پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

بسیاری از افرادی که قصد درمان ارتودنسی و اصلاح نا مرتب بودن دندان هایشان را دارند، دچار پوسیدگی و عفونت دندان هم هستند. در نتیجه قبل از اقدام هر کاری بهتر است که شما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. TMJ مخفف مفصل گیجگاهی فکی است، که جمجمه و فک شما را به هم متصل میکند و به شما این امکان را میدهد که خمیازه بکشید، غذاها را بجوید و صحبت کنید. یکی از روش هایی که طرفداران بسیاری نیز پیدا کرده است، لمینت دندان می باشد.

ممکن است در روش سنتی وقتی دندانپزشک مشغول برداشتن بافت پوسیده است، دندان به عصب برسد و دندانپزشک مجبور شود عصب کشی انجام دهد در حالی که در روش لیزر، این اتفاق خیلی به ندرت میافتد زیرا بافت سالم دندان از بین نمی رود. در بعضی موارد نیز ممکن است برخی از دندان های شما دچار پوسیدگی باشند و شما احتیاجی به ترمیم آن نداشته باشید. زیرا در برخی از این موارد متخصص ارتودنسی تصمیم می گیرد برای اصلاح نا مرتب بودن دندان های شما، دندان پوسیده را بکشد.

برای این اتفاق باید به بهداشت دندان ها در طول دوره درمان ارتودنسی دقت داشت. در مواقعی نیز ممکن است که قبل از شروع دوره ارتودنسی با متخصص مشورت کرده باشید و او با توجه به وضعیت دندان های شما سیم و براکت ها را متصل کرده باشد، که در این حالت امکان پر کردن دندان ها همزمان با دستگاه های ارتودنسی وجود دارد. در این حالت دو مورد ممکن است اتفاق بیافتد به ایت صورت که حتی در برخی از حالات ممکن است که دندان های شما نیاز به پر کردن و ترمیم داشته باشد و وجود براکت های ارتودنسی مانع از انجام کار بشود. در برخی از مواقع که معمولا به ندرت رخ می دهد ممکن است ایمپلنت عفونت کرده و استفاده از این روش موفق آمیز نباشد.

امکان بوجود آمدن عفونت در دندان هنگام کار با متهها و فرزها زیاد است. عادت هایی اشتباهی مانند جویدن ناخن، تنفس دهانی، مکیدن انگشت و زبان زدن با فشار زیاد می تواند موجب تغیییر شکل دندان های شما شود. برخی داروها مانند اکسی کدون و پونیلا وجود دارد که مصرف خود سرانه آن موجب نقص عضو جنین میشود. همین طور در خصوص بیماری های لثه باید متذکر شد این بیماری ها که موجب تحلیل و از بین رفتن بافت سخت لثه می شوند نیز موجب تغییرات دندان ها در هر سنی می شوند.

البته باید این مورد را متذکر شد که ترمیم های زیبایی و درمان های نهایی ساختار دندان ها بهتر است به بعد از ارتودنسی موکول شود. بله، باید این پوسیدگی ها را قبل از شروع ارتودنسی درمان کرد و به هیچ عنوان نمی توان ترمیم آن ها را به بعد از اتمام دوره درمان ارتودنسی موکول کرد. ترمیم دندان های پوسیده در دوره درمان ارتودنسی مانند ترمیم معمولی دندان هاست. اگر با مشورت دندان پزشک تصمیم گرفتید که قبل از شروع ارتودنسی پوسیدگی دندان خود را ترمیم کنید، می توانید مطمئن باشید که در طول دوره ارتودنسی که بین 18 ماه تا سه سال طول می کشد، نواحی پوسیده ی دندان های شما گسترش پیدا نمی کنند و نیازی نخواهید داشت تا با وجود سیم و براکت های ارتودنسی دندان های خود را ترمیم کنید.

در این موارد باید دقت داشته باشید که اگر شما قصد دارید درمان های ارتودنسی را آغاز کنید بایستی ابتدا مطمئن باشید که هیچ گونه پوسیدگی دندان و عفونت نداشته باشید. اگر متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که اتصال براکت ها محل پوسیدگی دندان ها را مسدود نمی کند، دستگاه ارتودنسی را روی دندان های شما نصب خواهد کرد، سپس شما می توانید هر زمان که مایل هستید دندان های خود را ترمیم کنید. بنابراین باید به دقت دندان های خود را نظافت کنید و پس از هر وعده غذایی با مسواک بین دندانی مخصوص ارتودنسی تمام سطوح دندان ها را تمیز کنید و نخ بکشید تا مانع از پوسیدگی دندان ها شوید. پس از پایان درمان ارتودنسی لازم است جهت جلوگیری از حرکت دندان ها، حتما پلاک نگهدارنده استفاده کنید.

بهتر است قبل از هر کاری با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. آیا قبل از آغاز درمان ارتودنسی باید همه دندان ها را ترمیم کرد؟ این اتفاق برای افرادی صورت می گیرد که حتما باید دندانی از آن ها کشیده شود تا فضای کافی ایجاد شود. زیرا دندان های آن ها بسیار فشرده هستند و حتی ممکن است در مواقعی که دندان پوسیده نداشته باشند، لازم باشد که دندان های سالم را هم بکشند که فضای کافی را ایجاد کنند. کامپوزیت ظاهری شبیه به دندان طبیعی ایجاد می کند و در صورت استفاده از آن لازم نیست بخش سالم دندان برای چسباندن آن تراشیده شود. اگر دندانپزشک در این مرحله دندان را خشک کند باز هم سطح مینای دندان آن ظاهری یخ زده و شبیه به ظاهر شیشهای خش خورده پیدا خواهد کرد.

بنا بر آن چه گفته شد نخستین مرحله برای سیمکشی دندان های پر شده مشاوره است. به همین علت از کامپوزیت برای پر کردن حفره های بزرگ و دندان استفاده نمیشود، چرا که ممکن است تحت فشار، دوام نیاورد.به همین علت بیشتر برای دندانهای جلویی که فشار کمتری روی آنها وارد میشود استفاده می شود. در این روش از دندانها قالب گرفته میشود تا اطمینان حاصل شود که اینله و آنله کاملاً اندازه حفره پوسیدگی است؛ بنابراین لازم است بیمار دو بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کند. پس از قراردادن مواد حد واسط ویژه بر روی دندان، کامپوزیت درون حفره قرار داده شده و سپس توسط نور آبی ویژهای سفت میشود. سپس با تاباندن نور به این ماده و انجام یک سری واکنش شیمیایی، ماده خمیری سفت می شود.

طلا بهترین و مقاوم ترین ماده برای پر کردن دندان است. بعد از پر کردن دندان گاهی به تجویز پزشک از روکش دندانی هم استفاده خواهد شد. برای ترمیم و زیبایی دندان ها کدام روش بهتر است: باندینگ، لمینت یا روکش؟ روشهای ترمیم دندان بسیار پرهزینه است ، بنابراین مهم است که بدانید کدام یک ممکن است برای شما بهترین باشد. بنابراین لازم است تا حد امکان به توصیه های جراح عمل کرده و مراقبت های ضروری و لازم را انجام دهید. تفاوت دندانپزشکی با سایر رشتههای پزشکی این است که دندانپزشکان عمومی و دندانپزشکان متخصص با وظایف یکدیگر به خوبی آشنا هستند، بنابراین همه دندانپزشکان چه عمومی و چه متخصص با اصول کلی آشنایی دارند و تنها ممکن است در موارد مختلف تمرین کمتری نسبت به یکدیگر کرده باشند.

برای همین است که استفاده از لیزر، تنها بافت پوسیده را جدا میکند و صدمه ای به بافت سالم نمیزند. تقریباً تمام کسانی که از این روش برای درمان پوسیدگی دندان خود استفاده کرده اند، بازخورد مثبتی نشان داده اند و بعد از درمان نیازی به مسکن پیدا نکرده اند. در نتیجه طبق آن چه گفته شد، حتما از متخصص دندان پزشکی خود بخواهید تا دندان های شما را از نظر وجود پوسیدگی بررسی کند.

این مورد را هم مد نظر قرار دهید که این اتفاق حتما باید زیر نظر متخصص ارتودنسی شما صورت گیردو تا در مواقعی دندان پوسیده ی شما بهتر باشد کشیده شود تا فضای کافی برای سایر دندان ها فراهم شود. متخصص ارتودنسی دندان ها را معاینه میکند و از دندان ها عکس میگیرد تا بهترین طرح درمانی را برای ردیف و مرتب کردن دندان ها تهیه کند. برای بیمارانی که دچار بیماری های خاصی مانند سرطان، دیابت و مشکلات قلبی هستند، روش درمانی با کمک لیزر، جایگزین مناسبی میباشد زیرا این روش بر خلاف روش سنتی، نیاز به داروی بی حسی ندارد و همان طور که می دانید این داروها برای مبتلایان به بیماری های قلبی بسیار مضر است.

بر خلاف روش سنتی، بیمار دردی حس نمیکند و برای همین نیازی به تزریق داروی بی حسی وجود ندارد. بر خلاف روش سنتی که متهها و فرزها به صورت غیر عمدی، بافت سالم دندان را هم از بین میبرند در روش استفاده از لیزر، فقط قسمت های پوسیده با ظرافت جدا میشوند و بافت های سالم صدمه ای نمی بینند. دقیقاً برعکس روش سنتی که در آن یک مته چرخشی به صورت سه بعدی دندان را میتراشد و در حین برداشتن قسمتهای پوسیده، قسمتی از بافت سالم را هم از بین میبرد. ممکن است برخی از دندان ها را در حین درمان ارتودنسی ترمیم کرد؟

امکان پوسیده شدن دندان ها در حین درمان ارتودنسی وجود دارد؟ باید گفت که اصولا ترمیم دندان ، باید قبل از ارتودنسی انجام شود. اگر اورژانس دندانی دارید، در هر مرحله از بارداری میتوان روت کانال انجام داد و نباید آن را به تعویق بیندازید. تاثیر یک لبخند زیبا در افزایش اعتماد به نفس فرد و منتقل کردن احساس نشاط و شادی او به دیگران را نباید دست کم گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید