همه چیز در مورد پرورش و نگهداری ساکولنت ها و کاکتوس ها

با اینکه اکثر ساکولنت ها خیلی به هرس کردن احتیاجی ندارند اما شما می توانید با یک هرس سبک علاوه بر حفظ شکل و سایز گیاه خود، فضای گلدانی بیشتری هم در اختیار گیاه بگذارید. اگر از پایه گیاه قلمه گرفتید و گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریع قسمت گندیده را جدا کنید و گیاه مادر را یک هفته از خاکدر آورده و سپس در گلدان بکارید. بهار سال بعد که قلمه ها ریشه کرده و از هرکدام شاخه های تازه بیرون آمد ، آنها را به آهستگی بطوری که نرمه ریشه ها صدمه نبیند از خاک بیرون آورده در محل مخصوص بآن میکارند .

اگر آبیاری این دسته از گیاهان مدتی به تعویق افتد به گیاه صدمه نمیزند مانند: سانسیوریا، گاستریا، کاکتوسها و گیاهان گوشتی. قطعا شما هم دسته گل هدیه خواهید گرفت پس ما برای دسته گلها و گلهای شاخهای شما هم گلدانهای شیشهای درنظر گرفتهایم که برای دسته گلهای بزرگ و یا کوچک شما سایزهای متفاوتی در دسترس باشد. اما جای نگرانی نیست، سرویس ارسال گل روز این امکان را به شما میدهد تا به راحتی با خرید آنلاین گیاه آپارتمانی یا گلهای شاخه بریده از فروشگاه اینترنتی گل و گیاه در تهران ، در همان روز در کمتر از 4 ساعت سفارش خود را تحویل بگیرید. گلهای ژربرا بر اساس خصوصیات مختلف همچون اندازه و قطر گل، رنگ گلبرگ، رنگ مرکز گل، تعداد ردیف گلبرگها و شکل گلبرگها تقسیم بندی میشوند.

پس، هنگامی که گیاه به دلیل کمی یا زیادی نور نتواند در آن محیط ادامه زندگی دهد نقطه مرگ گیاه تلقی میگردد که مسلماً برای گیاهان مختلف متفاوت است. مثلاً فيكوسها محیطهای کم نور آپارتمان را به خوبی تحمل میکنند در حالی که نور مستقیم خورشید برایشان زیانآور است. گیاهان بیتفاوت: گیاهانی هستند که برای گلدهی به طول روز معینی نیاز ندارند و در برابر تغییر طول مدت روشنایی در یک شبانهروز واکنش خاصی نشان نمیدهند، زیرا اگر طول روز را کوتاهتر یا بلندتر کنید به سهولت گل میدهند. گیاهان روز کوتاه: گیاهانی هستند که برای گلدهی، به روز کوتاه و در واقع شب بلند نیاز دارند (شب بلند)؛ زیرا اگر طول روز را از حد معینی که در این قبیل گیاهان برحسب انواع مختلف آنها، از ۸ تا ۱۱ ساعت در یک شبانهروز متغیر است بلندتر کنید گل نخواهند داد.

در غیاب خورشید برای تحریک گیاه به گل دادن میتوانید از لامپهای التهابی که مقدار زیادی نور قرمز و مادونقرمز دارند استفاده کنید. در نور بنفش و آبی، عطر گل و رنگ قرمز تولید میکند. گیاهان آفتابدوست را در زمستان باید در محلهای کاملاً نورگیر (آفتابگیر) آپارتمان، مقابل پنجرههای رو به آفتاب (جنوبی) بدون پرده و یا مکانهایی که انعکاس نور در آنجا زیاد است، قرار دهید. گیاهان سایهآفتابدوست را در آپارتمان در مقابل پنجرههای جنوبی با پرده توری یا با فاصله کمی از پنجرههای جنوبی بدون پرده یا در مقابل پنجرههای شرقی و غربی بدون پرده بگذارید.

در فصل تابستان، باید آنها را به محلهایی از آپارتمان که شدت نور کمتری دارند در مقابل پنجرههای جنوبی با پرده یا دور از پنجرههای جنوبی قرار دهید و یا به خارج از آپارتمان زیر سایه درختان منتقل کنید. گیاهان سایهدوست را در آپارتمان در مکانهایی دور از نور مستقیم خورشید و یا دور از پنجرههای جنوبی قرار دهید مثل گوشه هال و سالن. پس برای هر گیاه، حدی از عدم مقاومت در برابر نور مستقیم خورشید وجود دارد که آن حد نیز نقطه مرگ گیاه است. کاشت گل ناز بسیار ساده و راحت است و در فضای منزل امکان پرورش آن وجود دارد. در الیاف گیاهان جوان حدود ۹۰٪ آب وجود دارد. نیازهای تغذیه ای ساکولنت ها تقریبا شبیه کاکتوس هاست اما ساکیولنت ها در مقایسه با کاکتوس ها نسبت به آبیاری بیشتر و PH های پایین تر تحمل بیشتری دارند.

نوع نازکتر گلدان پلاستیکی بسیار شبیه به گلدان سفالی است. درنظر داشته باشید اگر رز شما از نوع رونده است، در چند سال نخست آن را ساقه چینی نکنید و وقتی هم زمان چیدن ساقههایش رسید، به میزان کم این کار را انجام دهید، چراکه خیلی از شکوفههای گل رز رونده روی ساقههای قدیمی رشد میکنند و با بریدن ساقههای قدیمی، شکوفههای کمتری خواهید داشت. نوع دیگری از مدل های کاشت و نگهداری گل رز در گلدان، پرورش گل رز رونده میباشد. پانزده درصد انرژی الکتریکی در آنها به امواج نوری تبدیل شده، که قابل استفاده گیاه میباشد. شیره خام در برگها پراکنده شده، با استفاده از عمل کربنگیری به شیره پرورده تبدیل میگردد. هر گیاهی تا حدی میتواند کم نوری را تحمل کند و از آن به بعد رشد و نمو گیاه مختل شده، نهایتاً منجر به مرگ گیاه میشود.

اگر خاک خیلی سبک (ماسهای) باشد، بر اثر آبیاری پی در پی مواد غذایی خاک مناسب برای گلدان سریعاً شسته شده، گیاه به کمبود مواد غذایی دچار میشود، ولی اگر خاک گلدان سنگین (رسی) باشد به علت خارج نشدن آب اضافی، مقدار زیادی از آن در خاک گلدان باقی میماند و ریشهی گیاه به علت کمبود هوا به خوبی رشد نمیکند، و یا رطوبت بالا باعث پوسیدگی ریشه میشود در نتیجه رشد و نمو گیاه متوقف میشود یا گیاه از بین میرود. 13- اغلب مشاهده می شود که درختی با دارا بودن تمام شرایط لازم برای میوه دادن مانند سن بلوغ قدرت کافی و عدم شاخ و برگ زیاد معهذا میوه نمی دهد.علت این امر هنوز کاملا روشن نیست ولی تجربه نشان داده است که هر گاه چند جوانه گل از درخت همجنس روی یکی از شاخه های آن پیوند کنند درخت مورد عمل در سالهای بعد مرتباً میوه خواهد داد.

ساکولنت کراسولا معبد به گرما حساسیت نشان نمی دهد ولی به سرما حساس است و در یخبندان حتما باید در جای گرم نگه داشته شود . برعکس کاکتوسها نیاز به نور مستقیم خورشید دارند و در محیطهای کم نور آپارتمان بدقواره میشوند و گل نمیدهند. گلدهی، رشد و نمو، فتوسنتز، تولید شاخه و برگ و نیز ایجاد تکمه و غده و رسیدن دانه در گیاهان، تحت تأثیر پدیده طول نسبی روز و شب و نیز طول مدت تابش نور در شبانهروز قرار دارند. مدت تابش نور (فتوپریودیسم): واکنش گیاه به مدت تابش متوالی نور وابسته است. در این قسمت چند راهکار برای نگهداری گل رز برای مدت طولانی پیشنهاد میشود. ۴٫ در طول مدتی که زمان می برد تا قلمه ریشه دارد شود هر روز خاک را چک کنید چرا که باید همیشه مرطوب باشد (نه خیس)، شما می توانید برای اینکه به ریشه دهی قلمه تان کمک کنید محیطی گلخانه ای فراهم نمایید، این کار را می توانید با استفاده از کشیدن پلاستیک بر روی گلدان و ایجاد کردن چند سوراخ برای تهویه مطلوب انجام دهید.

زمان کوددهی نهال بادام پیوند شده روی پایه های کشت بافتی مانند سایر ارقام نهال بادام بوده و در مناطق مختلف بسته به نوع زمستان و سرمایی که دارند، متفاوت است و به طور معمول از اواسط پاییز لغایت اواخر زمستان قابل اجراست و میزان کوددهی بادام کشت بافت در هر هکتار ۵ تن کود پوسیده دامی تعیین می گردد. بهترین زمان برای کاشت این گیاه اوایل بهار یا اواخر زمستان است.

علاوه بر موارد ذکر شده، حفظ و برقراری شرایط بهداشتی در پرورش و کاشت گل رز در گلخانه اهمیت بسیار بالایی دارد. با افراط در آبیاری باعث لجنی شدن خاک گلدان شده، موجبات خفگی و پوسیده شدن ریشهها را فراهم میسازید. گیاهان آفتابدوست را اگر در محل کم نور قرار دهید ساقهها دراز شده، گیاه بدقواره میشود و گلها و برگهای مسن آنها میریزند و گلدهیشان متوقف میشود. سلام دوست عزیز من کراسولا اتشین دارم جدیدا برگهاش دراز و علفی شدن چیکار باید بکنم که از این حالت در بیاد ؟ مزیتی که گلدان فلزی دارد استفاده مجدد و در واقع بازيافت، بهترين راه صرفهجويي در هزينههاست. موفقیت یا شکست شما در کاشت و پرورش گیاهان آپارتمانی تا حدود زیادی بستگی به آبیاری آنها دارد و افراط یا کوتاهی در آب دادن آنها، هر دو زیانآور است.

در بین اعضاء مختلف یک گیاه ،تعداد و نحوه رشد شاخه ها مهمترین عامل تعیین کننده در نحوه و اندازه پایداری آن در مقابل فشارهای ناشی از وزن میوه ،باد و برف و یخبندان زمستانه به شمارمیرود.بعلاوه قرار گرفتن شاخه ها و زاویه آنها با تنه و شاخه های اصلی تر،به میزان زیادی بر روی قدرت باروری گیاه و تحمل آن در برابر شرایط نا مساعد جوی تاثیر میگذارد. اشعه مستقیم خورشید: برای اکثر گیاهان آپارتمانی زیادی نور مضر است و نباید آنها را در معرض نور مستقیم قرار دهید. شدت نور (کمیت): شدت نور، مقدار امواج نورانی است که در واحد زمان به واحد سطح میرسد. در غیاب خورشید برای وادار کردن گیاه به فتوسنتز میتوانید از لامپهای جیوهای یا مهتابی که مقداری امواج قرمز دارند استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید