پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

سرامیک: پر کننده های تمام سرامیک یکی دیگر از مواد پر کننده دندان هستند که از لحاظ زیبایی شناختی به افرادی که نگران ترمیم دندان خود هستند، توصیه میشود. انواع پوسیدگی دندان و حفره هاپیشگیری بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی دنداندرمان پوسیدگی دندانپوسیدگی تمام سطوح دندان را یکسان مبتلا نمی کند. هزینه کامپوزیت شاید نزدیک به دو برابر هزینه آمالگام تمام شود. قیمت آنها معمولاً بیشتر از یک آمالگام است. اما هزینه ی کامپوزیت بسیار بیشتر از آمالگام است. جنس اینله و انله سرامیکی است و از مزایا این درمان میتوان به این مورد اشاره کرد که این کار درمانی به دلیل اینکه تحت نظارت و در لابراتورار ساخته میشود از دقت بالایی برخوردار است و درصد خطا کمتری وجود دارد.

یک ماده پر کننده دندان موقتی (معمولا سفید، خاکستری یا زرد کمرنگ) 5 به بیش از یک جلسه درمانی نیاز است. در صورتی که دندانهایتان به مرور زمان آسیبی دائمی دیدهاند، گزینههای درمانی مختلفی وجود دارد که دندانپزشکان برای کمک به بهبود و ترمیم ظاهر و همچنین عملکرد آنها به شما ارائه میدهند. برای این که دندان خود را با کامپوزیت پر کنید مدت زمان طولانی تری باید روی صندلی دندانپزشکی بنشینید. برای افزایش دوام ترمیم دندان، مهمترین چیزی که باید رعایت کنید حفظ بهداشت دهان به روش صحیح است. برای پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز کمتری به تراشیدن و دریل کردن دندان است و بخش بیشتری از ساختار طبیعی دندان حفظ می شود. این ماده پر کننده دندان برای پر کردن بخش هایی از دندان که زیر لثه قرار دارند و همچنین پر کردن دندان کودکان به کار گرفته میشود.

ایشون متخصص لثه و کاشت ایمپلنت دندان هستند. در درمان نادرست ممکن است مشکلاتی مثل التهاب لثه رخ دهد. اين درد به صورت حملات چند لحظه اي يا چند دقيقه اي ظاهر مي شود و ممکن است چند روز يا چند هفته تکرار شود. رزین کامپوزیت را به صورت لایه به لایه داخل دندان قرار می دهند. 3. اگر پوسیدگی نزدیک به ریشه دندان باشد ممکن است ابتدا با یونومر شیشه یا رزین کامپوزیت لایه ای روی ریشه های دندان کشیده شود تا از آن بیشتر محافظت شود چرا که در داخل ریشه عصب قرار دارد و بسیار آسیب پذیر است. دوام و طول عمر ترمیم های غیر مستقیم دندان خیلی بیشتر است و تا ۳۰ سال عمر می کنند.

لق شدن یا شکستن یا به سر رسیدن عمر پرکردگی قدیمی. 2 این آسیب های تروماتیک شامل شکستگی دندان، خرد شدن و / یا شکستن است. گاهی اوقات ، لخته شدن خون در ساکت سُست می شود و استخوان موجود در ساکت را در معرض دید قرار می دهد. چای سبز علاوه بر ویتامینهای A و C خود، باعث کاهش کلسترول در خون نیز میشود که این موضوع خطر حمله قلبی و امراضی از این دست را پایین میآورد. هنگامی که دندانتان پوسیدگی یا کرم خوردگی دارد، به این معنی است که بخشهایی از آن تخریب شده و از دست رفته اند. اما این فرایند تقریبا طولانی می باشد و از آن جایی که برخی از افراد دندان های جلویی خود را از دست دادند و دندان های جلویی در ظاهر آنها تاثیر بسیاری دارد، تا زمان آماده شدن روکش های اصلی، از روکش های موقت استفاده میکنند.

برخی از افراد به بی حسی دندان بسیار حساس هستند. 1. ابتدا دندانپزشک بی حسی موضعی استفاده می کند تا در حین درمان دردی احساس نکنید. جالب است بدانید افراد مسن تمایل بسیاری به کاشت دندان دارند زیرا یا دچار مشکلات عظیم بی دندانی هستند و یا دیگر استفاده از دندان های مصنوعی برای آن ها سخت شده است. همانطور که گفتیم سلامت دندان های شیری اهمیت بالایی دارد و بی توجهی به آنها می تواند مشکلات و عوارضی را در رشد دندان های دائمی به دنبال داشته باشد. در صورت شکستگی دندان قدامی شیری در سن پایین، باید نسبت به ترمیم آن؛ اقدامات لازم را انجام داده تا در گاز زدن مواد غذایی توسط کودک و نیز حفظ ظاهر و اعتماد به نفس او، خللی وارد نشود.

باکتریها به بیرونیترین لایه دندان نفوذ کرده و وارد دندان میشوند. کامپوزیت ونیر ابتدا به صورت خمیری است و بدون اینکه نیاز باشد دندان تراشیده شود، به صورت لایه لایه به آن متصل می شود. از مواد مخصوصی برای اتصال کامپوزیت دندان به دندانهای طبیعی استفاده می شود و سپس کامپوزیت ونیر روی دندانها محکم و سخت می شود. برای باندینگ دندان ، دندانپزشک ابتدا سطح دندان را با مایع یا ژل قلم زده تا آن را سفت و سخت کند و مواد باندینگ را به آن می چسابند. همچنین از لیزر می توان برای سخت کردن مواد پر کننده نیز استفاده کرد. همچنین آن صدا و ارتعاشات ناهنجار دستگاه هندپیس تراش دندانپزشکی کاهش می یابد. پس از برداشتن همه پوسیدگیهای دندان، دندان تمیز می شود تا از هر گونه باکتری و ذرات خارجی پاکسازی شود و آماده پر کردن باشد.

2. سپس دندانپزشک با میله مدرجی به نام پروب، مشخص می کند آیا همه بخشهای پوسیده برداشته شده اند یا نه. هزینه پرکردن دندان با آمالگام ارزانتر از همه روشهای دیگر است. این انواع ترمیم، بر خلاف پر کردن معمولی دندان، بر اساس قالب تهیه شده از دندان در آزمایشگاه ساخته می شوند و بعدا روی دندان قرار می گیرند. روکش دندان نیز از انواع مواد مختلف ساخته می شود که بنا بر شرایط نوع آن تعیین می گردد. در میان انواع روش های ترمیم دندان، روند ترمیم با ایمپلنت طولانی بوده و ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد. در سریعترین زمان ممکن درمان شما آغاز خواهد شد. ممکن است وسیله ای به نام محافظ دهان (نایت گارد) به شما داده شود که شبها روی دندانهایتان بگذارید.

لمینت ممکن است از کامپوزیت یا سرامیک باشد. راهنمای پیشگیری از کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان را اینجا بخوانید. طلا دچار خوردگی نمی شود. پر کردگی غیر مستقیم دندان را می توان از جنس رزین کامپوزیت، سرامیک و یا طلا ساخت. علاوه بر اینها، مواد دیگری مانند یونومر شیشه، سرامیک و طلا نیز برای ترمیم دندانها استفاده می شوند. دهان شویه باید طبق نحوهی مصرف درج شده بر روی جعبه آن استفاده شود. به هر روی اگر دیگر پر کردگی دندان نمی تواند از دندان آسیب دیده شما محافظت کند، باید سریع تر آن را عوض کنید.

دو یا سه قطره وانیل را بر روی گوش پاک کن یا یک تکه پنبه بریزید و به صورت مستقیم بر روی محل آسیب دیده قرار دهید. به هر حال، دندان پزشک ممکن است به آرامی سطح دندان را صیقل بزند تا به این ترتیب لکه های زبر ایجاد شده بر روی دندان به خاطر این ترک خوردن دندان را پاک کند. همچنین مقاومت ممکن است همیشگی یا موقتی باشد.

گاهی اوقات مواد پر کننده آمالگام ممکن است باعث تغییر رنگ بقیه ساختار دندان به رنگ مایل به خاکستری شود. اگر دندانتان خیلی حساس است یا احساس میکنید لبه های آن تیز شده است یا اگر پر کردگی دندان ترک خورده است، هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. بنابراین، والدین باید مراقب دندانهای کودکان خود باشند و اطمینان حاصل کنند که آنها بهطور منظم به مطب دندانپزشکی کودکان مراجعه نمایند.

سرامیک در مقایسه با کامپوزیت مقاومت بیشتری دارد و فشارهای شدید فک را بهتر تحمل می کند پس برای دندانهای عقبی مناسب است. همچنین در مواردی که دندانتان ضربه دیده و لب پر شده است یا در اثر فشارهای مداوم یا ناگهانی، ترک خورده است نیاز به ترمیم پیدا می کند. اگر پالپ آسیب دیده یا بیمار شود ، نمی تواند خود را ترمیم کند و بافت می میرد . و قیمت داخلی شامل سمان ، پالپ و لیگامن های دور دندانی است.

عکسهای رادیولوژی همیشه ترکهای تشکیل شده را نشان نمیدهند اما میتوانند مشکلات در پالپ دندان را نشان دهند. برای بزرگسالان ، این اغلب نشان دهنده نیاز به کانال ریشه است. از آنجا که تاجهای پرسلن ظاهر طبیعیای دارند، اغلب در دندانهای جلویی استفاده میشوند، چون بیشتر به چشم میآید. به همین علت برای دندانهای جلویی مناسب نیست. کامپوزیت به دلیل رنگ سفید خود برای دندانهای جلویی مناسب تر است. از این رو برای دندانهای عقبی که فشار زیادی را باید متحمل شوند، گزینه مناسبی است. دلایل زیادی برای عوض کردن پر کردگی دندان وجود دارد.

در مواردی از این ترمیم ها استفاده می شود که دندان به حدی آسیب دیده است که پر کردگی زیادی نیاز دارد اما این حجم از پرکردگی را نمی تواند پشتیبانی کند. چراکه این دندان ها باید تا همیشه با کودک همراه باشند. علائمی وجود دارد که به محض مواجهه با آن ها باید جهت ارزیابی و یا ترمیم دندان به یک متخصص ترمیم و زیبایی دندان مراجعه کرد. در این صورت حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت بروز این علائم مشخص شود. بهتر است منتظر علائم نیاز به ترمیم دندان نمانید و هر شش ماه یک بار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید