پرورش گل و گیاه در خانه – خانه کشاورز

گل منحصرا برای کاکتوس نیست و مشاهده شده که ساکولنت ها نیز دارای گل می باشند. با استفاده از دستور العمل روی بسته کود گرانوله مقدار کود لازم برای گل رز خود را مشخص کرده و بعد از مخلوط کردن آن با آب٬ آن را اطراف خط چکه بریزید(مکانی که اگر از بالای گل آب بریزید٬ آب بعد از برخورد با برگهای گل بر روی خاک چکه می کند٬ این ناحیه٬ منطقه ای است که ریشه های درخت و یا گل در آن قرار دارد). استفاده از مالچ کمک به صرفه جویی در آب٬ کاهش استرس٬ و تشویق گل برای رشد می باشد. این کار به رشد بهتر گلها و گیاهان کمک میکند. هرچند ساکولنتها نمیتوانند در خشکترین منطقهها رشد کنند، اما آنها میتوانند در منطقههایی برویند که گیاهان دیگر نمیتوانند.

برای زهکشی مناسب گیاه لایه اول کشت را با پیت ماس، ماسه و سنگریزه پر کنید و حتما قبل از اینکه شن و ماسه را در بطری هدایت کنید ابتدا آنها را مرطوب کنید. بلوکه های این ماده به شکل آماده در می آیند و ابتدا مرطوب می شوند و سپس بذر و یا قلمه گیاهان را میتوان مستقیما در میان منفذی که به همین منظور در راک وولهای مخصوص باغبانی ایجاد شده اند کاشت .سپس می توان این بلوکه ها را گلدانی که حاوی سایر مخلوطهای خاکی هستند قرار داد تا ریشه های گیاه با بزرگ شدن و توسعه یافتن به درون سایر مخلوط خاکی نفوذ کند.

8. ظرفیت جدید، در نظر گرفته شده برای پیوند، باید ابتدا مخلوط فاضلاب، که باید یک سوم از حجم اشغال را پر کنید. لازم به ذکر است در زمان انجام پیوند، محل قطع شده را به وسیله چاقو تازه می کنند. بطری ها در واقع شرایط رشد گیاه را مانند فضای گلخانه تامین می کنند و می توانید برای جلوگیری از سرمازدگی ریشه گیاهان خود با قراری این شرایط از این روش بهره مند گردید. سبزی کامل گیاهان آپارتمانی هماهنگی بیشتری با رنگ های دکوراسیونی داخلی منزل شما دارند؛ زمانی که تنها برگ های براق و پر فروغ شما را عاشق خود کرده اند. باید بدانید که استفاده از بطری های با دهانه گشاد شرایط پرورش گیاه را بهتر فراهم می کند و به همین دلیل اگر در ابعاد بطری کوتاهی کرده اید از دهانه آن غفلت نکنید و حتما پس از شستشو بطری را خوب خشک کنید.

توصیه می شود که رطوبت فضای بطری را با آبپاش تامین کنید و فقط زمانی آبپاشی کنید که بستر کاملا خشک شده باشد و اثری از رطوبت و نم وجود نداشته باشد. رزهای رونده در واقع فقط یک بوته بزرگ هستند که در انتهای هر یک از شاخه های رز بلند یک گلایجاد می شود. این روش هر چند امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد ولی در هر حال یکی از روش های تکثیر و پیوند درخت گردو، به شمار می رود. این موضوع در مناطق کوهستانی هم صدق می کند زیرا دماهای صفر درجه یا کمتر در این مناطق دیده می شود و گیاه را باید حتما به فضای درون منزل منتقل کنید.

دمای مناسب برای تسریع رشد گیاه، بین ۱۶ تا ۲۹ درجه سانتی گراد است. تحمل گرمای زیادی دارد و سرما را تا -۵ درجه برای مدت کوتاهی در صورت عدم آبیاری تحمل می کند. گل همیشه بهار از آن دسته گیاهانی است که همانند گل آفتابگردان نیاز بالایی به نور خورشید دارد و به سمت آن جذب می گردد. از میان تمامی گل و گیاهانی که عاشقانه سرما را دوست دارند؛ شاید هیچکدام به اندازهء گل رز و انواع آن زیبا نباشند. از گزینه های مناسبی که میتوانید آن را هر زمان از سال که بخواهید در باغچه اقدام به کاشت آن کنید، گل همیشه بهار است که توانایی فوق العاده ای در گلدهی در تمامی فصول بجز سرمای بیش از حد محیط دارد. در اغلب مناطق بهار و تابستان بهترین موقع برای کاشت ساکولنت است زیرا گیاهان بیشترین رشد خود را در آنوقت سال دارند.

تا به حال به این فکر کردهاید که چرا بعضی از گیاهان را در گلدان و برخی را در باغچه پرورش میدهیم؟ رز یا گل سرخ ، جنسی ازخانواده گل سرخ ها یا رزاسه میباشد که بوته هایش پاکوتاه و پا بلند و رونده با ساقه های چوبی است و در بعضی گونه ها برگهایش غیر دائمی و در برخی دائمی میباشد.گیاهان این خانواده دارای گلها منظم،محور بشقابی شکل یا پیاله ای شکل، کاسبرگها،گلبرگها و پرچم اغلب در حاشیه قرار دارند.

گیاهان سدوم یک نوع گیاه پوششی برای باغچه ها و حاشیه خیابان ها محسوب می شود. گیاهان آهاری را، در قالب گیاهانی سالانه و با رشد سریع، میتوانید دور سایر گیاهان بپیچانید یا دسته بزرگی از آنها را پرورش دهید. گل همیشه بهار یکی از محبوب ترین گیاهانی است که کاشت آن در باغچه و گلدان هر ساله توسط علاقه مندان به این گیاه انجام میگیرد؛ برخی افراد نیز ممکن است برای اولین بار اقدام به کاشت گل همیشه بهار در باغچه نمایند از این رو نیاز به دانستن زمان کاشت گل همیشه بهار در باغچه و شیوه انجام آن هستند. همچنین در صورتی که یک نوع گل رز در کنار گونه متفاوتی از یک گل رز دیگر کاشته شود به دلیل گرده افشانی از گلهای مختلف، گل رزی که از کاشت بذرهای این بوتهها به دست میآید ممکن است با گونه والد متفاوت باشد.

در حالی که این نوع گیاه میتواند کاملاً سالم باشد,باز هم مانند عکس ها نیست و نمی توان گل های رز رونده در حیاط ویلا را با عکس های ژورنالی مقابسه کرد. درختانی که دارای ریشه ضعیف بوده و یا طبیعتا قادر به جذب شیره خام به اندازه کافی نمی باشند، میتوان با پیوند کردن شاخه ای ریشه دار به تنه آن، کمبود شیره خام را جبران نموده و قسمت هوایی درخت را تقویت نمود. در صورت انتقال جوانه به بستر اصلی خام بایستی انتظار رشد و نمو مقادیر زیادی از گل داوودی را داشته باشیم. نکات مهم در کشت بذری کاکتوس: بذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند؛ یعنی تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد؛ نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند؛ بنابراین کاکتوسها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحاً پیت ماس) کشت میکنند.

توصیه می کنیم که برای کاشت از گیاهان گرمسیری استفاده کنید زیرا این گیاهان با رطوبت سازگاری دارند و بطری های ذخیره سازی خوبی در زمینه رطوبت دارند طوری که رطوبت را به شکل مستمر و تدریجی در اختیار گیاه قرار می دهند. بافت خاک طوری است که اجازه گردش آسان اکسیژن و رسیدن آن به ریشهها را هم میدهد. ∆در ابتدای کار انتخاب گلدان مناسب اهمیت دارد زیرا اگر خواهان کاشت چند بذر از این گیاه هستید، بایستی گلدان با فضای بزرگتری را برای کاشت انتخاب کنید تا بذر ها پس از رشد به یک اندازه از منابع خاک و نور خورشید بهره ببرند و با یکدیگر رقابت نکنند. محل کاشت گل رز باید از تابش حداکثری نور خورشید بهرهمند باشد. به عنوان مثال محل کاشت گل همیشه بهار را در باغچه در نزدیکی درخت و محل سایه وار انتخاب نکنید تا گیاه به بهترین وجه از نور خورشید بهره ببرد.

این گیاه در سال اول پربار ترین گلدهی و زیباترین آنها را به باغچه شما هدیه میدهد اما در سال بعدی کاشت آن، مقدار و کیفیت گل اندکی کاهش می یابد که البته با دانستن نکات نگهداری این گیاه میتوانید شاهد طراوت سال اول گل همیشه بهار باشید. یکی از روش های نگهداری از گیاهان در این فصول کاشت آنها در بطری است و شباهت به کاشت گلخانه ای دارد. اما اشتباه مرسومی که مردم در شناخت گیاهان دارند این است که کاکتوس را با ساکولنت اشتباه میگیرند.

اسیدی خاک (ترشی) آن را می توان با ریز سنگ های آهکی خنثی کرد و قلیایی خاک (شیرینی) می توان با خاک گوگرد خنثی کرد. گل رز معمولا در خاک خنثی تقریبا اسیدی رو ترجیع می دهد که معمولا خاک بسیاری از خانه از این نوع می باشد. صرفا این روزها از آنجایی که بسیاری افراد متوجه وضعیت زمین و بازیافت نشدن پلاستیک شده اند، بیشتر به سمت خرید گلدان پارچه ای روی آورده اند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و آسان شدن کارها بسیاری از مشکلات انسانها در دوران قدیم کاهش یافته است اما زندگی شهری و آپارتمان نشینی با وجود مزایای فراوانی که برای راحتی انسانها دارد، مشکلات و معایبی را برای سلامتی به وجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید