پیوند(بخش نخست) – سایت روستای برگ جهان، برگجون، برگجهان، برگیجان

این گل در رنگهای قرمز، صورتی، زرد، نارنجی، و بنفش پرورش یافته است. اگر برگ اضافه یا گل در نزدیکی این گره وجود دارد آن را جدا کنید. درخت را طوری در جای جدید قرار دهید که هیچ خمیدگی در آن وجود نداشته باشد و همچنین نباید به گونه ای باشد که ارتفاع بیشتری نسبت به جای قبلی خود بگیرد و سپس خاک اضافی را به دور و بر گیاه بریزد تا جایش تثبیت شود. برای قرار دادن پیوندک باید درخت را بطرفی که شکاف واقع شده خم کرد تا در اثر این عمل دو لب شکاف از هم دور شده پوست پایه از چوب جدا شود.در این موقع جوانه یعنی پیوندک را زیر پوست پایه جای داده درخت را رها می کنند تا بحال اول خود برگردد.

اما این گیاه در واقع نوعی ساکولنت است که به اشتباه با نام کاکتوس در میان مردم رواج پیدا کرده است. 4. اگر خاک از قوت و قدرت کافی برخوردار نباشد، لازم است که به وسیله کودهای مختلف، آن را تامین کرد. ساکولنت ها خیلی بیشتر از آنچه که افراد تصور می کنند قدرت تحمل سرما را دارند همانطور که می دانید در بیابان ها اختلاف دمایی زیادی بین شب و روز وجود دارد بطوریکه ساکیولنت ها حتی شب های سرد با دمای پایین تر از ۴ تا ۷ درجه سانتیگراد را تحمل میکنند . بساک از چهار ساختار شبه کیسهای (میکروسپورانژی) تشکیل شده است که برای گرده افشانی گرده تولید میکنند. داشتن تیرههای مختلف کاکتوس این گل را به یک گیاه پر طرفدار در بین افراد تبدیل کرده و روز به روز به گلخانههای مختلفی اضافه میشود، در حال حاضر حتی از گونههای زینتی کاکتوس برای ساخت گلدانهای زیبا استفاده میکنند؛ که بسیار کاربردی است.

برای مثال زمانی که از پایه های بذری هلو نیز عنوان پایه برای بادام استفاده می شود، درختان پیوند شده حاصل از این پایه رشد بیشتری خواهند داشت. باید پیش از اینکه همه باغچه از این گل ها پر شود، آنها را هرس کنید. برای رفع این مانع کافی است که شکاف افقی را پائین یعنی زیر شکاف عمودی قرار دهند.در این صورت جوانه پیوند بالای شکاف افقی واقع شده شیره درخت از زیر آن جاری می گردد و صدمه دای به پیوندک نمی زند. چیدن ته گلها پس از ریختن گلبرگها که باید از نیم سانتیمتر بالای آخرین برگ شاخه که منتهی به گل شده قطع نمود. روش بستن نوار پیوند به اینصورت است که از پایین پیوندک شروع به پیچیدن کرده که کامل محدوده پیوندک را بپوشاند و بعد به قسمت بالای پیوندک رفته و آن قسمت را نیز پوشانده و در نهایت آن را بدور ساقه گره میزنید.

ـ تهیه پایه : بطور معمول پیوند لوله ای را روی شاخه های جوان که قطر آنها تقریباً به اندازه یک مداد یعنی کمتر از یک سانتیمتر است می زنند. همچنین در این روش با تکثیر سلول ها و بافت ها درخت مستقلی ایجاد می شود که تکثیر و تغییر رقم آن به وسیله پیوند اسکنه ای که روشی پرکاربرد است در اغلب درختان میوه مانند پیوند درخت سیب و پیوند درخت گردو به منظور تقویت یا ساخت رقم جدید انجام می شود. برای این کار از یک قیچی تیز و ضد عفونی شده استفاده کنید.

آلومینیوم زنگ نمیزند، به رنگ آمیزی و ضد زنگ کردن نیازی ندارد و از سایر فلزها ارزانتر است. قدم بعدی حذف شاخههای ضعیف و باریک است. چون قسمت قلمه گیاه ریشه ضعیفی داره ولی ریشه گیاه دیگه میتونه توانایی مقابله با شرایط سخت رو داشته باشه و ما با پیوند اون به درخت ضعیف میتونیم درخت رو مستحکم کنیم. ولی حتما قبل از سکپاشی با استفاده از الکل محافظ های پنبه ای رو جدا کنید. به عنوان مثال وقتی پیوند گوجه فرنگی با برگ قرمز بر روی نمونه گونه گوجه فرنگی آمریکایی انجام می گیرد، شاهد تولید برگ های تیره ای برای گوجه فرنگی هستیم. نهالستان ارغوان مهندس رسول بابایی تولید کننده و پروش دهنده تمام ارقام نهال بادام بوده و به عنوان یکی از بهترین نهالستان های کشور چندین سال است که در حال فعالیت میباشد.

این پیوند بسیار شبیه پیوند شکافی ست با این تفاوت که در پیوند زبانی هردو نهال برش زیادی ایجاد می شود هم شاخه پیوندک و هم تنه درختی که می خواهد پیوند را بپذیرد و باعث می شود تا محکم بهم بچسبند.برای پیوند زبانه بهترین زمان پیوند حدوداٌ اوایل فروردین می باشد که باید پیوندک شما به اندازه ضخامت یک مداد و ضخامت تنه به اندازه ۶ سانتیمتر باشد. چون این پیوند ( پیوند جوانه) نیاز به شاخه های جدید و تازه داره. از طرف دیگر، وزن زیاد آن باعث میشود تا در اثر ضربه که ممکن است کودک شما به آن بزند کوچکترین آسیبی به گیاه نرسد.

در صورتیکه پایه حاضر برای پیوند دادن باشد به آسانی می توان با نوک چاقوی پیوند زنی پوست دو طرف عمودی پایه را از چوب جدا نمود و پس از قرار دادن پیوندک زیر پوست عمل پیوند زدن را انجام داد. یعنی این خاک خصوصیات هر سه گروه این ذرات را دارد. چطور این گیاهان رو تکثیر کنیم؟ مطلب پیشنهادی: گیاهان بالا رونده آپارتمانی، 6 گیاه پیچکی! ـ تهیه پیوندک : روی شاخه کاملاً رسیده جوانه انتخاب می کنند و برای جدا کردن آن از شاخه دو شکاف افقی یکی بالا و دیگری پائین جوانه، روی پوست شاخه جدا می نمایند تا هوا نتواند طبقه زیرین پوست پایه و پیوندک را خشک نماید.

هیچ منفذ خالی نباید در زیر گیاه وجود داشته باشد و این کار باعث می شود که قدرت ریشه ها بالاتر برود و تلاش بیشتری برای رشد درخت کنند . به طور کلی درختان بادام تلخ منبع اصلی تولید پایه های بذری برای بادام هستند که توسط خزانه کاران مورد استفاده قرار میگیرند؛ به نظر می رسد که درختان پیوندی خاصل از این پایه ها قوی تر و برتر از پایه های بذری بادام شیرین از کار در می آیند. اگر قهوهای و پوسیده هستند، ریشههای مرده را بریده و دوباره در گلدان خشکتر قرار دهید، یا قلمهای برداشته و گیاه اصلی را تکثیرکنید. با این وجود نوشتن این مقاله را لازم میدانستم چرا که ادای وظیفهای است در برابر آنچه پدران ما به ما آموخته اند و موضوعی است که به نظرم میرسد خوب است همراه اصطلاحات محلیاش ثبت شود.

این گیاهان دارای تنوع زیادی بوده و در شکلها و رنگهای مختلف در طبیعت وجود دارند. یعنی با پیوند زدن نهال های یک دستی به وجود میان که شرایط یکسانی دارند و باغ شما به شکل یکدست در میاد. نگهداری کاکتوس در منزل؛ مستلزم رعایت یک سری موارد مربوط به آبیاری کاکتوس و شرایط محیطی مناسب برای دریافت دما، نور خورشید کافی و همین طور برخورد مناسب با کاکتوس در دوره کمون است، که باید بر اساس اصول نگهداری اکثر کاکتوسها به صورت موارد زیر رعایت شود.

برای این کار نوک پایه را نیز قطع کرده و پوست آنرا به شکل نوارهایی تا محلی که پیوندک باید قرار گیرد جدا می نمایند بدون اینکه نوارهای پوست از پایه بریده شود. مشکلی کا دارم این که امروز صبح که بیدار شدم دیدم ساکلنت دیگه سرپا و سفت نیست. به طور قطع این مقاله موضوع مهمی برای اغلب خوانندگان نیست و خواندن این مطلب برای آنها خستهکننده است. در واقع برخی از افراد اعتقاد دارند که پیوند باید در زمان فعالیت گیاه زده شود اما این زمان پیوند زنی مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد زیرا پیوند زدن در زمان فعالیت گیاه شیره گیاهی بین ناحیه اتصال پیوندک و پایه قرار می گیرد و مانع از اتصال پیوندک به پایه خواهد شد.

من بعضی اصطلاحات را عمدی به گویش محلی نوشتم. در بعضی از درختان مانند درخت پسته که دارای شیره می باشد پس از خراش دادن پوست آنها را از محل زخم شیره جاری شده و اگر جوانه پیوندک زیر شکاف باشد این شیره روی آنرا پوشانده و مانع جوش خوردن پیوند می گردد. بعضی از باغبانان برای دو شکاف ۳ شکاف روی پایه می دهند.دو شکاف عمودی به فاصله تقریبی ۵ تا ۱۰ میلیمتر و یک شکاف افقی که وسط دو شکاف عمود را به یکدیگر متصل نماید. از گیاهان مختلف به عنوان پایه پیوندی برای درخت و نهال بادام استفاده میشود که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. چه چیزی باعث می شود کاکتوس در میان دیگر گلهای شیره ای منحصر به فرد باشد؟

گیاهان آلوده اغلب لکه های زرد رنگ را ایجاد می کنند که بعدها به رنگ قهوه ای تبدیل می شوند و می توانند گیاه را تخریب کنند. در این قسم پیوند، انتهای شاخه پیوندک و پایه را قطع نمی کنند، بلکه در نقطه ای از طول ساقه هر کدام از دو قسمت نامبرده، مقداری از پوست درخت را با چاقوی پیوندزنی می تراشند. زمان مناسب برای پیوند اسکنه بهار تا اوایل تابستان است .بهترین زمان برای گرفتن شاخه برای اسکنه شاخه های جوان در تابستان است که شما میتوانید آن را تا بهار و رسیدن زمان مناسب ذخیره کنید روش مناسب برای نگهداری شاخه پیوند اسکنه این است که آن را در دستمال کاغذی ضخیم مرطوب بپیچید و درون یک پلاستیک یا ظرف غذا در یخچال نگهداری کنید. سپس چندین مرتبه آبیاری را انجام دهید زیرا تابستان اول برای گیاه بسیار سخت خواهد بود مگر اینکه با خوردن آب کافی از پس این سختی ها بربیاید.

به این افراد توصیه میکنم مطلب را پیگیری نکنند! سعی میکنم به تمام سوالات شما پاسخ بدم. یعنی ما میتونیم با پیوند زدن باعث بلوغ زودرس درخت شده و اگر قرار باشه درخت گردوی شما بعد 8 سال میوه بده این زمان به کمتر از 3 سال هم میتونه کاهش پیدا کنه و در دومین سال درخت محصول دهی اون شروع بشه. همه این نوع سرامیک ها زمانی که به عنوان ظروف کاشت مورد استفاده قرار می گیرند خواص مشابهی دارند. زیستگاه اصلی نهال بادام به عنوان یک میوه و محصول پرطرفدار در دنیا، خاورمیانه و به طور دقیق تر کشور ایران میباشد. شاید هم شما به عنوان یک بازدید کننده در بسیاری از هتلهای لوکس و مجلل گلدانهای متنوع زیادی را مشاهده کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید