کامپوزیت دندان چیست؟

همچنین فلزات گرانبها مانند طلا و غیر گرانبها که دوام بسیار بالایی دارند ممکن است برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار بگیرند. نکته مهمی که حین انجام کامپوزیت دندان باید به آن توجه داشته باشید این است که دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیتها از لمینت سرامیکی کمتر است. استحکام: طلا محکم است و برای دندانهایی که تحت فشار بیشتری هستند مناسب است چون میتواند نیروهای ناشی از جویدن را تحمل کند. حالا مسواک خود را در سمت داخلی دندانهای عقبی بکشید و تا قسمت داخلی دندانهایی جلویی ادامه دهید و سپس کل این مسیر را برای قسمت پشت دندانهای سمت چپ انجام دهید.

ماده پرکننده میتواند از جنسهای مختلفی باشد که در ادامه انواع آن را معرفی میکنیم و به بررسی مزایا و معایب آن را میپردازیم سپس به سوالات پر تکرار شما در انتهای مطلب پاسخ میدهیم. در ادامه توضیح می دهیم که کامپوزیت دندان چیست، مراحل ونیر کامپوزیت دندان چگونه است و هزینه کامپوزیت دندان چقدر است. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتهایم راهنمای جامعی برای مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان نگارش کنیم و نکات ناگفته این موضوع را توضیح دهیم. باید گفت که طول عمر کامپوزیت دندان یا طول عمر کامپوزیت دندان های جلو بین ۵ تا ۸ سال است که در درجه اول به مهارت دندانپزشک و بعد از آن به مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان توسط خود فرد بستگی دارد.

این فاصله بین دندان ها تحت روش باندینگ دندان بسته می شود. جدا شدن از ساختار دندان: بسته به محل پرشده، مواد کامپوزیت ممکن است به مرور زمان جدا شوند یا دچار خوردگی شوند. هنگامی که فرآیند لایهگذاری و خشک شدن آن تمام شد، دندانپزشک کامپوزیت (یا سایر مواد همرنگ) را به طور دلخواه شکل میدهد و بخشهای اضافی را برش داده و بخش نهایی را صیقل میدهد. این رزین روی دندان قرار میگیرد و تا زمانی که به شکل دلخواه برسد، قالب گیری و صاف میشود. در نهایت برای رسیدن به فرم دلخواه از پولیش کامپوزیت استفاده می شود.

برای پر کردن دندان عقل هم میتوانید از آمالگام استفاده کنید. آمالگام یک آلیاژ از انواع فلزها از جمله نقره، مس، قلع، روی و جیوه است که به رنگ نقرهای دیده میشود. انواع مختلفی از مواد برای پر کردن دندان وجود دارد که دندانپزشک با توجه به محل پوسیدگی و اندازه حفره دندان و شرایط خاص شما نوع آن را انتخاب میکند. کامپوزیت روشی است که به دقت و تجربه بالایی نیاز دارد، بنابراین در صورت انتخاب دندانپزشک بی تجربه و همچنین استفاده از مواد نامرغوب، نتیجه نامطلوبی از کار دیده می شود که باعث عدم رضایت فرد متقاضی می شود.

اگر میزان جذب بخار جیوه زیاد باشد اثر نامطلوبی رویه کلیه و مغز میگذارد. مقدار کمی از جیوه موجود در آمالگام میتواند به شکل بخار آزاد شود که این گاز میتواند توسط ریه استنشاق و جذب شود. واکنشهای آلرژیک: درصد کمی از مردم به جیوه موجود در آمالگام حساسیت دارند. برخی از افراد ممکن است در مورد جیوه نگرانی داشته باشند، اما شواهد محکمی برای اثبات اینکه جیوه موجود در آمالگام خطرناک است وجود ندارد. به دلیل ظاهر طبیعی و قیمت مقرونبهصرفهتر، کامپوزیت بهسرعت جای آمالگام نقره را برای ترمیم دندان میگیرد. اگر به دنبال راه حل دائمی برای ترمیم لب پر شدگی یا زردی دندانهای خود هستید، ونیر بهترین گزینه است.

ایجاد ترک یا شکستگی دندان: آمالگام در مقایسه با سایر پر کنندهها در حضور مایعات سرد یا گرم دچار انقباض و انبساط بیشتری میشود که میتواند منجر به ترک یا شکستگی دندان شود. به همین دلیل برای دندانهای جلویی که در معرض دید است استفاده نمیشوند اما برای دندانهای آسیاب که کمتر دیده میشوند و تحت فشار هستند از مواد غیر همرنگ مثل آمالگام و طلا استفاده میشود. در معرض دید بودن دندان پوسیده یا شکسته: برای انتخاب نوع ماده پر کننده دندان، این مورد که در معرض دید است یا نه بسیار مهم است.

این ماده برای پر کردن دندانهایی که در جلو قرار دارند و در معرض دید هستند بسیار مناسب است. اگر پوسیدگی نزدیک ریشه دندان باشد، دندانپزشک ممکن است ابتدا یک لاینر ساخته شده از گلاس آینومر، رزین کامپوزیت یا مواد دیگر را برای محافظت از عصب در حفره قرار دهد. سپس از یک نور مخصوص یا لیزر برای خشککردن و سفتشدن مواد استفاده میکند. را کنار بگذارید چرا که این اعمال باعث لب پر شدن و یا شکستن دندان ها و کامپوزیت ها میشوند ، اگر عادت به دندان قروچه دارید بهتر است کامپوزیت دندان انجام ندهید. کسانی که مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان ، عفونت یا بیماری لثه ، کج شدن بیش از حد دندان و غیره دارند ، باید این مشکلات را قبل از استفاده از کامپوزیت دندان و برای مراحل بعدی کامپوزیت دندان برای زیبایی و مرطوب نمودن دندان های استفاده شده برطرف کنند.

از آنجایی که در این روش نیاز کمتری به کاهش ساختار طبیعی دندان وجود دارد، کامل شدن روند درمانی اغلب در یک جلسه انجام می شود. استحکام: آمالگام یک فلز محکم است و برای دندانهایی که تحت فشار برای جویدن هستند بسیار مناسب است. ضعف ظاهری: آمالگام نقرهای است و با رنگ سفید دندان مطابقت ندارد و جلوه قشنگی روی دندان ایجاد نمیکند. زیبایی شناسی: برخی از بیماران طلا را نسبت به آمالگام نقرهای زیباتر میدانند و به نظرشان پر کردن دندان با طلا چشم نوازتر است. دوام: پر کردن دندان با آمالگام نقرهای حداقل 10 الی 15 سال عمر دارد.

بیش از یک قرن است که از آمالگام برای پر کردن دندان استفاده میشود، اما رفتهرفته در حال حذفشدن است. کمی بیشتر از ده سال است که استفاده از انواع کامپوزیت دندان و یا حتی لمینت دندان باب شده است. یکی از این موارد نوع کامپوزیت بکار رفته در آن است چرا که کامپوزیت های باکیفیت تر قطعا میزان قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع کامپوزیت ها خواهند داشت. پراکسید هیدروژن در مطب دندان پزشکی و توسط پزشک بکار می رود. در مطب دندانپزشکی اغلب پزشکان، از رزین کامپوزیت برای پر کردن حفره های دندان استفاده می کنند. پر کننده کامپوزیتی ترکیبی از شیشه و کوارتز و رزین آکلریک است.

دندانپزشک ترمیمی حفره ایجاد شده در اثر پوسیدگی دندان را با یک پرکننده از آلیاژ نقره، طلا، پرسلن یا رزین کامپوزیت پر میکند. پر کنندههای سرامیکی اغلب از پرسلن ساخته میشوند و نسبت به کامپوزیت در برابر لکهگیری مقاومتر و ایمنتر هستند و طبیعیترین شکل ممکن را دارند.

همچنین دندانهای پوسیده، آسیب دیده یا شکسته میتوانند به راحتی به وسیلۀ کامپوزیت پوشیده شوند. اگر دندانهایتان روی هم قرار گرفته یا نامرتب است و یا از رنگ دندانهای خود راضی نیستید کاندید خوبی برای نصب ونیر کامپوزیت هستید. پس از اینکه دندانپزشک پوسیدگی دندان را از بین برد و حفره را تمیز کرد، مواد پرکننده همرنگ دندان را به صورت لایه لایه روی دندان قرار میدهد. استفاده از روکش های مستقیم در دندان پزشکی ، امروزه رونق یافته اند و آنها راهی مناسب و موثر برای درمان شکاف بین دندان ها ، دندان های دارای ساختار ضعیف ، و حتی تغییر در رنگ دندان ها، می باشند.

در این روش از انواع کامپوزیت برای دندانها استفاده میشود که باید در انتخاب آنها شرایط فرد مراجعهکننده را در نظر گرفت. آنها مواد نازک ، ویفر ، رنگ دندان و سفارشی هستند که به جلوی دندان شما متصل شده و انواع مشکلات دندان را برطرف می کنند.

فروشگاه دنتی دنتال یکی از فروشگاه های معتبر می باشد که می توانید برای خرید کامپوزیت دندان به این فروشگاه مراجعه کرده و انواع مواد کامپوزیتی در برند های مختلف و مدل های مختلف به مانند کامپوزیت فلو را خریداری کنید. گلس آینومر معمولا پنج سال (یا کمتر) ماندگاری دارد و هزینه آن تقریبا به اندازه پر کننده کامپوزیتی است.

در مرحله بعد، دندانپزشک از یک مته یا لیزر برای حذف ناحیه پوسیده استفاده میکند. وجود سوراخ و حفره در دندان شما، برای پر کردن دندان سوراخ بسته به موقعیت دندان و شرایط آن میتوان زا مواد مختلف استفاده کرد.

دندانپزشکان هم باید توجه داشته باشند که برای خرید کامپوزیت دندانپزشکی دقت کافی و لازم را داشته باشند و از فروشگاه های معتبر ابزار و مواد کامپوزیت به مانند قلم کامپوزیت و غیره را خریداری کنند. اما کامپوزیت ونیر نیز همانند روشهای مشابه خود مانند لمینت دندان، دائمی نیست. نگهداری از کامپوزیت دندان آنقدرها هم سخت نیست! نکتهای که در این نوع مواد وجود دارد، این است که کار با این مواد بسیار سخت می باشد و تخصص دندانپزشک و هنر دست وی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیبایی: بیشتر بیماران از پر کردن دندان با مواد رنگی متنفرند و ترجیح میدهند دندان پر شده با بقیه دندانهایشان مطابقت داشته باشد و یک دست باشد.

مواد همرنگ دندان متاسفانه به اندازه فلزات غیرهمرنگ مقاوم نیستند و دوام کمتری دارند. این مواد بسیار مستحکم هستند و دوام و ماندگاری بسیار زیادی دارند اما همرنگ با دندان نیستند و روی دندان جلوه قشنگی ندارند. این نوع پر کننده دندان از جنس طلا، مس و سایر فلزات محکم و با دوام است. مواد مختلفی برای پرکردن دندان وجود، دارد از جمله آمالگام، طلا، سرامیک که مقاومترین پرکنندهها هستند و کامپوزیت و گلاس آینومر که مقاومت کمتری دارند.

شرکت های بسیاری در زمینه فروش مواد کامپوزیت دندان فعالی دارند. یکی دیگر از مواردی که می تواند به سرعت منجر به تغییر رنگ کامپوزیت ها شود، سیگار است. کامپوزیت دندان ممکن است به تورم لثه منجر شود. شوک گالوانیکی: تماس بین فلزات و بزاق باعث ایجاد جریان الکتریکی میشود و منجر به ایجاد درد شدیدی میشود. هنگامی که پوسیدگی از بین رفت، حفره دندان را از باکتریها و مواد زائد پاک میکند تا فضا را برای پر کردن دندان آماده کند. مواد باند دندان میتوانند با گذشت زمان فرسوده، بریده یا تغییر رنگ دهند.

بعضی اوقات ممکن است دندانپزشک یا حتی دستیار از شما بخواهد رنگی را انتخاب کنید. برای انجام کامپوزیت دندان لازم است که به کلینیک معتبری مراجعه کنید که در کار خود مهارت داشته باشد و از ابزار و تجهیزات مرغوب استفاده کند. تطبیق پذیری: کامپوزیت علاوه بر اینکه به عنوان ماده پرکننده حفرههای ناشی از پوسیدگی استفاده میشود، میتواند برای ترمیم دندانهای شکسته یا فرسوده هم استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید