گل – هدیه ای از طبیعت است. چگونه به پیوند گل

در مراحل اولیه و آماده سازی بستر مناسب برای کاشتن گیاه گل ناز باید ترکیبی درست و مناسب از خاک های مرغوب و گیاهی داشته باشیم که شامل ۶۰ درصد از خاک باغچه و میزان ۲۰ درصد از هر یک از خاک های ماسه ای و کود حیوانی باشد این ترکیب می تواند ترکیبی مناسب برای بستر خاک باغچه و رشد گیاه باشد. را میتوان با این روش، تکثیر کرد. تکثیر ژربرا از طریق كاشت بذر در دمای 13 تا 18 درجه سانتیگراد در فصل پائیز و اوایل بهار صورت میگیرد.

ژربرا نیاز آبی بالا و البته بستر دارای زهکشی مناسب نیاز دارد. خاکهای سنگین بیشتر از رس تهیه شدهاند و قدرت زهکشی بالایی ندارند. خاک در طول بهار گرم می شود و می تواند مقدار زیادی آب را که معمولا به زهکشی نیاز دارد، در خود نگه دارد. توجه : بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب ترکیبی از پیت ماس و خاک کوکوپیت است چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه میدارد. همچنین تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته در اوایل بهار یا تهیه قلمه در فصل تابستان امكانپذیر میباشد. روش سوم تکثیر با برگ است که باید گذاشت تا پینه تشکیل شود.

تشنه می باشد. اگر زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ و قاعده آن تشکیل شوند. در صورتی که گلدان شما برگهای جدید ریز و رنگ پریده ای می دهد و گلهای آن ظاهر نمی شود. شما نمی باید فورا آن را در کنار هم قرار با گیاهان دیگر، به عنوان زمین ممکن است با اسپور آلوده است. انواع گلدان های فلزی به نوبه خود زیبایی خیره کننده ای دارند که می توانند جلوه بسیاری به گیاهان خانگی شما ببخشند. اگر به دنبال گیاه و یا گلی هستید که در گلخانه خود برای مدت زمان بسیار طولانی نگهداری کنید گل زیبای آنتوریوم بهترین گزینه برای شماست. تغذیه مصنوعی را شروع کنید چون ظاهرا خاک گلدان خیلی فقیر است. زیرا با بریدن ساقه بخشی از آن روی گیاه باقی مانده و شروع به پوسیدگی میکند و این بخش پوسیده میتواند مغز گیاه را آلوده نموده و باعث توقف رشد و یا گندیدن شاخسارههای جدید میگردد.

از طرف دیگر، ساکولنتی که نور کافی دریافت نکرده، با ساقهی دراز شده و برگهای بافاصلهی زیاد از هم شروع به دراز شدن خواهد کرد. این گیاه نسبت به جهت تابیدن نور(فتوتروپیسم) حساس میباشد و به طرف نور خمیده میشود، از این رو در گل آرایی باید به ساقه گل سیم بسته شود که علاوه بر استحکام ساقه گل، مانع از نورگرایی آن شد. در حال حاضر اکثرگياهچههاي ژربرا از شركت هاي هلندي نظير Preesman، Schrurs، Terranigra، florist به ايران وارد ميشود، كه این مورد یکی از بزرگترين موانع پيشرفت صنعت تولید گل در ايران محسوب ميگردد.

در آبیاری قطرهای میزان آب کافی برای هر گیاه ژربرا در طی شبانه روز نباید از 500 میلی لیتر کمتر باشد. ۳- گلها یا درختهائی که اصل آنها از مناطق شمال یا جنوب ایران آورده شئه آب تهران پس از چند ماه تولید مواد آهکی در ریشه های آنها نموده و باعث زرد شده برگها و توقف رشد میشود . جالب است بدانید دما در ارتفاع برگها و ساقه گل نقش دارد. حفظ رطوبت خاک در زمان گرم بودن روز یا کاهش دمای هوا، میتواند شکستگی قبل از برداشت ساقه را به کمترین مقدار برساند. همچنین رطوبت کم نیز در گلخانه باعث بسته شدن روزنه ها، کاهش جذب co2، کاهش فتوسنتز و کاهش گلدهی و پایین آمدن کیفیت گلها میگردد.

همچنین ممکن است فرصت کافی برای جمعآوری اطلاعات لازم در خصوص نحوه نگهداری گیاهان خود را نداشته باشید. این نقوش گویایی از توجه و علاقه ایرانیان نسبت به گل و تقدیم دسته گل به عنوان هدیه است.رسم تقدیم گل در اروپا به عنوان هدیه و تحفه،رسمی است که از ایران به کشورهای اروپایی سرایت کرده و این درحالی است که قدمت تقدیم گل در ایران به قدری است که نمی توان به طور مشخص و دقیق،مبداء آن را یافت.پس از اسلام نیز گل و دسته گل حرمت و اعتبار خود را نه تنها نزد مردم حفظ کرد بلکه ارجمندتر نیست شد. زیرا در این مدت درخت از محل برش هوا میکشد یا رخها تازگی خود را از دست میدهند.

ساکولنتها نماد وفاداری و مقاومتند و به همین دلیل این گیاه برای هدیه دادن در سال های اخیر در گل فروشی های تهران زیاد شده است، ساکولنت ها برای هدیه به دوستانتان بسیار مناسبند. پس از یکسال یا کمتر ( بسته به محل و پوسیده شدن مواد ) میتوان خاک روی گودال را مکنار زده محتویات داخل گودال را چنانچه پوسیده باشد بیرون ریخته پس از چند روز قرار دادن در مجاورت هوا آنرا با چوبی کوبیده از سرند یا غربال میگرانند . بهار سال بعد که قلمه ها ریشه کرده و از هرکدام شاخه های تازه بیرون آمد ، آنها را به آهستگی بطوری که نرمه ریشه ها صدمه نبیند از خاک بیرون آورده در محل مخصوص بآن میکارند .

حذف هر یک از این اعضاء بر روی رشد و باروری گیاه در همان سال هرس و گاهی در طی چند سال بعد اثرات ویژه باقی می گذارد که با گزینش زمان و شدت پیرایش مناسب میتوان در شدت و ضعف این اثرات دخالت ورزید. با توجه به مناسب بودن شرایط آب و هوایی ایران جهت تولید و صادرات این گل و همچنین اهمیت این گل در بازارجهانی که به عنوان پنجمین گل بریده جهان از نظر تولید و فروش و همچنین به دلیل اینکه این گل دارای زیبایی، تنوع رنگ زیاد، عملکرد، عمر طولانی پس از برداشت و تعداد دفعات برداشت بالایی میباشد، یکی از انتخابهای مناسب جهت تولید گلخانهای در ایران میباشد. به دلیل احتمال ورود حباب هوا به داخل آوند چوبی در زمان برداشت، با برش بخش پایینی ساقه، حبابهای هوا حذف میشود که باعث جذب بیشتر آب وسط ساقه میگردد که در جلوگیری از شکاف خوردن و نیز خم شدن گردن گل اهمیت دارد.

این پیوند در اوایل بهار قابل انجام بوده و برای ترمیم نواحی آسیب دیده درختان مورد اهمیت می باشد. این گیاه زینتی فوق العاده مقاوم بوده و به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار می گیرد و جنبه دارویی نیز دارد و برای زیباسازی پوست استفاده می شود. مرحله برداشت گل بسیار حساس است و قبل از به گرده نشستن گلهای داخلی و در واقع زمانی که دانههای گرده ردیف بیرونی گلها دیده شوند، باید برداشت صورت گیرد. سپس داخل شکاف ها پیوندک هایی با طول تقریبی 10 سانتی متری قرار می گیرد. باغچه و حاشیه ها، حیاط، گلدان، بوستان های شهر و باغ ها، خانه های روستایی و باغ های گل؛ مکان هایی مناسب برای کاشت گل های گندم می باشد.

نمونه هایی از گلهایی با تقارن دو طرفی در ارکیدهها و خانواده نخود دیده میشود. ان زیاد استوبراکته ها به رنگهای صورتی قرمز و زرد دیده میشود. شدت نور زیاد در پرورش ژربرا باعث افزایش فتوسنتز، ذخیره کربوهیدرات و افزایش عمر گل شاخه بریده میشود. این عارضه ممکن است مربوط به آبیاری زیاد از اندازه هم باشد. تغذیه: در کشت خاکی این گل که اکثرا از شن استفاده میشود کمبود آهن و منیزیوم متداول میباشد. در کشت هیدروپونیک گیاه به حجم متری از بستر نیاز دارد زیرا محلول غذایی به طور مستقیم در اختیار گیاه قرار میگیرد، مثلا اگر هر بوته در کشت خاکی به 25 لیتر حجم بستر کشت نیاز دارد در کشت هیدروپونیک این میزان به 4 لیتر میرسد. که معمولا گلها را به صفحات مقوایی راکتی شکل بسته و از خم شدن ساقههای شکننده این گل جلوگیری میگردد.

دما: درکشت و پرورش این گیاه، تعدا برگ، نحوه رشد ساقههای جانبی، توسعه جوانههای گل و در نتیجه میزان محصول تحت تاثیر دمای محیط قرار میگیرد. این کار را هر روز صبح یا عصر انجام دهید. گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. بعد از چنین قرنطینه، جایگزین حمل و نقل برای خاک فعلی را تغییر دهید. پژمردگی قبل از بلوغ گل، زمانیکه شاخه هنوز به گیاه متصل است و درست زمانی که به طور کامل توسعه یافته، اتفاق میافتد. زمانیکه از مواد آلی (کود حیوانی) استفاده می نماییم CO2 به طور طبیعی آزاد خواهد شد. در تحقیقات انجام شده در میهن کاکتوس بر روی لامپ های رشد مشخص شد بیش از ۹۸ درصد لامپ های موجود رشد گیاه در بازار ناکارامد و غیر اصولی هستند. در بسترهای کشت خاکی بر روی هر دو پشته، دو ردیف گیاه به فاصله 40-30 سانتی متر کشت میگردد که اگر فاصله بوته ها را 25-20 سانتی متر در نظر گیریم به طور متوسط 8-6 گیاه در هر متر مربع خواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید