کاشت مو طبیعی – کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی – مدرن

اگر موها بالاتر یا پاین تر از ناحیه مناسب برای برداشت مو، برداشته شوند و یا از موهای جلوی گوشها (ناحیه گیجگاهی) استفاده شود، با پیشرفت طاسی در آینده (که احتمال آن زیاد است) اسکار محل برداشت که تابه حال با موهای پشت و طرفین سر پوشیده شده و پنهان می گردید، آشکار گشته و به خوبی قابل رؤیت خواهد بود و در ضمن احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده میرود، زیرا این موها دارای گیرنده هورمون های مردانه می باشند؛ لذا در برداشت موهای این منطقه بایستی دقت کافی به عمل آمده و از محل مناسب برداشت مو انجام پذیرد. پانسمان کردن به کنترل خونریزی پس از عمل کمک کرده، موضع کاشت مو را از آسیب های احتمالی حفظ میکند و در کل برای آرامش و رفع استرس پس از عمل در بیمار مفید است البته پانسمان روز بعد باز می شود و پس از آن بهتر است که سر بیمار باز بوده و در معرض جریان هوا قرار گیرد.

البته جای نگرانی نیست چون ریشه مو سالم و زنده است (مانند مرحله پایانی سیکل چرخشی موها). در این روشها هر چه فولیکولهای بیشتری برداشته شود ( البته بدون آسیب زدن) و به محل بی مو به صورت هنرمندانه ای با تلفیقِ تخصّص و هنر انتقال یابد، پیوند مو با موفقیت بیشتری انجام میشود و نمود طبیعی تر و زیباتری خواهد داشت. با این وجود به شما عزیزان توصیه می کنیم که برای پیوند مو به پزشک های با تجربه و ماهر مراجعه کنید تا از نتیجه پیوند موی خود راضی باشید، زیرا کاشت مو به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد و هر چه مهارت و دقت پزشک برای پیوند مو بیشتر باشد، نتیجه موفقیت آمیزتر و طبیعی تر خواهد بود.

دقت کنید که فقط حوله های کاغذی را برای خشک کردن بکارببرید زیرا به علت نرم بودنشان صدمه ای به موهای کاشته شده شما نمیرسانند. اکیداً توصیه می شود که برای دو هفته پس از کاشت مو منطقه برداشت در پشت سر را با حوله گرم و مرطوب به دفعات در طول روز و شب کمپرس نموده و در همین مدت از خم کردن سر از ناحیه گردن رو به جلو پرهیز شود. یعنی فردی که تمایل به کاشت مو دارد باید بانک موی کافی و مناسبی داشته باشد .

4. دکتر شما در چه مواردی تخصص دارد؟ دکتر رضایی از قدیمی ترین و فعال ترین متخصصین جراح کاشت موی طبیعی در تهران است. زمان انتقال برای هر گرافت نبایستی از 3-2 دقیقه تجاوز نماید و در طول این مدت هم گرافت ها توسط سرم نمکی خنک به طور مرتب خیس نگه داشته می شود تا از خشک شدن آن جلوگیری شود زیرا یکی از شایع ترین علل نگرفتن گرافتهای پیوند زده شده خشک شدن آنها در حین انتقال و کاشت در شکاف ها است. کاشت مو به روش SUT یکی از جدید ترین روش های کاشت مو در دنیا بوده که پس از آن، هیچ جای زخم و اسکاری بر روی سر باقی نمی ماند و مورد تأیید سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) می باشد.

حسن بزرگ FUT این است که در یک جلسه چند هزار تار مو (یا به عبارتی چند هزار گرافت) کاشته شده و لذا نیاز به زمان کمتری نسبت به روش FIT دارد. مهمترین فاکتور در مورد جهت موی که بعد از کاشت در می آید، زاویه شکافی است که ایجاد میشود به عبارت دیگر هر زاویه و جهتی که در زمان درست کردن شکاف ایجاد شود موی درحین کاشت هم از آن تبعیت می کند و متعاقبا مو با همان جهت از پوست بیرون آمده و رشد می کند. کاشت مو به روش DHI به معنای کاشت مو مستقیم است که بر پایه روش FIT یا همان FUE انجام می شود، به این صورت که همزمان با برداشت هر واحد فولیکول از ناحیه اهدایی، حفره هایی در ناحیه گیرنده ایجاد می شود و فولیکول ها پیوند زده خواهند شد.

با هر روشی که کاشت مو انجام شود برای 3- 2 هفته موهای کاشته شده رشد کرده که این مطلب به معنی گرفتن موهای پیوند زده شده بوده و خوشحال کننده میباشد. همچنین موهای برداشته شده از بدن حالت طبیعی موی سر را دارا نمیباشد؛ چرا که ژنتیک موهای انتقالی قابل تغییر نمیباشد. نباید نگران این موضوع باشید چرا که این مرحله کاملاً طبیعی است و باید صبر کنید تا فولیکولها فاز استراحت خود را با موفقیت سپری نمایند. به این نکته مهم نیز باید توجه کرد که وقتی از موهای بدن برای کاشت مو در جلوی سر استفاده میکنیم، موهای منطقه بانک مو به حالت اول برنمیگردند چرا که فولیکولها رشد را در یک نقطه جدید تجربه میکنند. یکی از موارد مهم رد این رابطه، این است که خانمها احتمالا نخواهند توانست از این روش بهره ببرند.

در روش ترکیبی کاشت مو، حدوداً 7 الی 9 هزار تار مو به سر فرد پیوند زده می شود که این تعداد، به نوع بافت پوست سر (از لحاظ انعطاف پذیری) و بانک موی فرد بستگی دارد. جای اسکار در این روش به صورت دانه های سفید رنگ در لابه لای موها خواهد بود، که در صورتی که فرد موهای سرش را با صفر بزند این اسکارها در لابه لای موها مشخص خواهد شد؛ ولی در صورتیکه موها حتی با شماره 4 کوتاه شود کسی متوجه پیوند در فرد نخواهد شد . این روند باعث طبیعی جلوه کردن ظاهر موی فرد می شود.

از یک مرطوبکننده یا شامپو برای برطرف کردن خارش میشود استفاده کرد. به عبارت دیگر پس از انجام کاشت مو و وقتیکه التهابات و قرمزی محل برداشت برطرف شد، به صورت عادی هیچکس متوجه محل برداشت نخواهد شد مگر اینکه موها از ته تراشیده شوند که حتی در آن زمان هم فقط یک خط باریک اسکار دیده می شود. اکثر متقاضیان کاشت مو، زمانی کاشت مو برایشان فایده دارد که 4 – 3 هزار گرافت برای ایشان کاشته شود و طبق گفته های قبلی با FUT و یا FIT به تنهایی نمیتوان این تعداد گرافت را به دست آورد. برای حصول بهترین نتیجه گرافت های تک مویی در قسمت خط رویش مو در جلوی سرکاشته می شوند زیرا این بخش از سر به طور طبیعی دارای موهای تکی است.

گرافتهای دوتایی و سه تایی در عقب خط رویش مو در جلوی سرکاشته می شوند تا نتیجه کاملاً طبیعی به وجود آورده شود. عمل زیبایی hair transplant نیز دارای عوارض جانبی خواهد بود؛ اما جای نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا تمامی عوارض جانبی ناشی از عمل زیبایی کاشت مو شناخته شده و راه های درمانی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است. این روش زیر مجموعه عمل FIT بوده و تنها محل برداشت به جای پشت سر، بدن فرد ( موهای روی سینه و کتف) میباشد.

سپس منطقه کم مو (گیرنده مو) ابتدا تحت بیحسی کامل درآمده و مقداری محلول سرم نمکی در زیر آن تزریق شده تا پوست ورم کرده و ایجاد شکاف و جاگذاری گرافتها راحت تر انجام شود. نقاط مورد نظر و مناسب اهدا کننده فولیکول مو از نظر پزشکان، پشت سر حدفاصل دو گوش و بخشی زیر گردن خواهد بود. در روش FIT موهای فرد مراجعه کننده باید با صفر زده شود تا توسط پانچ مخصوص FIT قابل برداشت باشد. در روش FIT بجای ایجاد برش در پشت سر، موها به صورت دانه به دانه و با دستگاهی بسیار ظریف برداشته می شوند. بعد با استفاده از تیغهای خیلی نازک و کوچک شکاف های بسیار ظریف و متعدد در مناطق طاس ایجاد می گردد.

د. زاویه خواب شکاف­ها: تنظیم زاویه خواب شکاف­ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا گِرَفت­های کاشته شده در این شکاف­ها در همان زوایه­ایی رُشد خواهند کرد که شکاف­های آنها قبلا ایجاد شده ­اند. همانگونه که قبلا اشاره شد باید سعی کرد که مدت زمانیکه گِرَفت­ها بیرون از پوست هستند را به حداقل رساند تا گِرَفت­های کاشته شده کیفیت خود را از دست ندهند. اما باید توجه داشت که یخ یا نخود فریزری نباید بطور مستقیم به ایمپلنتها مالیده شود.بیمار باید در حد امکان از قرارگیری در معرض محیط و هوای آلوده بپرهیزد و نباید دست کم ظرف دو هفته پس از کاشت مو در استخرهای عمومی یا آب آلوده شنا کند.

جنگ جهانی تلاش های کشورها را محدودتر کرد و حتی بسیاری از کشورها دست یافته های خود را مخفی نگه می داشتند تا این که در نهایت و پس از جنگ جهانی دوم و در اوایل دهه 60میلادی عصر مدرن کاشت مو در جهان غرب آغاز شد و متخصص پوست امریکایی ساکن نیویورک به نام نرمن انریش توانست با بکارگیری گرافت های آزاد دهند در بیماران دارای الگوی طاسی مردانه را مورد آزمایش قرار دهد. در روش کاشت ناخن فیبر گیاهی توسط مرکز ما تهران ، از فرمر و تیپ استفاده نمی شود بلکه از فیبر ها که رشته رشته های نازک هستند ، استفاده کرده و آنها را بر روی ناخن قرار می دهند و سپس مواد ژل را بر روی آن قرار می دهند .پس از هر مرحله، دست را درون دستگاه UV می گذارند و به روش معمول سوهان کشی انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید