوری بیشتره ولی فقط استحکام مهم نیست بلکه قدرت چسبندگی به دندون مهمتره که در این مورد هیچوقت آمالگام به گرد کامپوزیت نمیرسه. کامپوزیت به خودی خود زیبایی نداره بلکه هنر دندانپزشک در ترکیب رنگها و فرم دادن به کامپوزیت هست که زیبایی ببار میاره .

از آنجا که این کار کاملا به مهارت و هنر دست دندانپزشک بستگی دارد، بهتر است این کار توسط متخصص ترمیمی و زیبایی انجام شود. ذرات 10 تا 50 میکرومتر در این نوع کامپوزیت ها است که به نسب موادی که امروزه در کامپوزیت به کار می رود بزرگتر است.

آمالگام چسبندگی به دندون نداره و باید اینقدر تراش بدیم تا یک حفره با فرم گیردار ایجاد کنیم و آمالگام رو اصطلاحاً داخل حفره گیر بندازیم . ترمیم دندان شکسته جلو با کامپوزیت با حداقل تراش دندان همراه بوده و حداکثر تلاش برای حفظ بافت طبیعی دندان صورت می گیرد. یعنی اینکه دندون شما دچار پوسیدگی هست و یه جایی مینای دندون از دست رفته و بافت عاج دندون که نسبت به شیرینی حساس هست ، داره بهتون اخطار میده ! در این فرایند، رزین کامپوزیتی به سطح دندان چسبانده میشود تا بی نظمیهای دندان از جمله سایش سطح دندان، فاصله بین دندان، ترک یا شکستگی مینای دندان و غیره را پنهان نماید ونیرهای کامپوزیتی مستقیم نسبت به ونیرهای پرسلینی دارای قدرت و دوام کمتری هستند و نیاز به جایگزینی مکرر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید